aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Co działa na kaszel suchy i mokry?

Jaki jest najlepszy syrop na kaszel suchy i mokry dla dorosłych?

Uporczywy i męczący kaszel to bardzo denerwujący objaw chorobowy, który może być efektem infekcji lub pozostałości po niej. Często nie wiemy, czy nasz kaszel jest suchy i mokry. Czy istnieją syropy uniwersalne – na mokry i suchy kaszel?
Syrop na kaszel mokry i suchy dla dorosłych: Pelavo oskrzela, Grintuss Adult, Syrop islandzki (fot. leki.pl)

Kaszel suchy czy mokry? Jak je odróżnić?

Kaszel to najczęstszy objaw, z którym borykają się chore osoby. Uporczywy i długi kaszel może powodować szereg innych problemów, jak ból mięśni brzucha lub głowy. Niestety kaszel zwykle trwa długo. Przy infekcjach wirusowych może towarzyszyć nam do około 3 tygodni i wtedy określany jest jako “ostry”. Przewlekły kaszel trwa powyżej tego okresu i często zostaje z pacjentami po przechorowaniu – nawet do 8 tygodni. Oczywiście mówimy tu o kwestii, jeśli pacjent nie cierpi na żadne inne choroby, które mogą to powodować. Przy długotrwającym kaszlu zawsze warto skonsultować się z lekarzem [1].

Skąd mamy wiedzieć, jak kaszlemy, jeśli nie poszliśmy do lekarza? Najprościej kaszel mokry można określić jako produktywny – czyli odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Kaszel suchy jest uporczywy. Może wynikać z podrażnienia i przesuszenia błon śluzowych. Czasami w kaszlu suchym również odkrztuszamy wydzielinę, chociaż wtedy pochodzi ona najczęściej ze spływających złogów, np. z zatok. Czy jest w takim razie jakiś syrop na kaszel suchy i mokry dla dorosłych?

Jakie substancje działają na kaszel suchy i mokry?

Syropy na kaszel suchy i mokry zawierają w swoim składzie głównie składniki roślinne. Bardzo często różni producenci używają podobnych surowców, a różnice są niewielkie. Z tego powodu przed przedstawieniem rankingu syropów na kaszel mieszaniny dla dorosłych, krótko omówimy poszczególne składniki wchodzące w skład syropów.

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis), a dokładniej jego korzeń ma cenne śluzy. To składniki, które powlekają błonę śluzową gardła i działają jak opatrunek na podrażnienia. Z tego powodu prawoślaz będzie dobry głównie na suchy i męczący kaszel, ale może też redukować podrażnienia związane z ostrym, produktywnym kaszlem. Podobne działanie będzie wykazywać malwa [2].

Liść babki lancetowatej (Plantago lanceolata) to też surowiec śluzowy. Będzie działał głównie osłaniająco na podrażnioną błonę gardła, co znajdzie zastosowanie w leczeniu kaszlu suchego, ale także podczas chrypki. Babka lancetowata działa też rozkurczowo na mięśnie oskrzeli, co może pomóc w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny [2].

W syropach łagodzących nie może zabraknąć także porostu islandzkiego (Lichen islandicus). Również zawiera śluzy, które działają ochronnie na śluzówkę dróg oddechowych. Jest bardzo dobry przy suchym kaszlu i podrażnionym gardle, które często pojawia się w różnych rodzajach kaszlu [2].

Ziele tymianku (Thymi herba) i korzeń pierwiosnka lekarskiego (Primulae radix) to kolejne surowce roślinne, który często występują w syropach na kaszel. Działa głównie wykrztuśnie, bo upłynnia gęstą wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych. Dzięki temu łatwiej ją nam odkrztusić. Do surowców o działaniu wykrztuśnym należy też bluszcz pospolity (Hedera helix) [2].

Dobry syrop na kaszel suchy i mokry. Co dostaniesz w aptece?

Jeśli chodzi o najlepszy syrop na kaszel dla dorosłych, który miałby być uniwersalny, czyli działać dobrze na kaszel suchy i mokry jednocześnie, to niestety nie ma takich preparatów. Przy poważnej infekcji z kaszlem produktywnym należy stosować leki wykrztuśne, a jeśli w drogach oddechowych nie stwierdza się wydzieliny, to najlepszy będzie syrop przeciwkaszlowy. Jednak – paradoksalnie – istnieją dobre syropy na kaszel suchy i mokry dla dorosłych, jednak mają głównie działanie wspomagające i łagodzące. Poniżej prezentujemy wybrane preparaty, które warto rozważyć.

GrinTuss Adult, syrop

Herbapect, syrop

Syrop islandzki na kaszel, syrop

Bronchipret TE, syrop

Pelavo Oskrzela, syrop

Tretussin Med, syrop

Który syrop na kaszel jest najlepszy?

Kwestia dotycząca wyboru najlepszego syropu na kaszel dla dorosłych jest szeroka i nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Z pewnością zawsze lepiej stosować lek. Jeśli zastanawiasz się nad dwoma syropami na kaszel suchy i mokry, to warto wybrać te, które zawierają naturalne składniki o potwierdzonym naukowo działaniu. Dobrze wybierać preparaty, które nie mają dodatku sztucznych aromatów, barwników i konserwantów.

Ważny jest skład syropów. Dobrze, jeśli zawierają związki o działaniu wykrztuśnym oraz powlekającym i łagodzącym śluzówkę gardła. Należy też pamiętać, że syrop na kaszel mokry i suchy, czyli mieszany, będzie zwykle stosowany pomocniczo. Jego celem będzie złagodzenie podrażnionej i wyschniętej błony śluzowej oraz pomoc w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny.

Bibliografia

 1. A. H. Morice i in., „ERS guidelines on the diagnosis and treatment of chronic cough in adults and children”, Eur. Respir. J., t. 55, nr 1, sty. 2020, doi: 10.1183/13993003.01136-2019.
 2. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Pod redakcją Ireny Matławskiej. Poznań 2008.

Omawiane substancje

 • Wyciąg z liści babki lancetowatej

  Babka lancetowata jest rośliną leczniczą, która może pomóc w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby skóry, problemy z układem oddechowym czy bóle gardła. Wyciąg z liści babki lancetowatej jest często stosowany w preparatach ziołowych i suplementach diety.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z liści bluszczu pospolitego

  Wyciąg z liści bluszczu pospolitego jest stosowany w kosmetyce i medycynie. Substancja ta zawiera wiele cennych składników, takich jak flawonoidy i saponiny.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z malwy

  Wyciąg z malwy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak kaszel, zapalenie gardła czy infekcje dróg moczowych. Działanie malwy polega głównie na łagodzeniu stanów zapalnych i podrażnień.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z pierwiosnka lekarskiego

  Wyciąg z pierwiosnka lekarskiego jest stosowany w medycynie naturalnej. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z porostu islandzkiego

  Wyciąg z porostu islandzkiego jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu infekcji dróg oddechowych oraz chorób skóry. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz związki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z prawoślazu lekarskiego

  Wyciąg z prawoślazu lekarskiego jest substancją leczniczą stosowaną w medycynie naturalnej i tradycyjnej, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Może być stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, skóry, a także w przypadku bólu i gorączki.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z tymianku

  Wyciąg z tymianku jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Może być stosowany do łagodzenia objawów chorób dróg oddechowych.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z tymianku pospolitego

  Wyciąg z tymianku pospolitego jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak kaszel, zapalenie oskrzeli czy astma. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg oddechowych.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Chrypka

  Chrypka to schorzenie, które charakteryzuje się utratą lub zmianą głosu. Może być spowodowana infekcją wirusową, chorobami układu oddechowego lub nadużywaniem głosu.
 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.
 • Kaszel mokry

  Kaszel mokry jest objawem chorobowym, który może występować w różnych schorzeniach układu oddechowego. Charakteryzuje się wydzielaniem z dróg oddechowych dużej ilości wydzieliny, która może być przezroczysta, żółta lub zielona. Wymaga odpowiedniego leczenia, aby zapobiec powikłaniom i poprawić stan zdrowia pacjenta.
 • Przeziębienie

  Przeziębienie to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Może być łatwo przenoszone drogą kropelkową i zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .