Jaki jest skład Amolu?

Amol to alkoholowy płyn przeznaczony do łagodzenia wielu powszechnie występujących dolegliwości. Preparat może być stosowany zewnętrznie – do nacierania. Sprawdza się wtedy w łagodzeniu bólu głowy, mięśni i może być stosowany wspomagająco podczas przeziębień. Amol może być również przyjmowany doustnie podczas niestrawności.  

Skład preparatu stanowi mieszanka olejków eterycznych, które odpowiadają za jego działanie terapeutyczne. W Amolu znaleźć można:

 • Olejek lawendowy – pozyskiwany z kwiatów lawendy, odpowiadający za działanie spazmolityczne. Opisywany składnik sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości dyspeptycznych -wzdęć lub po posiłkowego uczucia ciężkości;
 • Olejek cytronelowy – pozyskiwany z ziela trawy palczatki cytronelowej, odpowiada głównie za działanie łagodzące bóle mięśniowe (przy stosowaniu miejscowym);
 • Olejek cynamonowy – pozyskiwany z kory cynamonowca cejlońskiego, odpowiada za działanie rozgrzewające, antyseptyczne i grzybobójcze preparatu. Przy stosowaniu wewnętrznym może łagodzić dolegliwości trawienne, ze względu na zdolność do pobudzania procesów trawiennych;
 • Olejek goździkowy – pozyskiwany z wysuszonych pączków goździkowca wonnego, przy stosowaniu zewnętrznym wykazuje delikatne działanie przeciwbólowe i dezynfekujące;
 • Olejek cytrynowy- pozyskiwany z owoców cytryny zwyczajnej, stosowany na powierzchnie ciała działa odkażająco, z kolei przyjmowany doustnie działa słabo rozkurczająco, przez co może być stosowany do łagodzenia dolegliwości trawiennych;
 • Olejek miętowy – pozyskiwany z ziela mięty pieprzowej, odpowiada za działanie odświeżające, orzeźwiające, chłodzące oraz łagodzące dolegliwości trawienne preparatu.

Czy Amol ma zamienniki?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów o podobnym składzie, które mogą być stosowane do inhalacji, łagodzenia dolegliwości dyspeptycznych czy bólu pochodzenia reumatycznego. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych zamienników Amolu:

REKLAMA
REKLAMA
 1. Alpa Francovka Klasyczna

To alkoholowy płyn zawierający w składzie olejki eteryczne, który przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych występujących m.in. u sportowców lub w przebiegu chorób reumatycznych. Ponadto może być stosowany do płukania jamy ustnej i gardła. Składniki preparatu sprawiają, że może być dodatkiem do odświeżających kąpieli i pielęgnacji skóry osób narażonych na występowanie odleżyn. Producent nie zaleca stosować preparatu u dzieci poniżej 3. roku życia.

 1. Aromatol

To płynny preparat zawierający alkoholową mieszankę lewomentolu i olejków eterycznych. Podobnie jak Amol może być stosowany do inhalacji, płukania jamy ustnej bądź zewnętrznie w przypadku dolegliwości reumatycznych i mięśniowych. Podawany doustnie wspomaga procesy trawienne i zmniejsza objawy dyspepsji.

 1. Melisana Klosterfrau

To płynny preparat, który zalecany jest do stosowania wewnętrznego u osób uskarżających się na złe samopoczucie. Ze względu na działanie miejscowo rozgrzewające może być również stosowany na powierzchnię skóry – w celu łagodzenia objawów reumatyzmu, nerwobóli i przeciążenia powysiłkowego. W skład płynu wchodzą olejki eteryczne destylowane z m.in. liścia melisy, kłącza omanu, korzenia arcydzięgla czy owocu pieprzu czarnego. Preparat można stosować również doustnie – w celu przyspieszenia trawienia czy zniesienia uczucia ciężkości, które występuje po obfitym posiłku.

Czy Amol jest bezpieczny?

Amol posiada skuteczność terapeutyczną, która udokumentowana jest latami badań i obserwacji. Aktualnie uważa się, że stosowanie tego preparatu jest stosunkowo bezpieczne, co oznacza, że działania niepożądane występują bardzo rzadko. Do skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas stosowania Amolu, zaliczyć można m.in.:

 •         Dolegliwości ze strony układu oddechowego – suchy kaszel, problemy z oddychaniem;
 •         Podrażnienie żołądka, biegunka, niestrawność;
 •         Zaczerwienienie skóry, wyprysk kontaktowy, miejscowe reakcje nadwrażliwości.

Warto podkreślić, że mimo z pozoru bezpiecznego ziołowego składu, opisywana grupa preparatów posiada pewne przeciwskazania limitujące wykorzystanie ich w terapii. Ze względu na wysoką zawartość etanolu i olejków eterycznych, nie zaleca się stosowania Amolu u dzieci poniżej 12 roku życia. Bezwzględnym przeciwskazaniem do stosowania preparatu jest również nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Wykorzystanie Amolu nie jest również zalecane pacjentom cierpiącym na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych oraz układu pokarmowego takie jak m.in. astma oskrzelowa lub zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Amol nie może być stosowany na uszkodzoną powierzchnię skóry (zranienia, wypryski, wysypki), błony śluzowe, okolice oczu. Warto również zrezygnować ze stosowania okładów z preparatu, jeśli leczona powierzchnia skóry przykryta będzie opatrunkiem okluzyjnym. 

Jeśli masz wątpliwości czy zastosować któryś z opisywanych preparatów u siebie bądź swoich bliskich, pamiętaj, by skonsultować przypadek z lekarzem lub farmaceutą.