,

Co podać na ból brzucha u dziecka?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaki jest dobry syrop na ból brzucha dla dzieci?

Co zrobić, jeśli twoje dziecko boli brzuch? Jak poradzić sobie z tym problemem aptecznymi produktami? Który syrop na ból brzucha dla dzieci będzie najlepszy?
Jaki jest dobry syrop na ból brzucha dla dzieci?

Ból brzucha u dzieci

Przyczyny bólu brzucha u dzieci mogą być bardzo zróżnicowane. Zwykle nie zwiastuje on nic bardzo poważnego. Zaburzenia żołądkowe mogą być wynikiem niestrawności, nietolerancji pokarmowych lub przemijających stanów skurczowych. Często jeśli ból brzucha u dziecka połączony jest z biegunką lub wymiotami, to jest efektem zatrucia pokarmowego. Bywa też tak, że dzieci cierpią na ból brzucha z powodu zaparć lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Niepokojące są stany nagłe, kiedy pojawia się silny ból. Jeśli objawom towarzyszą nudności, wymioty, tkliwość przy dotyku i gorączka to należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jak poradzić sobie z lekkim bólem? Który syrop na ból brzucha dla dzieci będzie najlepszy [1].

Jaki syrop na ból brzucha z powodu zatrucia?

Dzieci mają tendencję do brania wielu rzeczy do buzi i to często bez umycia rąk. Z tego względu zdarzają się u nich zatrucia pokarmowe. Zwykle nie są groźne, ale mogą objawiać się między innymi bólem brzucha. Na bakteryjne zatrucia pokarmowe stosuje się u dzieci nifuroksazyd (Nifuroksazyd Gedeon Richter, Hasco, Polfarmex). To lek działający przeciwbakteryjnie. Jest dostępny jedynie na receptę w formie syropu. Można go stosować już od 1. miesiąca życia [2].

Carbosal, syrop

Nifuroksazyd Hasco, zawiesina doustna

Nifuroksazyd Gedeon Richter, zawiesina doustna

Biegunki i związany z tym ból brzucha u dziecka bywają także z innych przyczyn. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie naturalnego syropu z ekstraktem z owoców borówki czernicy. To syrop Carbosal, który może być stosowany od 2. roku życia [3].

Ból brzucha u dziecka z powodu zaparć

Drugą przyczyną bólu brzucha u dziecka mogą być zaparcia. Jeśli taki problem zaczyna pojawiać się u twojego dziecka, to najpierw należy wprowadzić zmiany żywieniowe. Powinniśmy zadbać o zwiększone spożywanie warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Należy wyeliminować żywność przetworzoną i słodycze. Kluczowe do poprawy perystaltyki jelit będzie picie odpowiedniej ilości wody oraz aktywność fizyczna.

Jeśli powyższe zmiany nie przynoszą rezultatu albo chcemy szybko osiągnąć efekt, to warto sięgnąć po syropy na ból  brzucha u dziecka z powodu zaparć. Będą one zawierały laktulozę (np. Lactulosum Amara, Duphalac, Solaq Solinea, Lactulosum-MIP) lub makrogole (DulcoSoft, DulcoSoft Junior). Efekt po laktulozie będzie obserwowany nawet po dwóch dobach. U niektórych osób (szczególnie z nietolerancją laktozy lub SIBO) laktuloza może wywołać nieprzyjemne wzdęcia. Makrogole są bardzo bezpieczne i nie rozleniwiają jelit. Wydają się być syropami pierwszego wyboru. Oba leki można stosować u dzieci nawet poniżej 1. roku życia.

