aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jakie zioła wspomagają trawienie?

Jaka jest dobra herbata na trawienie?

Różnego typu zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, związane z nieprawidłowym trawieniem, są często pokłosiem przejedzenia lub niestrawności. W tego typu przypadłościach świetnie radzą sobie zioła. Jakie herbatki będą najlepsze na trawienie? Czy są one pomocne w odchudzaniu? Które zioła są najskuteczniejsze?
Dobra herbata na trawienie (fot. Canva).

Kiedy warto zastosować herbatę na trawienie? 

Każdy człowiek, prędzej czy później, doświadczy bólu brzucha, ociężałości, uczucia przepełnionego żołądka i podobnych skutków niestrawności. Najczęściej ma to miejsce po przejedzeniu się, czy to podczas świąt, imprezy czy po prostu po zjedzeniu zbyt dużego obiadu. Problem pogłębia się, gdy spożywane potrawy się dodatkowo niezdrowe i ciężkostrawne, do których żołądek nie jest przyzwyczajony na co dzień. Na szczęście takie objawy można złagodzić za pomocą herbatek ziołowych, które usprawnią procesy trawienne i poprawią samopoczucie [1]. 

Zioła na trawienie – które będą się nadawać?

W przypadku problemów z trawieniem pomocne mogą okazać się różne zioła. Każde z nich może działać jednak w inny sposób, najpopularniejsze to m.in.:

 • mięta pieprzowa – reguluje procesy trawienne, zmniejsza niestrawność i jest pomocna w przypadku bólów brzucha;
 • mniszek lekarski – wspomaga procesy trawienia, poprzez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, pobudza aktywność detoksykacyjną wątroby i wydzielanie żółci przez pęcherzyk żółciowy (nie powinien być stosowany przy zgadze);
 • pokrzywa zwyczajna – wspomaga trawienie, przemianę materii i stymuluję pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego;
 • koper włoski – wspomaga pracę układu trawiennego, dzięki łagodzeniu zgagi, wzdęć i zaparć oraz kojącemu działaniu na żołądek;
 • anyż – wspomaga pracę całego układu trawiennego, w szczególności żołądka oraz odświeża oddech;
 • imbir – pobudza metabolizm, przyspiesza trawienie tłuszczów i łagodzi nudności;
 • zielona herbata – wspomaga aktywność soków trawiennych, przyspiesza metabolizm, trawienie tłuszczów oraz poprawia pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego [2,3]. 

Czy herbata na trawienie pomaga w odchudzaniu?

Wymienione wyżej zioła, ze względu na korzystny wpływ na trawienie, mogą wspomagać proces odchudzania. Nie należy jednak oczekiwać cudów, bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, same herbatki na wiele się nie zdadzą. Dobrym pomysłem dla osób odchudzających może być zielona herbata. Jest ona również często dodawana do mieszanek ziołowych polecanych dla osób odchudzających się. Poprawa metabolizmu i lepsze trawienie będą pomocne dla tych osób. Z tego względu, bez wątpienia warto zastąpić inne napoje, szczególnie te zawierające cukier, tego typu herbatką [1, 3]. 

Jaka herbata na trawienie w ciąży?

Cześć ziół, przez swoje silne działanie, może wykazywać toksyczne działanie na rozwijający się płód, dlatego warto przed zastosowaniem herbatki ziołowej upewnić się, że będzie ona bezpieczna. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Podczas ciąży nie powinno się pić następujących herbatek z: aloesu, anyżu, szałwi, krwawnika, żeń-szenia, jałowca, lukrecji czy piołunu. Bezpieczne (najlepiej ich spożycie jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym) powinny być herbatki z m.in.: rumianku, pokrzywy, melisy, imbiru czy nagietka [2,3].

Herbata na trawienie: kiedy pić i w jaki sposób? 

Niezależnie od wybranej herbaty, nie powinno przekraczać się zalecanych dziennych dawek i należy je stosować z umiarem. Warto tego typu herbatki pić po spożyciu ciężkostrawnego posiłku albo w sytuacji odczuwania dolegliwości trawiennych. Jeżeli problem z niestrawnością występuje przez dłuższy czas lub objawy są zbyt intensywne, bezwzględnie należy udać się do lekarza. Sposoby przygotowania herbatek mogą się różnić w zależności od surowca. Zawsze na opakowaniu można znaleźć informacje w jaki sposób ją przygotowywać [3]. 

Najlepsza herbata na trawienie – przegląd preparatów dostępnych na rynku 

Na rynku występuje bardzo dużo preparatów ziołowych do zaparzania. Są to zarówno produkty lecznicze (głównie pojedyncze zioła), jak i suplementy. Omawianie pojedynczych ziół nie ma większego sensu w tym artykule, dlatego przedstawiono kilka przykładowych mieszanek sporzadzadzonych w celu poprawy trawienia.

Herbatka Herbapol Na trawienie, saszetk

Verdin fix z zieloną herbatą, zioła do zaparzania, saszetki

Raphacholin, herbatka ziołowa fix, saszetki

Travisto fix, herbatka ziołowa, saszetki

Hepatosan fix, zioła do zaparzania, saszetki

Podsumowanie

Jest wiele ziół, które mają korzystne działanie na trawienie. Występują one również w gotowych mieszankach, dzięki czemu ich działanie jest jeszcze lepsze, niż w przypadku zastosowania pojedynczych ziół. Jak ze wszystkim, tak samo i tutaj trzeba uważać i nie należy pić tego typu herbatek zbyt często. Trzeba pamiętać, że niektóre zioła mają dosyć silne działanie i mogą powodować przez to szereg działań niepożądanych. Nie mniej jednak, używane z umiarem są na pewno cennym sprzymierzeńcem walki z niestrawnością i problemami trawiennymi.

Bibliografia

 1. Gawron-Gzella, Anna, Ewa Witkowska-Banaszczak, and Marlena Dudek. „Herbs and herbal preparations applied in the treatment of gastric hyperacidity, gastric and duodenal ulcer in cigarette smokers.” Przeglad Lekarski 62.10 (2005): 1185-1187.
 2. Newerli-Guz, Joanna, and Anna Kobylańska. „Ocena jakości jednoskładnikowych herbatek ziołowych na przykładzie Mentha piperita.” Problemy Higieny i Epidemiologii 94.4 (2013): 862-865.
 3. Moszczynski, P. „Klopoty trawienne.” Wiadomości Zielarskie 41.03 (1999): 1-5.
 4. https://e-herbapol.com.pl/ (07.02.2024 17:34)
 5. https://www.verdin.pl/ (07.02.2024 17:56)
 6. https://raphacholin.pl/ (07.02.2024 18:23)
 7. https://travisto.pl/ (07.02.2024 18:45)
 8. Heptosan fix charakterystyka produktu leczniczego

Omawiane substancje

 • Imbir lekarski

  Imbir lekarski jest rośliną, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do leczenia różnych schorzeń. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, imbir lekarski może pomóc w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego, trawienia oraz bólu stawów.
  Surowce roślinne
 • Koper włoski

  Koper włoski jest rośliną leczniczą, która ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Jest stosowany w leczeniu dolegliwości trawiennych oraz jako środek wspomagający w łagodzeniu objawów menopauzy.
  Surowce roślinne
 • Mięta pieprzowa

  Mięta pieprzowa to roślina zielarska o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jej liście są często wykorzystywane w kuchni do przyprawiania potraw oraz w medycynie naturalnej jako środek łagodzący bóle i problemy trawienne.
  Surowce roślinne
 • Mniszek lekarski

  Mniszek lekarski to roślina z rodziny astrowatych. Zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy, minerały i flawonoidy.
  Surowce roślinne
 • Pokrzywa zwyczajna

  Pokrzywa zwyczajna to roślina zielna, która zawiera wiele cennych substancji, takich jak flawonoidy i krzem.
  Surowce roślinne
 • Zielona herbata

  Zielona herbata zawiera katechiny, które mają właściwości przeciwutleniające. Picie zielonej herbaty może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca i zmniejszeniu ryzyka chorób nowotworowych.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Niestrawność

  Niestrawność to dolegliwość, która objawia się trudnościami w trawieniu pokarmów. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak niezdrowa dieta, stres czy choroby układu pokarmowego.
 • Wzdęcie i objawy pokrewne

  Wzdęcie jest powszechnym schorzeniem, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak dieta, choroby jelitowe, stres czy nietolerancja pokarmowa. Objawy pokrewne wzdęciu mogą obejmować bóle brzucha, wzdęcie, uczucie pełności, nudności i wymioty.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .