,

Jaki lek na kaszel mokry jest najlepszy?

Który lek na kaszel będzie lepszy, Flegamina czy ACC?

Kaszel mokry to odruch naszego organizmu, pozwalający na usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Jednocześnie bywa niezwykle uciążliwy i często utrudnia codzienne, normalne funkcjonowanie. Jakie leki stosuje się do łagodzenia mokrego kaszlu? Który z nich jest lepszy — Flegamina czy ACC?

Kaszel jest fizjologicznym odruchem naszego organizmu, umożliwiającym oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny lub ciała obcego. Ze względu na charakter, wyróżnia się kaszel suchy (nieproduktywny) oraz mokry (produktywny). Rozpoznanie rodzaju kaszlu jest kluczowe do wdrożenia odpowiedniej terapii, bowiem każdy z nich wymaga podjęcia odmiennych kroków i wdrożenia innych leków [1].

Czym wyróżnia się kaszel mokry?

Cechą charakterystyczną mokrego kaszlu jest odkrztuszanie zalegającego śluzu. Kaszel produktywny jest naszym sprzymierzeńcem w walce z wszelkimi infekcjami, gdyż odruch ten pomaga usunąć patogeny bytujące w wydzielinie oskrzelowej. Nie ma on charakteru napadowego, niemniej jego natężenie jest zazwyczaj większe, gdy przyjmujemy pozycję leżącą (np. w nocy). W przebiegu mokrego kaszlu pacjenci często uskarżają się również na uczucie śluzu w okolicach gardła [2].

Co podać na mokry kaszel?

Gdy już wiemy, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia pozostaję wybór odpowiedniego leku. A zatem co podać na kaszel mokry? Kaszel produktywny leczy się lekami wykrztuśnymi i sekretolitycznymi. Te pierwsze mają coraz mniejsze znaczenie, a praktyka wyraźnie wskazuje na ich słabnącą popularność.

Wśród leków wykrztuśnych wyróżnia się:

 • o działaniu odruchowym, takie jak korzeń wymiotnicy czy benzoesan sodu;
 • działające bezpośrednio na gruczoły oskrzelowe, w tym jodek potasowy, sulfogwajakol, olejki eteryczne;
 • zmieniające odczyn wydzieliny oskrzelowej: wodorowęglan sodowy, chlorek amonowy [3].

Znacznie szerzej stosowane są leki o działaniu sekretolitycznym. Wyróżnia się wśród nich detergenty, używane przede wszystkim w warunkach szpitalnych, oraz leki mukolityczne, które obecnie stanowią podstawę łagodzenia mokrego kaszlu i mają ugruntowaną pozycję w terapii tej dolegliwości. Przyjrzyjmy się im bliżej [3].

Co to są leki mukolityczne?

Leki mukolityczne działają poprzez rozrzedzenie gęstej i lepkiej wydzieliny, która gromadzi się w drogach oddechowych podczas infekcji. Mechanizm działania mukolityków polega na rozrywaniu mostków dwusiarczkowych w mukoproteinach, co prowadzi do zmniejszenia lepkości śluzu. Ponadto, niektóre leki mukolityczne mają również działanie sekretolityczne, co oznacza, że zmniejszają wielkość cząsteczek śluzu i ułatwiają jego usuwanie. Istnieją także mukolityki, które mają dodatkowe działanie mukokinetyczne, czyli pobudzają wydalanie śluzu poprzez stymulację pracy rzęsek w drogach oddechowych W trakcie ich stosowania należy bezwzględnie zadbać o właściwe nawodnienie, gdyż umożliwia to efektywne usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych [3].

Leki mukolityczne dzielą się na trzy mniejsze podgrupy:

 1. pochodne cysteiny, w tym acetylocysteinę, karbocysteinę i erdosteinę;
 2. bromoheksynę;
 3. ambroksol — metabolit bromheksyny [3].

Preparaty z wymienionymi lekami mukolitycznymi są dostępne bez recepty lekarza.

Jaki lek na kaszel mokry jest najczęściej wybierany przez pacjentów?

Leki mukolityczne z powyższymi substancjami czynnymi, stanowią najczęstszy wybór pacjentów cierpiących na uporczywy, mokry kaszel. Jest to podyktowane również tym, że można je zakupić bez recepty. Praktyka apteczna dodatkowo wskazuje, że znaczna część chorych dokonuje wyboru między lekami najbardziej popularnymi — ACC i Flegaminą. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kiedy stosuje się leki z acetylocysteiną?

Są wskazane jako leki rozrzedzające wydzielinę dróg oddechowych, ułatwiające jej odkrztuszanie, zwłaszcza u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.