Duphalac Fruit, roztwór doustny

Solaq Solinea, syrop

DulcoSoft, roztwór doustny

Refluks u dzieci

Zgaga i pieczenie w przełyku zwykle kojarzy się z dorosłymi osobami, jednak refluks żołądkowo-jelitowy może dotknąć także dzieci. Oprócz zarzucania treści pokarmowej dziecko może skarżyć się na ból brzucha. Wtedy warto sięgnąć po syropu na ból brzucha z powodu refuksu. Są to preparaty bez recepty, takie jak Dicogel Gastro lub Gastrotuss Baby. Neutralizują one nadmiar kwasu żołądkowego i tworzą ochronną wyściółkę w przewodzie pokarmowym, co redukuje ból  brzucha u dzieci. Mogą być one stosowany nawet u niemowląt.

Dicogel Gastro, syrop

Gastrotuss Baby, syrop

Ból brzucha u dziecka z układu moczowego

Ból  brzucha u dziecka zwykle kojarzy się z układem pokarmowym, jednak zdarza się, że dziecko cierpi na zapalenie pęcherza i skarży się na ból brzucha. W tym przypadku można stosować albo syropu z ekstraktami z żurawiny (np. Żuravit Junior, Urinal Junior), które dostępne są bez recepty, ale ich moc działania nie jest duża. Raczej powinny być stosowane pomocniczo do leków dostępnych na receptę, takich jak furazydyna (Dafurag). Furazydynę lub zwaną inaczej furaginę można stosować już u dzieci od 3. miesiąca życia.

Żuravit Junior plus, płyn

Dafurag, zawiesina doustna

Podsumowanie

Ból brzucha u dziecka to skomplikowana sprawa, która może mieć wiele przyczyn. Zwykle nie wymaga interwencji lekarskiej i może być leczona syropami na ból brzucha u dziecka dostępnymi bez recepty w aptece. Jeśli ból nie przemija po zastosowaniu leków, to należy skonsultować się z lekarzem – szczególnie jeśli pojawia się tkliwość brzucha i gorączka. Czasami ból brzucha u dzieci nie jest wynikiem choroby, bądź zatrucia, a nietolerancji pokarmowych, np. nietolerancji laktozy. W takich przypadkach warto zadbać o dietę eliminacyjną lub stosować preparaty z laktazą (Lactocontrol, Delicol, Kolzym), które zawierają enzymy ułatwiające trawienie laktozy.

Bibliografia

 1. „Clinical Practice Guidelines : Abdominal pain - acute”. Dostęp: 7 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.rch.org.au/clinicalguide/guideline_index/Abdominal_pain_-_acute/
 2. Nifuroksazyd Geden Richter – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 3. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Pod redakcją Ireny Matławskiej. Poznań 2008.

Powiązane produkty

 • Duphalac Fruit, roztwór doustny, 667 mg/ml
  Lek bez recepty
  roztwór doustny667 mg/ml
 • Duphalac, roztwór doustny, 667 mg/ml
  Lek bez recepty
  roztwór doustny667 mg/ml
 • Lactulosum, syrop, 7,5 g/15 ml/Amara
  Lek bez recepty
  syrop75 g/15 ml/Amara

Omawiane substancje

 • Laktuloza

  Laktuloza to substancja stosowana w leczeniu zaparć. Działa poprzez zwiększenie ilości wody w jelitach i ułatwienie wypróżnień.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Makrogol

  Makrogol to substancja chemiczna stosowana w medycynie jako środek przeczyszczający. Makrogol jest polimerem etylenoglikolu, który działa jako środek wiążący wodę i ułatwia wypróżnienie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Nifuroksazyd

  Nifuroksazyd jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu biegunek bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich rozwój i powodując ich śmierć.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • test

  Brak danych
 • Wyciąg z owoców żurawiny

  Wyciąg z owoców żurawiny jest stosowany w leczeniu infekcji dróg moczowych oraz zapobieganiu nawrotom choroby. Jest to naturalny środek, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ból w okolicy brzucha i miednicy

  Schorzenie to może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak infekcje, choroby układu moczowo-płciowego, problemy trawienne czy choroby nowotworowe. W przypadku wystąpienia bólu w okolicy brzucha i miednicy, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .