aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Mocne tabletki na odchudzanie na receptę – czy warto je stosować?

Leki na odchudzanie na receptę – czy są skuteczne?

Problem z utratą wagi dotyczy coraz większej ilości osób. W przypadku zmagań z otyłością lub nadwagą obecnie jest możliwość wspomagania procesu odchudzania, stosując tabletki na odchudzanie na receptę. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są legalne tabletki na odchudzanie na receptę?

Czym różni się otyłość od nadwagi i dlaczego oba stany są groźne dla organizmu?

W leczeniu otyłości w najmniejszym stopniu chodzi o walory estetyczne. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie może spowodować rozwój groźnych dla organizmu chorób. W skrajnych przypadkach znaczna otyłość może utrudnia codzienne funkcjonowanie w takim stopniu, że konieczna jest pomoc osób trzecich w podstawowych czynnościach. Ponadto, co najważniejsze, otyłość i nadwaga prowadzą do rozwoju chorób układu krążenia, układu pokarmowego, nowotworów, chorób metabolicznych, chorób skóry i układu rozrodczego. Pojęcia otyłość oraz nadwaga odnoszą się do nadmiernego magazynowania tkanki tłuszczowej. Nadwaga dotyczy osób, u których wskaźnik BMI wynosi równo, lub więcej niż 25 kg/m2, a otyłość równo lub więcej niż 30 kg/m2 [1].

Jak leczyć otyłość? Poznaj leki na odchudzanie na receptę

Leczenie otyłości wymaga dokładnej diagnostyki. Warto wykonać badania mające na celu kontrolę zaburzeń hormonalnych i obecność chorób towarzyszących. Jeśli osoba z nadmierną wagą nie posiada dodatkowych obciążeń, wówczas zmiana stylu życia, powinna przynieść efekt. Są jednak sytuacje, w których sama dieta jest niewystarczająca. Pod kontrolą lekarza można zastosować leki przynoszące dobre efekty takie jak Xenical, czy Mysimba.

Mysimba — efekty stosowania i mechanizm działania

Mysimba to lek posiadający 2 składniki: naltrekson i bupropion. Obie substancje oddziałują na centralny układ nerwowy. Naltrekson hamuje aktywność wywołaną przez receptory opioidowe, a bupropion reguluje gospodarkę dopaminy i noradrenaliny. Leki te w połączeniu ze sobą działają lepiej niż pojedynczo i powodują skuteczne hamowanie łaknienia. Jeśli chodzi o lek Mysimba, zamiennik niestety nie występuje, a kuracja nim jest dość kosztowna. Cena 1 opakowania leku waha się w granicach od 400-700 zł [2].

Dla kogo?

Lek wskazany jest dla osób ze stwierdzoną otyłością oraz nadwagą w zakresach BMI 27-30 kg/m2, u których stwierdzono chociaż jedną chorobę towarzyszącą otyłości (na przykład cukrzycę, czy nadciśnienie tętnicze) [2].

Jak stosować?

Podczas stosowania leku Mysimba najważniejsze jest trzymanie się schematu dawkowania, w którym stopniowo zwiększa się dawkę leku. Niezwykle istotne jest to, aby w trakcie zażywania leku trzymać się niskokalorycznej diety oraz zwiększyć stopień aktywności fizycznej. Dopiero takie połączenie może spowodować efekt spadku masy ciała. Jeśli po 16 tygodniach od rozpoczęcia terapii masa ciała nie spadła o więcej niż 5%, lek powinno się odstawić. W innym przypadku czas trwania kuracji zależy od wyznaczonych celów do osiągnięcia. Jest więc indywidualnie dobrany do pacjenta [2].

Jakie są działania niepożądane? Czyli Mysimba i zgony

Wraz ze wzrostem popularności leku Mysimba, pojawiły się donosy o zgonach spowodowanych terapią. Obecnie nie ma nigdzie udokumentowanych zgonów oraz nie ma informacji, czy lek był przyjmowany przez pacjentów z chorobami towarzyszącymi. Warto zwrócić uwagę, że Mysimba jest obarczona ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jednak to do decyzji lekarza należy, czy lek może zostać włączony do terapii. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą:

Czy Mysimba ma zamiennik bez recepty?

Lek Mysimba nie ma swojego zamiennika dostępnego bez recepty. Wszystkie leki z tą substancją czynną są dostępne wyłącznie na receptę lekarską.

Xenical — jak działa?

Lek Xenical w składzie posiada substancję czynną o nazwie orlistat. Powoduje spadek masy ciała poprzez hamowanie aktywności enzymu powodującego wchłanianie tłuszczy z pożywienia. Dzięki temu tłuszcze spożywane z pokarmem są wydalane z organizmu w postaci niezmienionej. W związku z tym lek Xenical daje efekty po miesiącu stosowania [3].

Dla kogo?

Wskazania do stosowania leku pokrywają się z lekiem Mysimba.

Jak stosować?

Ze względu na mechanizm działania leku, przyjmujemy go bezpośrednio przed posiłkiem, w jego trakcie, lub najpóźniej godzinę po posiłku. Tak samo jak w przypadku leku Mysimba, pacjent powinien być na niskokalorycznej diecie. Jednak 30% kaloryczności tej diety muszą stanowić tłuszcze. Dieta powinna być rozłożona na 3 główne posiłki [3].

Czy terapia Xenicalem daje działania niepożądane?

Tak jak każdy lek, Xenical może powodować występowanie działań niepożądanych. Jednak są one łagodne i najczęściej obejmują zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W związku z tym nie zaleca się terapii orlistatem pacjentom, którzy cierpią na zaburzenia wchłaniania, lub inne silne dolegliwości przewodu pokarmowego [3].

Mysimba czy Xenical?

Oba leki przynoszą spore efekty odchudzające. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że są skuteczne wyłącznie przy zachowaniu odpowiedniej niskokalorycznej diety. Mysimba hamuje łaknienie, więc dla osób z problemem objadania się może być to lepszy wybór. Jednocześnie Mysimba przynosi więcej efektów ubocznych od Xenicalu, co także trzeba brać pod uwagę. Zawsze to lekarz decyduje o doborze odpowiedniego leku dla pacjenta.

Semaglutyd — tabletki czy zastrzyki ?

Tabletki Rybelsus zawierają ten sam składnik co zastrzyki Ozempic. A Ozempic nie tylko skutecznie kontroluje poziom cukru, ale przy okazji pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Także u osób bez cukrzycy. Dlatego coraz więcej osób interesuje się semaglutydem, składnikiem tabletek Rybelsus.

Semaglutyd w tabletkach — jak działa?

Semaglutyd w tabletkach Rybelsus działa tak jak ten w zastrzykach Ozempic. Po prostu podszywa się pod ważny enzym i oszukuje wątrobę, trzustkę, a nawet sam mózg. Nawet gdy zjesz posiłek, Twój organizm nie zareaguje. Śniadanie, obiad i kolacja „przelecą” przez Ciebie niezauważone. Tak jakbyś nic nie jadł. Wtedy Twój organizm sięgnie po tłuszcz zapasowy. Tak w uproszczeniu wygląda mechanizm działania semaglutydu w tabletkach i zastrzykach [4] [5].

Jakie efekty przynosi stosowanie semaglutydu?

Semaglutyd doustny, czyli Rybelsus zawiera ten sam składnik co Ozempic. Osobiście widziałam duże spadki wagi po kuracji lekiem Ozempic. Czy efekt po tabletkach Rybelsus jest taki sam?

Niewiele jest informacji o efektach leczenia otyłości doustnym semaglutydem. Owszem użytkownicy internetu szukają informacji o doustnym semaglutydzie, czyli o tabletkach Rybelsus. Jednak tylko pojedyncze osoby decydują się na kurację. Większość zniechęca cena i niepewny rezultat. Niestety w aptece nie wydałam tabletek Rybelsus w celu utraty wagi, dlatego nie podzielę się doświadczeniem i opinią pacjenta [1].

Rybelsus — tabletki na odchudzanie czy na cukrzycę?

Rybelsus to tabletki stosowane w cukrzycy typu 2. W dokumentacji leku nie znajdziesz informacji, że lekarz przepisze tabletki Rybelsus do leczenia otyłości lub nadwagi.

Jednak użytkownicy internetu wciąż poszukują informacji o skutecznych tabletkach na odchudzanie na receptę. Wtedy wymieniają nazwę tabletek Rybelsus. Przecież nie można ich stosować w odchudzaniu? Owszem lekarz nie może przepisać leku Rybelsus w otyłości, ale mimo to dużo osób pyta o efekty odchudzające po tabletkach Rybelsus.

A to dlatego, że w leku znajduje się ta sama substancja co w dobrze znanych zastrzykach Ozempic.

Ozempic pomógł wielu osobom pozbyć się nadwagi lub otyłości. Warto dodać, że w dokumentacji leku Ozempic także nie ma jeszcze pozwolenia na stosowanie w otyłości. Jednak przeprowadzono badania, które potwierdziły utratę wagi po leku Ozempic. Być może wkrótce Ozempic i Rybelsus zostaną również lekami na otyłość.

Jednak tabletki Rybelsus mają przewagę nad zastrzykami Ozempic. Podaje się je doustnie, wystarczy połknąć tabletkę. Ozempic jest tylko w zastrzykach. A wiadomo, że pacjenci wolą połknąć tabletkę niż kuć się w brzuch [1] [4].

Jak dawkować Rybelsus?

Dostępne informacje na temat dawkowania tabletek Rybelsus dotyczą tylko stosowania w cukrzycy. Poniżej schemat dawkowania tego leku u osób zmagających się z cukrzycą.

 • Pierwszy miesiąc – 3 mg raz na dobę.
 • Po pierwszym miesiącu – 7 mg raz na dobę.
 • Dawka podtrzymująca wynoszącej 14 mg raz na dobę — przy braku efektów.
Dawka 30 tabl. 10 tabletek
3 mg 600 – 800 zł *) 130-150 zł *)
7 mg
14 mg

*) cena regulowana, więc w każdej aptece może być inna

Na koniec podkreślę, że lek Rybelsus, czyli semaglutyd doustny zleca lekarz. Więc w aptece otrzymasz go tylko na receptę. I każdy lek ma działanie niepożądane, dlatego przed zastosowaniem przeczytaj ulotkę [1].

Bibliografia

 1. Fruh SM. Obesity: Risk factors, complications, and strategies for sustainable long-term weight management. J Am Assoc Nurse Pract. 2017;29(S1):S3-S14. doi:10.1002/2327-6924.12510
 2. Charakterystyka produktu leczniczego, Mysimba.
 3. Charakterystyka produktu leczniczego, Xenical.

Omawiane substancje

 • Bupropion

  Bupropion jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji i uzależnienia od nikotyny. Substancja ta działa poprzez zwiększenie poziomu neuroprzekaźników w mózgu, takich jak dopamina i noradrenalina.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Naltrekson

  Naltrekson jest lekiem stosowanym w leczeniu uzależnienia od alkoholu i opioidów. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów opioidowych w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Orlistat

  Orlistat jest lekiem stosowanym w leczeniu otyłości. Działa poprzez hamowanie wchłaniania tłuszczów z pożywienia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Semaglutyd

  Semaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Nadwaga

  Nadwaga to stan, w którym waga ciała przekracza normy uznawane za zdrowe dla danej osoby. Nadwaga może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca czy problemy z układem oddechowym.
 • Otyłość

  Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .