leki-orange

Na co pomaga Amol oraz jego zamienniki?

Amol i jego zamienniki, czyli ziołowe remedium na liczne dolegliwości

Amol to tradycyjny lek, który stosowany jest w wielu polskich domach od pokoleń. Jego bogaty skład sprawia, że sprawdza się w leczeniu wielu powszechnie występujących dolegliwości.

Na co pomaga Amol? Zastosowanie

Amol ma szerokie zastosowanie zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Gdy używany jest zewnętrznie, może poprawić złe samopoczucie, np. poprzez nacieranie ciała przy przeziębieniu, łagodzenie bólów mięśniowych i bólów głowy. Ma właściwości kojące i może pomóc w łagodzeniu swędzenia i zaczerwienienia po ukąszeniach owadów. Ma także działanie przeciwbólowe i może być stosowany w nerwobólach, neuralgiach oraz dolegliwościach reumatycznych.

Amol może być również przyjmowany doustnie, gdzie znajduje zastosowanie w dolegliwościach trawiennych, takich jak niestrawność. Również wewnętrzne użycie Amolu może przynieść ulgę w przypadku zapalenia ucha i działać kojąco na zatoki.

W przypadku przeziębienia, kaszlu i bólu gardła Amol może być dodawany do ciepłej wody, tworząc miksturę do płukania gardła. Ponadto, Amol może być stosowany do inhalacji w leczeniu kataru i uporczywego kaszlu, ponieważ pomaga w rozrzedzaniu zalegającej wydzieliny w płucach.

Amol na zatoki

Amol to popularny i skuteczny produkt dostępny bez recepty, stosowany w różnych chorobach układu oddechowego, w tym w zatokach nosowych spowodowanych zapaleniem zatok lub przekrwieniem. Ważne zauważyć, że Amol to nie lek specjalnie zaprojektowany do leczenia zapalenia zatok lub przekrwienia, ale może zapewnić chwilową ulgę w objawach, takich jak zatkanie nosa i ucisk w zatokach.

Amol na ból ucha

Dotychczas sądzono, że Amol ma właściwości analgetyczne i przeciwzapalne, jednak istnieje ograniczona ilość naukowych badań, które specjalnie oceniły jego skuteczność w leczeniu bólu ucha.

Warto zauważyć, że ból ucha może mieć różne przyczyny, takie jak infekcje, nadmiar woskowiny w uchu lub inne ukryte schorzenia. Dlatego zaleca się skonsultowanie z profesjonalistą medycznym w celu właściwej diagnozy i odpowiedniego leczenia bólu ucha.

Amol na kaszel

Amol rzeczywiście może być pomocny w leczeniu kaszlu. Można go stosować w formie inhalacji parowych z gorącą wodą. Należy jednak pamiętać, że skuteczność i bezpieczeństwo Amolu w leczeniu kaszlu może się różnić w zależności od przyczyny i rodzaju kaszlu. W przypadku wszelkich pytań lub wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Amol na kurzajki

Amol jest jednym ze sposobów leczenia kurzajek, ale jego skuteczność nie jest potwierdzona i zależna jest od indywidualnych czynników. Istnieją różne sposoby na pozbycie się kurzajek, w tym metody domowe i chirurgiczne. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie metody leczenia w zależności od rodzaju oraz liczby kurzajek.

Amol na ból brzucha

Amol to lek, który może być skuteczny w łagodzeniu bólu brzucha wynikającego z problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, niestrawność czy uczucie pełności. Zaleca się rozcieńczenie 10-15 kropli Amolu w płynie, na przykład w wodzie lub herbacie rumiankowej, i powolne wypicie. Jednakże, przed użyciem Amolu, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz osób z chorobami wątroby lub innymi czynnikami ryzyka, ponieważ lek zawiera etanol w ilości 67%.

Amol na ból głowy

Amol może pomóc w łagodzeniu bólu głowy, w tym migrenowego. Ten ziołowy lek zawiera ekstrakt z ziół o właściwościach łagodzących ból głowy i wpływających na poprawę samopoczucia. Może być aplikowany na czoło, skronie i kark, co pozwoli się zrelaksować i zmniejszyć odczuwanie bólu.

Ile stosować Amolu? Poznaj jego dawkowanie

Dawkowanie Amolu zależy od formy preparatu oraz dolegliwości, na którą jest stosowany.

 • W przypadku dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia, do zewnętrznego stosowania na przeziębienie, bóle mięśniowe i ból głowy, zaleca się nacieranie obszaru niewielką ilością rozcieńczonego preparatu;
 • W przypadku zewnętrznego stosowania na ukąszenia owadów należy przetrzeć ukąszone miejsce nasączonym wacikiem;
 • W przypadku doustnego stosowania w dolegliwościach trawiennych doraźnie przyjmuje się 10-15 kropli amolu z płynem lub cukrem, do trzech razy na dobę.

Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania amolu, należy zapoznać się z treścią ulotki informacyjnej dla pacjenta lub skonsultować się z lekarzem. Ważne jest również przestrzeganie zalecanych dawek i nieprzekraczanie ich, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu i nie zwiększy skuteczności leku.

Jaki jest skład Amolu?

Amol to alkoholowy płyn przeznaczony do łagodzenia wielu powszechnie występujących dolegliwości. Preparat może być stosowany zewnętrznie – do nacierania. Sprawdza się wtedy w łagodzeniu bólu głowy, mięśni i może być stosowany wspomagająco podczas przeziębień. Amol może być również przyjmowany doustnie podczas niestrawności.

Skład preparatu stanowi mieszanka olejków eterycznych, które odpowiadają za jego działanie terapeutyczne. W Amolu znaleźć można:

 • Olejek lawendowy – pozyskiwany z kwiatów lawendy, odpowiadający za działanie spazmolityczne. Opisywany składnik sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości dyspeptycznych -wzdęć lub po posiłkowego uczucia ciężkości;
 • Olejek cytronelowy – pozyskiwany z ziela trawy palczatki cytronelowej, odpowiada głównie za działanie łagodzące bóle mięśniowe (przy stosowaniu miejscowym);
 • Olejek cynamonowy – pozyskiwany z kory cynamonowca cejlońskiego, odpowiada za działanie rozgrzewające, antyseptyczne i grzybobójcze preparatu. Przy stosowaniu wewnętrznym może łagodzić dolegliwości trawienne, ze względu na zdolność do pobudzania procesów trawiennych;
 • Olejek goździkowy – pozyskiwany z wysuszonych pączków goździkowca wonnego, przy stosowaniu zewnętrznym wykazuje delikatne działanie przeciwbólowe i dezynfekujące;
 • Olejek cytrynowy- pozyskiwany z owoców cytryny zwyczajnej, stosowany na powierzchnie ciała działa odkażająco, z kolei przyjmowany doustnie działa słabo rozkurczająco, przez co może być stosowany do łagodzenia dolegliwości trawiennych;
 • Olejek miętowy – pozyskiwany z ziela mięty pieprzowej, odpowiada za działanie odświeżające, orzeźwiające, chłodzące oraz łagodzące dolegliwości trawienne preparatu.

Czy Amol ma zamienniki?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów o podobnym składzie, które mogą być stosowane do inhalacji, łagodzenia dolegliwości dyspeptycznych czy bólu pochodzenia reumatycznego. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych zamienników Amolu:

Alpa Francovka Klasyczna

To alkoholowy płyn zawierający w składzie olejki eteryczne, który przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych występujących m.in. u sportowców lub w przebiegu chorób reumatycznych. Ponadto może być stosowany do płukania jamy ustnej i gardła. Składniki preparatu sprawiają, że może być dodatkiem do odświeżających kąpieli i pielęgnacji skóry osób narażonych na występowanie odleżyn. Producent nie zaleca stosować preparatu u dzieci poniżej 3. roku życia.

Aromatol

To płynny preparat zawierający alkoholową mieszankę lewomentolu i olejków eterycznych. Podobnie jak Amol może być stosowany do inhalacji, płukania jamy ustnej bądź zewnętrznie w przypadku dolegliwości reumatycznych i mięśniowych. Podawany doustnie wspomaga procesy trawienne i zmniejsza objawy dyspepsji.

Melisana Klosterfrau

To płynny preparat, który zalecany jest do stosowania wewnętrznego u osób uskarżających się na złe samopoczucie. Ze względu na działanie miejscowo rozgrzewające może być również stosowany na powierzchnię skóry – w celu łagodzenia objawów reumatyzmu, nerwobóli i przeciążenia powysiłkowego. W skład płynu wchodzą olejki eteryczne destylowane z m.in. liścia melisy, kłącza omanu, korzenia arcydzięgla czy owocu pieprzu czarnego. Preparat można stosować również doustnie – w celu przyspieszenia trawienia czy zniesienia uczucia ciężkości, które występuje po obfitym posiłku.

Czy Amol jest bezpieczny?

