Dostępne postaci leku

aerozol do inhalacji, proszek do inhalacji, kapsułki do inhalacji

Popularne połączenia

budezonid, flutykazon, ipratropium, tiotropium, salmeterol.

Działanie

Formoterol to lek, który rozszerza drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Działa poprzez stymulację pewnych receptorów, nazywanych beta-2, w płucach. Kiedy te receptory są stymulowane, mięśnie wokół dróg oddechowych się rozluźniają. To zwiększa przepływ powietrza i pomaga zmniejszyć objawy duszności.

Wskazania

Leki zawierające Formoterol stosuje się przede wszystkim w celu leczenia astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zwanej inaczej POChP. Są to choroby, które powodują trudności z prawidłowym oddychaniem. Lek pomaga rozszerzyć drogi oddechowe, dzięki czemu oddychanie staje się łatwiejsze.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z formoterolem jeśli jesteś uczulony na tę substancję. Unikaj ich także, jeśli masz problemy z sercem – niewydolność, niedawno przebyty zawał – lub ciężką niewydolność nerek. Lekarz musi ocenić, czy możesz stosować te leki, jeśli masz cukrzycę, nadciśnienie, choroby tarczycy czy guza nadnerczy.

Działania niepożądane

Formoterol może powodować różne skutki uboczne. Niektóre z nich to kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, nadmierna nerwowość lub niepokój, dreszcze lub gorączka, niewyjaśniony ból w kończynach i problem z oddychaniem. Mogą też wystąpić nudności, biegunka, suchość w ustach, ból głowy, bezsenność. W rzadkich przypadkach może pojawić się uczucie osłabienia i zawroty głowy.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania Formoterolu to uczucie szybkiego, nieregularnego bicia serca, zawroty głowy, drżenie, uczucie nerwowości lub niepokoju, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej. Jeśli zauważysz jeden z tych objawów, natychmiast przestań używać leku i skontaktuj się z lekarzem. W przypadku silnych dolegliwości, wezwij pogotowie. Nie lekceważ żadnych niepokojących symptomów.

Środki ostrożności

Formoterol jest lekiem na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Nie powinieneś go stosować jeśli jesteś uczulony na ten lek lub na którykolwiek inny składnik leku. Unikaj spożywania alkoholu podczas leczenia Formoterolem, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. W razie pojawienia się duszności lub innych objawów nasilającej się astmy, skontaktuj się z lekarzem. Nie zwiększaj dawki leku bez konsultacji z lekarzem.