Co to jest artropatie towarzyszące łuszczycy?

Artropatia towarzysząca łuszczycy to rodzaj zapalenia stawów, który często występuje u osób cierpiących na łuszczycę. Powoduje bóle, obrzęki i uszkodzenia stawów, przede wszystkim rąk, stóp i kręgosłupa.

Przyczyny

Jakie są przyczyny artropatii towarzyszącej łuszczycy?

Przyczyną artropatii towarzyszących łuszczycy jest nadaktywność układu immunologicznego- ten sam system, który prowadzi do powstawania łuszczycy (choroby skóry). Niestety, nie jest znana dokładna przyczyna powstawania zapalenia stawów u niektórych osób z łuszczycą.

Objawy

Jakie są objawy artropatii towarzyszącej łuszczycy?

Objawy mogą obejmować ból, sztywność i obrzęk stawów, szczególnie rano. Często dotyka kolana, łokcie, plecy, dłonie i stopy. Stawy mogą być czerwone lub gorące, a czasem widoczne są zmiany na skórze, jak łuski.

Diagnoza

Jak diagnozuje się artropatię towarzyszącą łuszczycy?

Diagnostyka artropatii towarzyszącej łuszczycy polega na rozmowie z lekarzem i badaniu fizykalnym. Lekarz zapyta o objawy, takie jak ból, sztywność stawów czy zmiany na skórze. Może zlecić badania krwi, aby sprawdzić stan zapalny oraz badanie obrazowe stawów (np. rentgen, MRI, USG), by ocenić ewentualne zmiany.

Leczenie

Jak leczy się artropatię towarzyszącą łuszczycy?

Artropatię towarzyszącą łuszczycy leczy się różnymi metodami. Na początku lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak ibuprofen, aby pomóc z kontrolą bólu i stanu zapalnego. Jeśli to nie jest wystarczające, mogą być potrzebne mocniejsze leki, nazywane DMARD (leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby), które pomagają zwalczyć problem u źródła, zmniejszając aktywność choroby. Czasami, w skrajnych przypadkach, lekarz może zasugerować stosowanie zastrzyków bezpośrednio do stawów lub operację. Ważne jest regularne ćwiczenie, by utrzymać ruchliwość stawów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się artropatii towarzyszącej łuszczycy?

Artropatii łuszczycowej można próbować zapobiegać poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, zdrową dietę oraz kontrolowanie masy ciała. Ważne jest też zrezygnowanie z nałogów, takich jak palenie czy nadmierne picie alkoholu. Regularne wizyty u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń, w tym poprawne przyjmowanie leków pomaga kontrolować objawy łuszczycy, co także może zmniejszyć ryzyko pojawienia się artropatii.