Amol posiada skuteczność terapeutyczną, która udokumentowana jest latami badań i obserwacji. Aktualnie uważa się, że stosowanie tego preparatu jest stosunkowo bezpieczne, co oznacza, że działania niepożądane występują bardzo rzadko. Do skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas stosowania Amolu, zaliczyć można m.in.:

 •         Dolegliwości ze strony układu oddechowego – suchy kaszel, problemy z oddychaniem;
 •         Podrażnienie żołądka, biegunka, niestrawność;
 •         Zaczerwienienie skóry, wyprysk kontaktowy, miejscowe reakcje nadwrażliwości.

Kiedy nie wolno stosować Amolu?

Warto podkreślić, że mimo z pozoru bezpiecznego ziołowego składu, opisywana grupa preparatów posiada pewne przeciwskazania limitujące wykorzystanie ich w terapii. Ze względu na wysoką zawartość etanolu i olejków eterycznych, nie zaleca się stosowania Amolu u dzieci poniżej 12 roku życia. Bezwzględnym przeciwskazaniem do stosowania preparatu jest również nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Wykorzystanie Amolu nie jest również zalecane pacjentom, cierpiącym na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych oraz układu pokarmowego takie jak m.in. astma oskrzelowa lub zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Amol nie może być stosowany na uszkodzoną powierzchnię skóry (zranienia, wypryski, wysypki), błony śluzowe, okolice oczu. Warto również zrezygnować ze stosowania okładów z preparatu, jeśli leczona powierzchnia skóry przykryta będzie opatrunkiem okluzyjnym.

Jeśli masz wątpliwości czy zastosować któryś z opisywanych preparatów u siebie bądź swoich bliskich, pamiętaj, by skonsultować przypadek z lekarzem lub farmaceutą.

Czy można stosować Amol w ciąży?

Nie zaleca się stosowania Amolu w ciąży. Istnieje ograniczona ilość badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania Amolu w ciąży, a jego składnik aktywny, etanol, może potencjalnie stanowić ryzyko dla rozwijającego się płodu.

Ważne jest, aby kobiety w ciąży skonsultowały się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków lub środków, w tym Amolu, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno matce, jak i nienarodzonemu dziecku.

Omawiane schorzenia
1. Definicja bólu i jego typy. Ból to nieprzyjemne wrażenie sensoryczne i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Istnieje wiele typów bólu, włączając ból ostry (krót…
Ból gardła to dolegliwości bólowe związane z gardłem, krtanią, migdałkami podniebiennymi oraz podniebieniem. Często występuje jako objaw przeziębienia i grypy.
Ból głowy charakteryzuje się uczuciem wyraźnego dyskomfortu w różnych częściach głowy, nieograniczającym się do obszaru działania żadnego nerwu. Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból gł…
Ból mięśni to uczucie dyskomfortu w mięśniach, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Dolegliwości tej często towarzyszy gorączka i osłabienie.
1. Definicja i przyczyny bólu ucha. Ból ucha to stan, w którym występuje niewygodne, często ostre uczucie w obrębie narządu słuchu. Jest to objaw wielu możliwych dolegliwości. Przyczyn bólu ucha może …
Brodawki wirusowe to małe narośla na skórze, wywołane przez infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Można je łatwo rozpoznać po twardym, brodawczastym kształcie. Zazwyczaj nie są one poważne, al…
Kaszel jest to zaburzenie charakteryzujące się nagłym, często powtarzającym się, spazmatycznym skurczem klatki piersiowej, powodującym gwałtowne wypuszczenie powietrza z płuc, któremu zwykle towarzysz…
Przeziębienie jest chorobą wirusową. Najczęściej spowodowane jest przez rinowirusy, które są przenoszone przez powietrze lub zainfekowaną osobę. Choroba najczęściej ma łagodny przebieg i samoistnie us…
Omawiane substancje
Olejek cytronelowy pozyskiwany jest z palczatki cytronelowej i zawiera cytronelal, geraniol, cytronelol i limonen. Ze względy na obecność tych substancji wykazuje silne działanie antyseptyczne, dzięki…
Olejek lawendowy pozyskiwany jest ze świeżych kwiatów lawendy wąskolistnej i zawiera m.in. linalol, lawendulol, cyneol oraz garbniki, kumaryny, fitosterole, flawonoidy i kwasy fenolowe. Ze względu na …
Olejek miętowy wykazuje dużo właściwości leczniczych. Działa on antyseptycznie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, rozkurczowo. Olejek miętowy jest stosowany w różnych dolegliwościach prze…
Podsumowanie