aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Poznaj sposoby na ból zęba od zatok!

Jak leczyć ból zęba od zatok?

Ból zębów jest odczuwany bardzo często podczas zapalenia zatok. Wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jak odróżnić oba rodzaje bólu i jak sobie z nimi radzić, nawet w warunkach domowych, zanim udamy się do lekarza.
Ból zębów od zatok (fot. Canva).

Czy ząb może boleć od zatok?

Zatoki są pustymi przestrzeniami zlokalizowanymi w części nosowo-czołowej. Ich rolą jest produkcja wydzieliny, która oczyszcza i nawilża śluzówkę nosa. Dzięki temu wspiera lepsze oddychanie i usuwa patogeny z organizmu. Odpowiedź na pytanie postawione w nagłówku brzmi “TAK” – zapalenie zatok jest częstą przyczyną bólu zęba, a wszystko przez to, że nagromadzona wydzielina zatyka ujście zatok. W konsekwencji blokuje przepływ powietrza i wywołuje ból promieniujący na okoliczne struktury, którymi mogą być np. zęby. Nasilenie i częstotliwość bólu zależą od tego  jak ciężka jest infekcja zatok oraz od stopnia obrzęku tkanek.

Jak odróżnić ból zęba od bólu zatok?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Dlaczego? Ponieważ (jak wspomniano wyżej) ból zębów jest odczuwany bardzo często podczas zapalenia zatok. Wynika to z naszej budowy anatomicznej. Trudno również odróżnić ból zęba spowodowany dolegliwościami w jamie ustnej od tego, który towarzyszy zapaleniu zatok. Nie jest to jednak niemożliwe, ponieważ istnieją cechy różnicujące oba wymienione bóle. Ból zęba towarzyszący zapaleniu zatok nie jest bardzo intensywny – zazwyczaj jest rwący, tępy oraz nasila się przy wykonywaniu gwałtownych ruchów. Razem z tym bólem mogą występować inne dolegliwości: niedrożność nosa, katar, zaburzenia węchu, uczucie rozpierania w twarzoczaszce, ból głowy, złe ogólne samopoczucie, które mogą się nasilać przy pochylaniu się [1].

Czy ból zęba pojawia się zawsze przy chorych zatokach?

Najczęściej ból zębów pojawia się podczas zapalenia zatok szczękowych. Stan zapalny, który się w nich rozwija, może powodować ucisk nerwu trójdzielnego, co w efekcie powoduje ból nie jednego, ale nawet kilku zębów. Ważną informacją jest to, że przy zatoce szczękowej znajdują się korzenie zębów trzonowych – co dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia trudnego do zlokalizowania bólu i jego źródła [2].

Ból zęba przy zatokach.

Co zrobić kiedy ząb boli od zatok?

Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza dentysty oraz do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Może okazać się, że konieczna będzie także wizyta u laryngologa. Jak opisano wyżej, może być wiele przyczyn odczuwanego bólu. Dlatego, ważna jest dokładna diagnostyka, a następnie wdrożenie odpowiedniej terapii. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz różnego rodzaju płukanek. W przypadku zapalenia o podłożu bakteryjnym wskazane jest rozpoczęcie antybiotykoterapii [2]. 

Jakie są domowe sposoby na ból zęba od zatok?

Jak już wiemy, główną przyczyną bólu jest zalegająca wydzielina. Jak zatem usunąć zalegającą wydzielinę? 

 1. inhalacje nad miską z gorącą wodą (z dodatkiem olejku miętowego), picie dużej ilości płynów i nawilżanie błony śluzowej nosa. Postępowanie takie ma zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu, obkurczenie śluzówki i złagodzenie bólu.
 2. spożywanie lekko ostrych potraw – składniki obecne w niektórych produktach (np. w chrzanie) mają właściwości zagęszczające śluz i mogą przynieść natychmiastową ulgę.
 3. stosowanie leków przeciwobrzękowych oraz płukanie nosa roztworem soli fizjologicnzej – w celu usunięcia zalegającej wydzieliny i zmniejszenia ciśnienia.
 4. odpowiednia pozycja podczas odpoczynku – należy podeprzeć głowę w taki sposób, aby była odpowiednio przechylona. Płaskie ułożenie głowy może spowodować blokadę zatok i wrażenie ucisku. Uniesiona nieco górna część ciała może spowodować, że ból ustąpi. 

Bibliografia

 1. Leszczyńska J, Oleś K, Bojanowska E, Szaleniec J, Mika J.: Zatokowy ból twarzoczaszki – trudności w diagnostyce i różnicowaniu. Ból. 2014: 15(3): 51-54.
 2. Arcimowicz M.: Ostre zapalenie zatok przynosowych w praktyce. Polish Journal of Otolaryngology. 2021: 75(4): 40-50.

Omawiane substancje

 • Olejek miętowy

  Olejek miętowy to substancja o intensywnym zapachu mięty. Jest często stosowany w aromaterapii i kosmetyce.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ból zęba

  Ból zęba jest jednym z najczęstszych schorzeń jamy ustnej, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak próchnica, urazy czy infekcje. W przypadku bólu zęba ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.
 • Ostre bakteryjne zapalenie zatok obocznych nosa

  Ostre bakteryjne zapalenie zatok obocznych nosa jest chorobą wywołaną przez bakterie, które zasiedlają zatoki oboczne nosa. Objawy choroby to ból głowy, zatkanie nosa, gorączka oraz ból w okolicy zatok. Leczenie polega na antybiotykoterapii oraz lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
 • Ostre zapalenie zatok

  Ostre zapalenie zatok to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Charakteryzuje się ona stanem zapalnym błony śluzowej zatok, co powoduje ból głowy, katar oraz problemy z oddychaniem.
 • Przewlekłe zapalenie zatok

  Przewlekłe zapalenie zatok to choroba, która charakteryzuje się długotrwałym stanem zapalnym błony śluzowej zatok przynosowych. Objawy schorzenia mogą obejmować bóle głowy, katar, duszność oraz problemy z oddychaniem.
 • Zapalenie zatok

  Zapalenie zatok to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się bólem głowy, katarzem oraz trudnościami w oddychaniu.
 • Zapalenie zatok przynosowych

  Zapalenie zatok przynosowych jest chorobą, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawy schorzenia mogą obejmować ból głowy, katar, kaszel oraz problemy z oddychaniem.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .