leki-orange

Jak działa gencjana? Jak ją stosować?

Jak stosować fiolet gencjanowy?

Gencjana zwana fioletem gencjanowaym lub pyoctaniną to fioletowej barwy roztwór wodny, lub spirytusowy. Syntezowana w drugiej połowie XIX wieku do dziś pozostaje środkiem chętnie wybieranym zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Co świadczy o tym, że jest uniwersalnym środkiem stosowanym w dezynfekcji i profilaktyce przeciwzakaźnej?

Co to jest gencjana?

Jest mieszaniną fioletu metylowego i krystalicznego, ma ciemnofioletową barwę i jest pozbawiona zapachu. Składnikiem czynnym leku jest chlorek metylorozanilinowy. Występuje w stężeniu 0,5%, 1% oraz 2%. Barwi skórę i ubrania.

Jak działa gencjana?

Gencjana działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Osusza i działa lekko ściągająco. Działanie przeciwbakteryjne występuje wobec bakterii Gram-dodatnich (głównie Staphylococcus spp), bardzo słabo zaś działa na bakterie Gram-ujemne.  Działanie przeciwgrzybicze głównie na grzyby z rodzaju Candida albicans. Istotny jest brak działania na bakterie kwasoodporne, przetrwalniki grzybów i bakterii.  W środowisku kwaśnym jego aktywność ulega zmniejszeniu. Tworzy trwały kompleks z bentonitem, który unieczynnia fiolet gencjanowy. Lek ogranicza wydzielanie ropy, dezynfekuje i wspomaga gojenie.

Mechanizm działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego nie został do końca poznany.  Lek hamuje proces glikolizy w komórkach bakterii, hamuje replikację DNA i aktywność mitochondriów. Prawdopodobnie fiolet hamuje syntezę białek przez łączenie się go z rybosomami bakterii. Możliwe jest również hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii.

Do czego stosuje się gencjanę?

Gencjana, a ospa

Ze względu na działanie przeciwwirusowe i osuszające gencjana znalazła zastosowanie w leczeniu wysypki w przebiegu ospy wietrznej. U dzieci zastosowanie gencjany na krostki ospy powinno być skonsultowane z lekarzem. Preparat działa przeciwwirusowo, ale nie utrudnia gojenia ranki, gdyż nie tworzy ciężkiej i grubej powłoki, jak to ma miejsce przy zastosowaniu np. preparatu z tlenkiem cynku na oleistym podłożu.

Nanosi się preparat punktowo za pomocą gazika nasączonego barwnikiem na krostki wypełnione płynem. Podczas ich pękania lek wchłania płyn i działa osuszająco. Zmniejsza to również rozprzestrzenianie się zakażonego płynu.  Lek znajduje też zastosowanie w leczeniu półpaśca, gdy zmiany skórne mają postać krostek wypełnionych płynem.

Gencjana na rany

Lek można stosować też na drobne ranki i otarcia przebiegające z sączeniem. Nie jest zalecane stosowanie go na większe i rozległe rany z dużą ilością ropy.  Przykrycie rany barwnikiem nie pozwala na właściwą ocenę wielkości i rozległości rany, która być może nadaje się do leczenia chirurgicznego.

Preparat może być wykorzystywany też do gojenia ranek na brodawkach sutkowych (w okresie karmienia). Działa wówczas aseptycznie i przeciwgrzybiczo. Należy jednak pamiętać, żeby do momentu wygojenia nie przystawiać dziecka do piersi.

Fiolet gencjanowy na gardło

Preparat może być stosowany także w leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, czyli może być zastosowany na błony śluzowe. Do tego celu produkt powinien być w formie roztworu wodnego. Szpatułkę zakończoną gazikiem, zamoczoną  w barwniku należy przykładać na zmiany w jamie ustnej (owrzodzenia, niegojące się oparzenia i afty).

Gencjana na skórę.

fot. Canva

Czym usunąć fiolet gencjanowy ze skóry?

Zmycie barwnika z powierzchni skóry wymagać może kilkudniowego czasu.  Pomocna może okazać się woda z cytryną lub kwasek cytrynowy. Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować tych sposobów na uszkodzoną skórę. Najlepiej poczekać do całkowitego wygojenia i dopiero wtedy spróbować usunąć barwnik.

Innym znanym sposobem jest roztwór ciepłej wody z octem w stosunku 3:1. Również i ten sposób nie jest zalecany na uszkodzoną i zmieniona chorobowo skórę.

Usunięcie barwnika z odzieży też jest trudne. Zwykle powinno pomóc uprzednie namoczenie odzieży z mydłem lub nawet wybielaczem.

Kiedy nie wolno stosować fioletu gencjanowego?

Gencjany nie należy stosować u osób uczulonych na chlorek metylorozanilinowy, ostrożność należy zachować podczas stosowania go na błony śluzowe gardła i jamy ustnej.  Stosowanie u małych dzieci wymaga konsultacji lekarskiej.  Należy chronić oczy przed dostaniem się preparatu. Stosowanie produktu w okresie ciąży i laktacji powinno być skonsultowane z lekarzem.  Nie należy stosować leku na rozległe, głębokie rany z uwagi na zamaskowanie uszkodzenia skóry. W obecności wydzieliny z rany działanie leku jest zdecydowanie osłabione.

Podsumowanie

Fiolet gencjanowy to bardzo dobry produkt do dezynfekcji i zapobiegania przenoszeniu się drobnoustrojów. Osusza i działa ściągająco, może być także stosowany na błony śluzowe.  Za jego stosowaniem przemawia też niska cena produktu, choć z jego dostępnością są ostatnio problemy. Obecnie w aptekach występuje wodny i spirytusowy roztwór gencjany 0,5 %.  Produkt jest również stosowany w kosmetyce, głównie w postaci szamponów, odżywek i masek do włosów, jako jeden ze składników. Nadaje chłodny odcień blond włosów po farbowaniu.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ospa wietrzna to choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirus Varicella zoster. Przenoszona jest przez wydzieliny dróg oddechowych i kontakt z treścią pęcherzyków ospy wietrznej. Objawia s…
Ostre zapalenie gardła jest to stan zapalny tylnej ściany gardła, który zazwyczaj powoduje ból i uczucie drapania w okolicy gardła, a także trudności w połykaniu. Zapalenie gardła jest bardzo częstą d…
Powszechne zaburzenie skórne i neurologiczne spowodowane reaktywacją wirusa varicella-zoster, który pozostał uśpiony w zwojach korzeni grzbietowych, często przez dziesięciolecia, po początkowej ekspoz…
Podsumowanie
SubstancjeFiolet gencjanowy
SchorzeniaOspa wietrzna,
Ostre zapalenie gardła,
Półpasiec
KategoriaJama ustna,
Rany i podrażnienia,
Rany i problemy skórne,
Zapalenie jamy ustnej
TematyPłyn do jamy ustnej,
Problemy skórne
AutorJulita Pabiniak-Gorący
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji11.01.2023