, ,

Czy są bezpieczne leki na ból zęba w ciąży?

Jak poradzić sobie z bólem zęba w ciąży?

Co zrobić, jeśli w trakcie ciąży zaczyna boleć cię ząb? Czy wizyta u stomatologa jest bezpieczna? Jak poradzić sobie z bólem zęba w trakcie ciąży? Czy można poddać się leczeniu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Dowiecie się również, jakie leki można brać w ciąży na ból zęba.
Co na ból zęba w ciąży? (fot. Canva)

Jak uśmierzyć ból zęba w ciąży?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Oprócz rozwoju nowego życia, w ciele kobiety zachodzą ogromne zmiany. Dużo z nich wpływa na kondycję i zdrowie kobiety. Co ciekawe, niektóre zmiany hormonalne mogą mieć wpływ również na stan uzębienia i dziąseł.

Podstawowa zasada dobrego i odpowiedzialnego dbania o zęby to regularność. Mycie i szczotkowanie zębów minimum raz dziennie, a najlepiej 30 minut po każdym posiłku jest kluczowe. Jednak nawet z pozoru idealna higiena jamy ustnej może nie wystarczyć. Bardzo ważne są regularne przeglądy stomatologiczne, które powinny być wykonywane co 6 miesięcy. Należy dbać o higienizację zębów – zwykle raz do roku, jednak harmonogram powinien zostać dobrany indywidualnie pod każdego pacjenta.

Co zrobić jeśli zacznie boleć cię ząb w ciąży? Co zastosować na ból zęba w ciąży?

Co na ból zęba w ciąży?

Leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne

Najlepszy sposób na ból zęba w ciąży to wizyta u stomatologa i odpowiednie leczenie. Nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów w trakcie ciąży, ale każda decyzja powinna zostać skonsultowana ze stomatologiem i ginekologiem.

Nie należy się również obawiać znieczuleń. Do miejscowego znieczulania stosuje się najczęściej lignokainę, artykainę lub mepiwakainę. Lignokaina i artykaina uważane są za substancje o bardzo małym ryzyku do stosowania podczas ciąży. Ryzyko w stosunku do mepiwakainy jest małe [1-3].

Ból zęba w ciąży.

Jakie tabletki na ból zęba w ciąży?

Niestety zwykle na wizytę u stomatologa trzeba chwilę poczekać. Niekiedy ból może być nie do zniesienia. Jak uśmierzyć taki ból zęba w ciąży? Czy można przyjąć tabletki przeciwbólowe?

W ciąży arsenał leków przeciwbólowych jest bardzo ograniczony, ale nie znaczy to, że nie mamy żadnego wyboru. Najbezpieczniejszym lekiem do stosowania w trakcie ciąży jest paracetamol. Przyjmowany krótkoterminowo nie ma praktycznie żadnego wpływu na ciążę i dziecko [4].

Dawkowanie paracetamolu w ciąży jest podobne jak w innych przypadkach. Można przyjąć jednorazowo od 500 do 1000 mg paracetamolu. Taką dawkę można powtórzyć do 4 razy na dobę w odstępach od 4 do 6 godzin.

Ból dziąseł w ciąży

Nie zawsze ból zęba w ciąży oznacza próchnicę i potrzebę leczenia stomatologicznego. Czasami może to zostać pomylone, np. z obrzękiem dziąseł. Obrzęk dziąseł bywa wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Czy istnieją skuteczne preparaty na ból dziąseł?

W przypadku takiego bólu zęba w ciąży ciężko dobrać odpowiedni preparat. Należy szukać produktów, które mogą być stosowane u niemowlaków bez ograniczeń wiekowych.

Jednym ze sposobów jest Dentosept na ból zęba w ciąży. Portfolio preparatów Dentosept jest duże, ale chodzi tutaj o Dentosept A Mini Spray. Można go stosować już od pierwszych dni ciąży. Jest skuteczny w redukcji bólu i obrzęku w chorobach dziąseł, ale dobrze poradzi sobie również, np. z aftami czy podrażnieniami błony śluzowej. Należy stosować najmniejszą, skuteczną dawkę, czyli np. 1 doza 3 razy na dobę.

W przypadku innych żeli na ząbkowanie należy kierować się jak najprostszym składem. Nie powinniśmy wybierać produktów, które mają w składzie etanol. Można rozważyć stosowanie żeli, takich jak Anaftin Baby, Nurodent lub Bobodent. Bobodent zawiera lidokainę, dlatego powinniśmy wybierać go jako ostateczny preparat i stosować jedynie doraźnie.