Acetylocysteina nie powinna być stosowana przez dzieci poniżej 6. roku życia, kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz osoby z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy albo z ostrym stanem astmatycznym. Co niezwykle istotne, kaszel mokry może niekiedy przebiegać jednocześnie z infekcją bakteryjną. Leku ACC nie należy wówczas stosować jednocześnie z doustnymi antybiotykami, w tym tetracyklinami, cefalosporynami i aminoglikozydami.

Aetylocysteinę na kaszel mokry należy przyjmować po posiłku. Nie stosować wieczorem, przed snem. Bez kontroli lekarza, nie wolno przyjmować leku dłużej niż 5 dni.

Bromoheksyna— na jaki kaszel? Jak ją stosować?

Wskazaniami do stosowania bromoheksyny są ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. A zatem zaleca się stosowanie bromoheksyny na kaszel potocznie nazywany kaszlem mokrym.

Bromoheksyna nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 2. roku życia. W formie syropu jest przeznaczona dla dzieci dopiero powyżej 7. roku życia. Należy stosować ją ostrożnie u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, gdyż może nasilać jej objawy.

Co jest dobre na odkrztuszanie, czyli leki na mokry kaszel bez recepty

Flegamina, syrop, smak miętowy, 4 mg/5 ml, lek bez recepty

ACC Optima, tabletki musujące, 600 mg, lek bez recepty

Ambrosol Teva, syrop, 30 mg/5 ml, lek bez recepty

Flegamax, roztwór doustny, 50 mg/ml, lek bez recepty

Mucosolvan, syrop, 30 mg/5 ml, lek bez recepty

Flavamed, syrop, 15 mg/5 ml, lek bez recepty

Ambroksol Hasco Max, tabletki, 60 mg, lek bez recepty

Deflegmin, kapsułki, 75 mg, lek bez recepty

Tussal Expectorans, tabletki, 30 mg, lek bez recepty

Jakie są inne metody leczenia mokrego kaszlu?

Oto kilka ważnych punktów dotyczących niefarmakologicznych metod łagodzenia kaszlu mokrego:

 • Pij odpowiednią ilość płynów, aby utrzymać organizm w dobrym nawodnieniu, co ułatwia rozrzedzenie śluzu i jego odkrztuszanie.
 • Spożywaj ciepłe i kojące płyny, takie jak ziołowe herbaty, aby łagodzić ból gardła i ułatwić odkrztuszanie.
 • Korzystaj z nawilżacza powietrza, aby ułatwić oddychanie i zmniejszyć podrażnienia dróg oddechowych.
 • Zadbaj o higienę jamy ustnej i gardła, aby ograniczyć podrażnienia i zapobiec infekcjom górnych dróg oddechowych.
 • Unikaj drażniących czynników, takich jak dym papierosowy lub zanieczyszczone powietrze, które mogą pogłębiać kaszel.

Kiedy zgłosić się do lekarza z mokrym kaszlem?

W przypadku kaszlu mokrego ważne jest zrozumienie, że może on być objawem różnych schorzeń, takich jak zapalenie oskrzeli, infekcje bakteryjne, astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Choć wiele domowych sposobów może łagodzić objawy, nie powinno się ignorować sygnałów wysyłanych przez organizm. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak gorączka, duszność czy uporczywy ból w klatce piersiowej, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Tylko profesjonalny diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc w identyfikacji przyczyny kaszlu oraz zapewnić skuteczną terapię, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Podsumowanie

Do leczenia mokrego kaszlu wykorzystuje się przede wszystkim leki o działaniu mukolitycznym, z bromoheksyną i acetylocysteiną na czele.  Flegamina i ACC — jedne z częściej używanych preparatów — mają zbliżone wskazania do stosowania i mechanizm działania. Oba leki przynoszą porównywalny efekt terapeutyczny.

Bibliografia

 1. Chung KF, Pavord ID. Prevalence, pathogenesis, and causes of chronic cough. Lancet. 2008; 371(9621): 1364–1374.
 2. https://podyplomie.pl/medycyna/27865,kaszel (dostęp z dnia 03.01.2022)
 3. G. Rajtar-Cynke, Farmakologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2016
 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego ACC, tabletki musujące
 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Flegamina syrop
 6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Flegamina Baby krople

Omawiane substancje

 • Ambroksol

  Ambroksol to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak kaszel i zapalenie oskrzeli. Działa rozrzedzająco na wydzieliny i ułatwia ich usuwanie z dróg oddechowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Bromoheksyna

  Bromoheksyna to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak kaszel i zapalenie oskrzeli. Działa wykrztuśnie i rozrzedza wydzielinę, ułatwiając jej usuwanie z dróg oddechowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • N-Acetylocysteina

  N-Acetylocysteina jest związkiem chemicznym stosowanym w medycynie. Substancja ta ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Kaszel

  Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .