leki-orange

Poznaj skuteczne sposoby na ból głowy w ciąży

Jakie tabletki na ból głowy są bezpieczne w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym czasem, w którym każde pożywienie, suplement diety czy lek musi być jednocześnie bezpieczny dla dziecka. Niestety w przypadku występowania dolegliwości takich jak ból głowy, nie możemy sięgać po jakiekolwiek środki przeciwbólowe. Nie wszystkie są bezpieczne dla dziecka. Poniższy artykuł sprecyzuje, jakie tabletki wybrać na ból głowy w ciąży?

Jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży?

Ból głowy jest dolegliwością, która w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją leki oraz sposoby niefarmakologiczne, które mogą złagodzić odczuwany ból. Zawsze przed wyborem co na ból głowy w ciąży, warto zapytać o radę prowadzącego lekarza, lub farmaceuty w aptece. Fachowy personel stanowi pierwszą pomoc w radzeniu sobie z dolegliwościami, zwłaszcza w tak wyjątkowym stanie [1].

Tabletki na ból głowy w ciąży

Środkiem przeciwbólowym pierwszego wyboru w trakcie ciąży jest paracetamol . Może być podawany na każdym etapie ciąży. Obecnie jest to substancja o najbezpieczniejszym profilu stosowania w trakcie ciąży. Warto jednak podkreślić, że nie jest całkowicie obojętny dla dziecka, ponieważ po zażyciu przez matkę przenika przez łożysko. W związku z tym Apap na ból głowy w ciąży powinien być stosowany, tylko jeśli jest taka konieczność i jedynie w dozwolonych dawkach [1].

Jakie są możliwe działania niepożądane po zażyciu paracetamolu w ciąży?

Najwięcej zagrożeń z zażywania paracetamolu w ciąży wiąże się z jego przedawkowaniem, co niestety nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Standardowa dawka paracetamolu w dostępnych preparatach wynosi 500 mg w 1 tabletce, chociaż są również preparaty zawierające 1 g (Efferalgan). Maksymalna dawka dobowa to 4 g, więc wystarczą 4 tabletki Efferalganu, żeby osiągnąć dzienny limit. Przedawkowanie paracetamolu skutkuje uszkodzeniem wątroby i nerek zarówno u matki jak i płodu.

W przebiegu lat pojawiło się parę badań naukowych, które wiązały stosowanie paracetamolu w ciąży z wadami wrodzonymi płodu, astmy u dzieci, ADHD, zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz występowania stanu przedrzucawkowego. Do tej pory nie udało się znaleźć dostatecznych dowodów i potencjalnych związków przyczynowo-skutkowych potwierdzających którekolwiek z tych tez. Jednocześnie paracetamol pozostaje jedynym lekiem przeciwbólowym, który jest bezpieczny w łagodzeniu bólu na każdym etapie ciąży [1].

Czemu nie można stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych?

Mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych opiera się o blokadę cyklooksygenaz (COX), tym samym między innymi hamowanie syntezy prostaglandyn. Są to substancje biorące udział w przebiegu stanów zapalnych, ale nie tylko. Prostaglandyny mają bardzo ważną rolę w rozwoju ciąży. Między innymi warunkują prawidłowe zagnieżdżenie zarodka, z czego wynika ryzyko poronienia po zażyciu NLPZ w I trymestrze ciąży. Inną rolą prostaglandyn jest rozszerzanie naczyń krwionośnych, przez co zażycie NLPZ w III trymestrze może skutkować zamknięciem przewodu Botalla. Jest to naczynie tętnicze dostarczające krew tętniczą do płodu. Niestety na tym nie kończy się lista działań niepożadanych groźnych w przebiegu ciąży. NLPZ powodują zmniejszenie ilości płynu owodniowego oraz może opóźniać i znacznie wydłużać akcję porodową.

Popularne leki należące do NLPZ:

  • ibuprofen (Ibuprom, Nurofen, Mig, Ibum)
  • kwas acetylosalicylowy (Aspiryna)
  • diklofenak (Voltaren)
  • naproksen (Naxii)
  • meloksykam (Mel, Movalis, Opokan)
  • ketoprofen (Ketonal Active)
  • deksketoprofen (Dexak) [1]

Niefarmakologiczne sposoby na ból głowy w ciąży

Przyczyn występowania bólu głowy może być bardzo dużo. Są jednak uniwersalne zasady, które pozwalają na łagodzenie dolegliwości bez użycia leków przeciwbólowych. Zastosowanie większości z nich pomaga zapobiegać występowaniu bólu. Aby uśmierzyć ból głowy i jemu zapobiec, pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Pij dużo wody. Prawidłowe nawodnienie 1,5-2 L wody dziennie zapobiegnie bólom głowy.
  2. Unikaj w diecie produktów mogących wywołać ból głowy (sosy i zupy w proszku, suszone owoce, ryby wędzone i marynowane, jogurty, wyroby wędliniarskie, czekolada, kakao, aspartam, półprodukty, produkty sojowe)
  3. Ogranicz czas przed telewizorem, ekranem komputera i telefonu.
  4. Wysypiaj się.
  5. Prowadź regularny tryb życia.
  6. Zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi.
  7. Ćwicz regularnie.
  8. Wykonaj masaż twarzy [2,3].
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ból głowy charakteryzuje się uczuciem wyraźnego dyskomfortu w różnych częściach głowy, nieograniczającym się do obszaru działania żadnego nerwu. Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból gł…
Omawiane substancje
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Dokładny mechanizm jego działania nie został poznany. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu sch…
Podsumowanie
SubstancjeParacetamol
SchorzeniaBól głowy
KategoriaCiąża i karmienie piersią
TematyBól głowy,
Leki w ciąży
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji14.11.2022
Bibliografia3 źródła