Ornityna — działanie

Ornityna pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Z amoniaku produkuje mocznik w wątrobie. Dalej wydalasz go z moczem. Niedobór ornityny blokuje proces. Jest to objaw w chorobach wątroby. Dlatego tak ważne, jest obecność ornityny i innych substratów.

 • Ornitynę podaje się w encefalopatii wątrobowej.

Jest to choroba mózgu spowodowana niewydolnością komórek wątrobowych i wzrostem poziomu amoniaku we krwi. Ornityna pobudza proces i pomaga się go pozbyć.

 • Regeneruje wątrobę

Natomiast udział w ornityny w regeneracji wątroby nie jest jasny. Chociaż w internecie łatwo trafić na informację, że ornityna regeneruje chore hepatocyty, czyli komórki wątrobowe. Jednak nie ma na to dowodów.

REKLAMA
REKLAMA
 • Pomaga przetrwać stres i zasnąć

Natomiast są doniesienia o korzystnym wpływie ornityny na reakcję na stres oraz poprawę jakości snu.

 • Pomaga rozbudować tkankę mięśniową.

Niektóre źródła opisują korzystny wpływ ornityny na rozbudowę tkanki mięśniowej u sportowców oraz szybszą regenerację po treningu. Związane jest to ze zwiększonym wydzielaniem hormonu wzrostu [1,2].

Jakie są naturalne źródła ornityny?

Ornityna działa wszechstronnie. Po pierwsze eliminuje produkty przemiany węglowodanów, białek i tłuszczy. Poza tym badania potwierdzają, że dzięki niej łatwiej radzisz ze stresem i szybciej zasypiasz.

Z kolei sportowcy suplementujący ornitynę będą zadowoleni ze swojej masy mięśniowej.

Dlatego troszcz się o prawidłowy poziom ornityny. Jednak nie najdziesz jej w pożywieniu tak jak inne aminokwasy.

Jedyną drogą jest suplementacja, czyli dostarczanie w postaci tabletek lub uzupełnianie argininy. Ponieważ ornityna powstaje z argininy. Gdy jesz mięso i jajka uzupełniasz niezbędne składniki do produkcji ornityny [2].

Zastosowanie ornityny w chorobach wątroby: ornityna a odtruwanie

Ornitynę stosuje się w niewydolności i marskości wątroby. Jest niezbędnym składnikiem do produkcji mocznika w wątrobie. Dzięki niej pozbywasz się toksycznego amoniaku. Gdy wzrośnie poziom amoniaku we krwi, pojawiają się zaburzenia układu nerwowego. Objawy encefalopatii wątrobowej występuje u chorych z niewydolnością lub marskością wątroby, ale nie tylko. Charakterystyczne objawy to

 • Ospałość, senność.
 • Zaburzenia pamięci
 • Spowolnienie psychofizyczne.
 • Zaburzenia koncentracji.
 • Osłabiona reakcja na bodźce.
 • Zmniejszony refleks.

Lekarz potwierdzi diagnozę na podstawie wywiadu i dodatkowych badań. W zależności od stanu podejmie decyzję o leczeniu.

Nie ma dowodów na to, że ornityna regeneruje komórki wątrobowe lub je w jakiś sposób oczyszcza [3].

Ornityna i jej zastosowanie w bezsenności

Japończycy przeprowadzili badanie, które potwierdziło pozytywny wpływ ornityny na sen. Wnioski są obiecujące, ponieważ ochotnicy, którzy zażywali ornitynę

 • szybciej zasypiali
 • mieli głębszy sen
 • i spali dłużej od grupy kontrolnej [4]

Co to jest asparginian ornityny?

To połączenie dwóch związków potrzebnych do pozbycia się amoniaku z organizmu Dzięki nim z amoniaku powstaje mocznik, który wydalasz przez układ moczowy. Jeśli brakuje jednego, mocznik nie powstanie, a poziom amoniaku wzrośnie. Wtedy pojawią się niepokojące objawy np. senność, brak koncentracji itd. Dlatego łączy się ornitynę i asparginianem [1].

Jakie są preparaty z ornityną?

Ornityna pomaga pozbyć się nadmiaru amoniaku z organizmu. Suplementuj ją w zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które są konsekwencją niewydolności lub marskości wątroby. Ornityna nie wykazuje działania odbudowującego wątrobę. Natomiast często łączy się ze składnikami, wspomagającymi prace wątroby. W suplementach diety spotkasz ją z dodatkiem

 • choliny
 • wyciągu z karczochów
 • wyciąg z kłącza ostryżu długiego (kurkumy)
 • fosfolipidów
 • witamin z grupy B.

Preparaty L-ornityny na receptę

Ornityna znalazła zastosowanie w chorobach wątroby. Lekarze przepisują preparaty ornityny pacjentom z niewydolnością lub marskością wątroby. Ornityna i asparginian zapobiegają nagromadzeniu amoniaku we krwi. Skutkiem nadmiaru są zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Na rynku dostępny jest jeden preparat na receptę. Ornityna w postaci iniekcji i saszetek.

 • Hepa–Merz, 5g/10 ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
 • Hepa–Merz, 3000 granulat 30 saszetek [5].

Suplementy z ornityną

Hepatil, 40 lub 80 tabletek

zawiera L-asparginian L-ornityny 100 mg; Składniki suplementu diety Hepatil wspomagają pracę wątroby oraz przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu tłuszczów.

Hepaslimin

1 tableteka zawiera asparaginian ornityny 100 mg. Poza tym cholinę, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego.

Hepaplus Sport Editon, 30 kapsułek

Asparaginian ornityny wzbogacono o ekstrakt z karczocha oraz witaminy z grupy B, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Raphament 150,30 tabl.

Dodatkowo zawiera cholinę, karczoch i oczywiście ornitynę.

Esseliv duo, 40 kapsułek

Skład wzbogacony o fosfolipidy, czyli substancje budulcowe błon komórkowych oraz wyciąg z ostryżu długiego, witamin z grupy B i oczywiście ornitynę [7].

Nie ma dowodów, że ornityna wspomaga zdrową wątrobę. Nie jest pewne, że w jakiś sposób regeneruje i oczyszcza chorą wątrobę. Jedyne co potwierdziły badania. Korzystny udział ornityny w pozbyciu się z organizmu toksycznego amoniaku. Wyniki badań nad wpływem ornityny na sen i stres są obiecujące.