Na co pomagają bańki lekarskie?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Bańki lekarskie — u kogo i jak je stosować?

Bańki są niezwykle popularne w medycynie chińskiej, gdzie stosowane są od kilku tysięcy lat. Obecnie również mają swoich zwolenników i nadal są używane. Zakres ich terapeutycznego działania jest jednak znacznie szerszy i zależy między innymi od umiejscowienia ich na ciele. Czy bańki działają? Jak stawiać bańki?
Na co pomagają bańki lekarskie? (fot. Canva)

Jak działają bańki?

Terapia z pomocą baniek to odmiana terapii podciśnieniowej. Usunięcie powietrza z bańki powoduje zassanie skóry oraz tkanek pod nią leżących. 

Teorii działania baniek jest co najmniej kilka. Według jednej z najpopularniejszych napływająca do tkanek krew odżywia je i poprawia ich metabolizm, tym samym oczyszczając tkanki z toksyn. Ponadto w wyniku postawienia baniek, pod skórą tworzą się mikrourazy i drobne wylewy krwi poza naczynia krwionośne. Powoduje to swego rodzaju mobilizację układu odpornościowego, produkcję przeciwciał i dzięki temu skuteczniejsze zwalczanie stanu zapalnego w pobliżu.

Istotne jest odpowiednie umiejscowienie baniek, w zależności od schorzenia, na które mają pomóc. Przykładowo w przypadku zapalenia płuc, astmy, przy infekcjach górnych dróg oddechowych, stawia się bańki na plecy lub na klatkę piersiową (znacznie rzadziej). Przy dolegliwościach związanych z rwą kulszową bądź przy bólach zwyrodnieniowych, bańki stawia się na plecach w okolicy lędźwiowej [1,2].

Bańki lekarskie – na co pomagają?

Bańki mogą być stosowane na różne schorzenia w zależności od ich umiejscowienia na ciele.  Do najpopularniejszych zastosowań baniek należą:

 • choroby układu oddechowego — zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, przewlekłe infekcje dróg oddechowych. W chorobach związanych z układem oddechowym, bańki stosuje się w miejscach punktów akupresurowych. 
 • terapia przeciwbólowa — poprzez działanie drażniące na mięśnie, receptory skórne, powięzie, dochodzi do rozluźnienia mięśni gładkich i podniesienia progu odczuwania bólu. 

Bańki stosuje się również w przypadku: 

Jakie są rodzaje baniek?

Można wyróżnić dwa główne rodzaje baniek: ogniowe oraz bezogniowe. Te ostatnie można podzielić na bańki szklane z pompką oraz bańki gumowe (chińskie).

 • Bańki ogniowe — wykonane są ze szkła. Ich stawianie wymaga wprawy i doświadczenia, nieumiejętnie zastosowane mogą powodować oparzenia. Stawiając bańki ogniowe, ich brzeg zwilża się wodą. Następnie na patyczku umieszcza się wacik nasączony denaturatem, który podpala się i umieszcza we wnętrzu bańki. Wytwarza się podciśnienie. Gdy płomień gaśnie, a bańki nie są zbyt gorące, przykłada się je do ciała, obserwując zasysanie skóry i tkanek pod nią.
 • Bańki z pompką (tzw. zimne bańki) aktualnie są częściej wybierane niż bańki ogniowe, ze względu na bezpieczeństwo stosowania. W tym przypadku nie ma ryzyka poparzenia. Bańki z pompką to naczynia przypominające kształtem kopułę, na której umieszczony jest zawór. Dzięki niemu przy użyciu specjalnej pompki można wypompować z bańki powietrze.
 • Bańki gumowe (chińskie) — aby wytworzyć nich podciśnienie, należy ścisnąć bańki podczas przykładania ich do skóry. Ich kształt, niekiedy z wypustami pozwala zastosować je także do masażu ciała [1].

Czy stawianie baniek u dzieci jest bezpieczne?

Stawianie baniek u dzieci powinno odbyć się po konsultacji z lekarzem. Jeśli zostaną zalecone, z pewnością bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu będą bańki bezogniowe [2].

Bańki lekarskie.

Przeciwwskazania do stawiania baniek

Nie należy stawiać baniek w pobliżu serca, a także dużych naczyń krwionośnych. Należy omijać również okolicę oczu, uszu, nosa, żołądka,  brodawki piersiowe, żylaki. Nie umieszczać na uszkodzonej skórze, a także w miejscu znamion barwnikowych. Nie stosować u ciężarnych na brzuchu i w okolicy lędźwiowej. Nie stosować na  łopatki, kręgosłup, mostek czy obojczyk (złe przyleganie baniek). Zabieg stawiania baniek skonsultować z lekarzem [1,2].

Bibliografia

 1. Zastosowanie baniek w fizjoterapii, odnowie biologicznej i kosmetologii, Kowza-Dzwonkowska M. i inni, Rocznik Naukowy, AWFiS w Gdańsku, 2014 r., t. XXIV.
 2. Bezogniowe bańki lekarskie Med plus — instrukcja użytkowania.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Astma

  Astma to choroba układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami duszności i kaszlu. Jest to choroba przewlekła, która może wpływać na jakość życia pacjenta.
 • Bolesne miesiączkowanie

  Bolesne miesiączkowanie to schorzenie, które dotyka wiele kobiet i może powodować znaczny dyskomfort i ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Objawy mogą być łagodne lub bardzo silne, a leczenie zależy od przyczyny i nasilenia dolegliwości.
 • Migrena

  Migrena to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi, silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościom i światłowstrętowi. Migrena może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmiany hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, brak snu czy czynniki genetyczne, i może wpływać na jakość życia pacjenta.
 • Ostre zapalenie oskrzeli

  Ostre zapalenie oskrzeli to choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli. Objawy choroby to m.in. kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej oraz gorączka.
 • Zespół jelita drażliwego (IBS)

  Zespół drażliwego jelita to choroba przewodu pokarmowego, która objawia się bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występuje u osób z zaburzeniami emocjonalnymi lub stresującym stylem życia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .