Kwasy omega-3, a najnowsze doniesienia

16 maja ukazała się analiza, której celem było określenie związku między poziomami EPA i DHA w osoczu a efektami sercowo-naczyniowymi w badaniu kwasów tłuszczowych omega-3 w porównaniu z placebo. Według przeprowadzonych badań okazało się, że wysoki poziom tych kwasów nie przynosi korzyści pacjentom ze znacznym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Czytaj również: Kwasy Omega-3 i wpływ na zdrowie psychiczne

Informacje o badaczach i metodyka

Steven E. Nissen z Cleveland Clinic i współpracownicy przeprowadzili badania na 13 078 pacjentach z podwyższonym poziomem triglicerydów. Ponadto, z niskim poziomem lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), obciążonych ryzykiem sercowo-naczyniowym. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do przyjmowania codziennie 4g kwasów omega-3 lub placebo, którym był olej kukurydziany. Poziomy EPA i DHA w osoczu były oceniane na początku badania i po 12 miesiącach. Miarą wyniku był współczynnik ryzyka, skorygowany o charakterystykę wyjściową, dla pacjentów leczonych kwasami omega-3 w porównaniu z olejem kukurydzianym dla górnego tercyla osiągniętych poziomów EPA i DHA w osoczu.

REKLAMA
REKLAMA

Czytaj również: Tran i olej z wątroby rekina — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Wyniki

W oświadczeniu Nissen podał, iż przeprowadzona analiza nie wykazuje żadnych dowodów na to, że wysoki poziom EPA i DHA przynoszą korzyści sercowo-naczyniowe. Wcześniejsze badania wykazywały, że suplementacja oleju rybiego bogatego w kwasy DHA i EPA pomaga obniżyć wysoki poziom triglicerydów. „Jednak, w oparciu o obecne dowody nie ma zmniejszenia ogólnego ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów”- dodał.

Źródło: https://www.drugs.com/news/acc-fish-oil-does-not-improve-outcomes-those-cv-risk-97940.html [dostęp: 06.06.2021]