Dokładny skład leku Atrox: Szczegółowy opis składników i substancji pomocniczych
Spis treści
- Wprowadzenie
- Skład jakościowy i ilościowy
- Substancje pomocnicze
- Postać farmaceutyczna
- Tabela podsumowująca
- Słownik pojęć
- Materiały źródłowe
Wprowadzenie
Atrox to lek należący do grupy statyn, które regulują przemiany lipidów w organizmie. Jest stosowany do zmniejszenia stężenia lipidów, takich jak cholesterol i triglicerydy, we krwi. W artykule przedstawimy szczegółowy opis składników i substancji pomocniczych zawartych w leku Atrox, aby pacjenci mogli lepiej zrozumieć, co zawiera ten lek i jak działa.
Skład jakościowy i ilościowy
Atrox jest dostępny w czterech różnych dawkach: 10 mg, 20 mg, 40 mg i 80 mg. Każda dawka zawiera odpowiednią ilość atorwastatyny w postaci atorwastatyny wapniowej:
- Atrox 10: Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg atorwastatyny (w postaci 10,34 mg atorwastatyny wapniowej)[1].
- Atrox 20: Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg atorwastatyny (w postaci 20,68 mg atorwastatyny wapniowej)[1].
- Atrox 40: Każda tabletka powlekana zawiera 40 mg atorwastatyny (w postaci 41,36 mg atorwastatyny wapniowej)[1].
- Atrox 80: Każda tabletka powlekana zawiera 80 mg atorwastatyny (w postaci 82,72 mg atorwastatyny wapniowej)[1].
Substancje pomocnicze
Substancje pomocnicze to składniki, które nie mają bezpośredniego działania terapeutycznego, ale są niezbędne do produkcji, stabilności i działania leku. W przypadku leku Atrox, substancje pomocnicze różnią się w zależności od dawki:
- Atrox 10: Każda tabletka powlekana zawiera 38,12 mg laktozy jednowodnej[1].
- Atrox 20: Każda tabletka powlekana zawiera 76,24 mg laktozy jednowodnej[1].
- Atrox 40: Każda tabletka powlekana zawiera 152,47 mg laktozy jednowodnej[1].
- Atrox 80: Każda tabletka powlekana zawiera 304,96 mg laktozy jednowodnej[1].
Pełny wykaz substancji pomocniczych obejmuje:
- Celuloza mikrokrystaliczna
- Wapnia węglan
- Hydroksypropyloceluloza
- Polisorbat 80
- Magnesu stearynian
- Hypromeloza
- Talk
- Tytanu dwutlenek (E 171)
- Makrogol 6000[2]
Postać farmaceutyczna
Atrox jest dostępny w postaci tabletek powlekanych, które różnią się kształtem i wielkością w zależności od dawki:
- Atrox 10: Białe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane, z linią podziału po jednej stronie[1].
- Atrox 20: Białe, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane, z linią podziału po jednej stronie[1].
- Atrox 40: Białe, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane, z linią podziału po jednej stronie[1].
- Atrox 80: Białe, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane, z linią podziału po jednej stronie[1].
Tabela podsumowująca
| Dawka | Atorwastatyna (mg) | Atorwastatyna wapniowa (mg) | Laktoza jednowodna (mg) |
|---|---|---|---|
| Atrox 10 | 10 | 10,34 | 38,12 |
| Atrox 20 | 20 | 20,68 | 76,24 |
| Atrox 40 | 40 | 41,36 | 152,47 |
| Atrox 80 | 80 | 82,72 | 304,96 |
Słownik pojęć
- Statyny – Grupa leków obniżających poziom cholesterolu we krwi poprzez hamowanie enzymu reduktazy HMG-CoA.
- Atorwastatyna – Substancja czynna leku Atrox, należąca do grupy statyn, stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi.
- Atorwastatyna wapniowa – Postać chemiczna atorwastatyny, w której jest ona stosowana w leku Atrox.
- Laktoza jednowodna – Substancja pomocnicza stosowana w tabletkach, która może być problematyczna dla osób z nietolerancją laktozy.
- Celuloza mikrokrystaliczna – Substancja pomocnicza stosowana jako wypełniacz w tabletkach.
- Wapnia węglan – Substancja pomocnicza stosowana jako wypełniacz i środek buforujący w tabletkach.
- Hydroksypropyloceluloza – Substancja pomocnicza stosowana jako środek wiążący i powlekający w tabletkach.
- Polisorbat 80 – Substancja pomocnicza stosowana jako emulgator i stabilizator w tabletkach.
- Magnesu stearynian – Substancja pomocnicza stosowana jako środek poślizgowy w tabletkach.
- Hypromeloza – Substancja pomocnicza stosowana jako środek powlekający w tabletkach.
- Talk – Substancja pomocnicza stosowana jako środek poślizgowy i wypełniacz w tabletkach.
- Tytanu dwutlenek (E 171) – Substancja pomocnicza stosowana jako barwnik w tabletkach.
- Makrogol 6000 – Substancja pomocnicza stosowana jako środek powlekający i stabilizator w tabletkach.

















