Związki aktywne biologiczne

W preparatach występuje w postaci bacytracyny cynkowej.

Dostępne postaci leku

maść, krem

Popularne połączenia

Bacytracyna jest łączona z neomycyną, gramicydyną oraz polimyksyną B.

Działanie

Mechanizm działania leku polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii oraz procesie niszczenia DNA bakterii poprzez jego utlenianie.

Wskazania

Bacytracyna to antybiotyk, który stosuje się zwykle na skórę, aby zapobiec infekcjom bakteryjnym, takim jak np. po niewielkich zranieniach, otarciach czy oparzeniach.

Przeciwwskazania

Bacytracyny nie można stosować u pacjentów wykazujących nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe. Lek jest przeciwwskazany w przypadku dużych powierzchni objętych stanem chorobowym, nie można go aplikować pod opatrunki okluzyjne (w tym pod pieluszkę). Bacytracyną nie leczy się głębokich ran, oparzeń III i IV stopnia, ciężkich odmrożeń i odleżyn. Lek jest przeciwwskazany dla pacjentów z niewydolnością nerek.

Działania niepożądane

Bacytracyna to lek, który może powodować różne niepożądane efekty uboczne. Może doprowadzić do podrażnienia skóry, takiego jak zaczerwienienie, świąd czy wysypka. Inne możliwe reakcje to ból brzucha, nudności, wymioty oraz biegunka. W rzadkich przypadkach lek może spowodować ostrą reakcję alergiczną, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Bacytracyny może objawić się biegunką, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha czy różnego rodzaju wysypkami skórnymi. W przypadku wystąpienia takich objawów zaleca się natychmiastowe zaprzestanie stosowania leku i skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Można również skorzystać z pomocy na numerach alarmowych. Ważne jest, aby nie ignorować takich sygnałów.

Środki ostrożności

Bacytracyna może powodować uczulenie. Zrezygnuj z jej używania, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy alergii. Nie używaj tego leku na duże obszary skóry lub na otwarte rany, chyba że lekarz Ci na to pozwoli. Unikaj kontaktu z oczami, a jeśli lek przypadkiem tam trafi, przemyj oczy dużą ilością wody. Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci bez konsultacji z lekarzem.