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Jakie są skuteczne, domowe sposoby na ból zęba w ciąży? Najbezpieczniejsze będzie stosowanie zimnych okładów. W tym celu można kupić gotowe kompresy żelowe i schłodzić je w lodówce bądź zamrozić w zamrażalniku. Następnie kilka razy na dobę powinno się okładać bolące miejsce. Pamiętajmy, aby nie przykładać zimnego okładu bezpośrednio na skórę. Powinniśmy owinąć go np. warstwą materiału, aby zapobiec odmrożeniom. Alternatywnie można owinąć kostki lodu w ręcznik.

Jeśli chodzi o zioła, to należy zachować ostrożność. Płukanki ziołowe – gotowe oraz robione samodzielne nie są dobrym rozwiązaniem. Długoterminowe stosowanie płukanek z rumianku pospolitego może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Nie zaleca się także stosowania szałwii. Niebezpieczne efekty były obserwowane przy długim stosowaniu i głównie piciu naparów. Przy płukankach kontakt ekstraktu z błoną śluzową jest krótki i nie powinien być niebezpieczny, ale warto zachować ostrożność. Szczególnie z racji posiadania lepszych, wyżej wymienionych alternatyw [5,6].

Pamiętajmy o tym, że żadne tabletki na ból zęba w ciąży ani domowe sposoby na ból zęba w ciąży nie zastąpią wizyty u stomatologa.

Bibliografia

 1. J. M. Lee i T. J. Shin, „Use of local anesthetics for dental treatment during pregnancy; safety for parturient”, J. Dent. Anesth. Pain Med., t. 17, nr 2, s. 81–90, cze. 2017, doi: 10.17245/jdapm.2017.17.2.81.
 2. X. Zhou, Y. Zhong, Z. Pan, J. Zhang, i J. Pan, „Physiology of pregnancy and oral local anesthesia considerations”, PeerJ, t. 11, s. e15585, cze. 2023, doi: 10.7717/peerj.15585.
 3. „Lidocaine”, w Mother To Baby | Fact Sheets, Brentwood (TN): Organization of Teratology Information Specialists (OTIS), 1994. Dostęp: 31 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582791/
 4. K. Nilsen, A. C. Staff, i S. K. Krogsrud, „Paracetamol use in pregnancy: Not as safe as we may think?”, Acta Obstet. Gynecol. Scand., t. 102, nr 6, s. 652–656, mar. 2023, doi: 10.1111/aogs.14557.
 5. B. Terzioglu Bebitoglu, „Frequently Used Herbal Teas During Pregnancy – Short Update”, Medeni. Med. J., t. 35, nr 1, s. 55–61, 2020, doi: 10.5222/MMJ.2020.69851.
 6. M. Ahmed, J. H. Hwang, S. Choi, i D. Han, „Safety classification of herbal medicines used among pregnant women in Asian countries: a systematic review”, BMC Complement. Altern. Med., t. 17, nr 1, Art. nr 1, grudz. 2017, doi: 10.1186/s12906-017-1995-6.

Omawiane substancje

 • Artykaina

  Artykaina to substancja lecznicza stosowana w anestezjologii i stomatologii do miejscowego znieczulenia. Działa szybko i skutecznie, a jej działanie utrzymuje się przez około godzinę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lidokaina

  Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mepiwakaina

  Mepiwakaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w stomatologii.Mepiwakaina działa szybko i skutecznie, zmniejszając ból i dyskomfort podczas zabiegów dentystycznych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból zęba

  Ból zęba jest jednym z najczęstszych schorzeń jamy ustnej, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak próchnica, urazy czy infekcje. W przypadku bólu zęba ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.
 • Ostre zapalenie przyzębia

  Ostre zapalenie przyzębia jest chorobą zapalną, która dotyka tkanek otaczających zęby i może prowadzić do utraty zębów. Objawia się bólem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł.
 • Przewlekłe zapalenie przyzębia

  Przewlekłe zapalenie przyzębia jest chorobą, która dotyka dziąsła i kości zębowe, prowadząc do utraty zębów. Jest to choroba zapalna, która wymaga regularnej pielęgnacji jamy ustnej i leczenia u dentysty.
 • Ropień okołozębowy

  Ropień okołozębowy jest stanem zapalnym, który powstaje w wyniku zakażenia tkanki okołozębowej. Może powodować ból, obrzęk i gorączkę.
 • Zakażenie zębów

  Zakażenie zębów jest chorobą, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie dziąseł, utrata zębów i infekcje w innych częściach ciała. Wczesne wykrycie i leczenie zakażenia zębów jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu.
 • Zapalenie dziąseł i choroby przyzębia

  Schorzenia jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł i choroby przyzębia, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak utrata zębów i choroby serca. Wczesne wykrycie i leczenie tych schorzeń jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .