Czym różni się otyłość od nadwagi i dlaczego oba stany są groźne dla organizmu?

W leczeniu otyłości w najmniejszym stopniu chodzi o walory estetyczne. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie może spowodować rozwój groźnych dla organizmu chorób. W skrajnych przypadkach znaczna otyłość utrudnia codzienne funkcjonowanie w takim stopniu, że konieczna jest pomoc osób trzecich w podstawowych czynnościach. Ponadto, co najważniejsze, otyłość i nadwaga prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, układu pokarmowego, nowotworów, chorób metabolicznych, chorób skóry i układu rozrodczego. Pojęcia otyłość oraz nadwaga odnoszą się do nadmiernego magazynowania tkanki tłuszczowej. Nadwaga dotyczy osób, u których wskaźnik BMI wynosi równo, lub więcej niż 25 kg/m2, a otyłość równo lub więcej niż 30 kg/m2 [1].

Jak leczyć otyłość?

Leczenie otyłości wymaga dokładnej diagnostyki. Warto wykonać badania mające na celu kontrolę zaburzeń hormonalnych i obecność chorób towarzyszących. Jeśli osoba z nadmierną wagą nie posiada dodatkowych obciążeń zmiana stylu życia, powinna przynieść efekt. Są jednak sytuacje, w których sama dieta jest niewystarczająca. Pod kontrolą lekarza można zastosować leki przynoszące dobre efekty takie jak Xenical, czy Mysimba.

Mysimba: efekty stosowania i mechanizm działania.

Mysimba to lek posiadający 2 składniki: naltrekson i bupropion. Obie substancje oddziałują na centralny układ nerwowy. Naltrekson hamuje aktywność wywołaną przez receptory opioidowe, a bupropion reguluje gospodarkę dopaminy i noradrenaliny. Leki te w połączeniu ze sobą działają lepiej niż pojedynczo i powodują skuteczne hamowanie łaknienia. Jeśli chodzi o lek Mysimba, zamiennik niestety nie występuje, a kuracja nim jest dość kosztowna. Cena 1 opakowania leku waha się w granicach od 400-700 zł [2].

REKLAMA
REKLAMA

Dla kogo?

Lek wskazany jest dla osób ze stwierdzoną otyłością oraz nadwagą w zakresach BMI 27-30 kg/m2, u których stwierdzono chociaż jedną chorobę towarzyszącą otyłości (na przykład cukrzycę, czy nadciśnienie tętnicze) [2].

Jak stosować?

Podczas stosowania leku Mysimba najważniejsze jest trzymanie się schematu dawkowania, w którym stopniowo zwiększa się dawkę leku. Niezwykle istotne jest to, aby w trakcie zażywania leku trzymać się niskokalorycznej diety oraz zwiększyć stopień aktywności fizycznej. Dopiero takie połączenie może spowodować efekt spadku masy ciała. Jeśli po 16 tygodniach od rozpoczęcia terapii masa ciała nie spadła o więcej niż 5%, lek powinno się odstawić. W innym przypadku czas trwania kuracji zależy od wyznaczonych celów do osiągnięcia. Jest więc indywidualnie dobrany do pacjenta [2].

Jakie są działania niepożądane? Czyli Mysimba i zgony.

Wraz ze wzrostem popularności leku Mysimba, pojawiły się donosy o zgonach spowodowanych terapią. Obecnie nie ma nigdzie udokumentowanych zgonów oraz nie ma informacji, czy lek był przyjmowany przez pacjentów z chorobami towarzyszącymi. Warto zwrócić uwagę, że Mysimba jest obarczona ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jednak to do decyzji lekarza należy, czy lek może zostać włączony do terapii. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą:

Xenical: jak działa?

Lek Xenical w składzie posiada substancję czynną o nazwie orlistat. Powoduje spadek masy ciała poprzez hamowanie aktywności enzymu powodującego wchłanianie tłuszczy z pożywienia. Dzięki temu tłuszcze spożywane z pokarmem są wydalane z organizmu w postaci niezmienionej. W związku z tym lek Xenical daje efekty po miesiącu stosowania [3].

Dla kogo?

Wskazania do stosowania leku pokrywają się z lekiem Mysimba.

Jak stosować?

Ze względu na mechanizm działania leku, przyjmujemy go bezpośrednio przed posiłkiem, w jego trakcie, lub najpóźniej godzinę po posiłku. Tak samo jak w przypadku leku Mysimba, pacjent powinien być na niskokalorycznej diecie. Jednak 30% kaloryczności tej diety muszą stanowić tłuszcze. Dieta powinna być rozłożona na 3 główne posiłki [3].

Czy terapia Xenicalem daje działania niepożądane?

Tak jak każdy lek, Xenical może powodować występowanie działań niepożądanych. Jednak są one łagodne i najczęściej obejmują zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W związku z tym nie zaleca się terapii orlistatem pacjentom, którzy cierpią na zaburzenia wchłaniania, lub inne silne dolegliwości przewodu pokarmowego [3].

Mysimba czy Xenical?

Oba leki przynoszą spore efekty odchudzające. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że są skuteczne wyłącznie przy zachowaniu odpowiedniej niskokalorycznej diety. Mysimba hamuje łaknienie, więc dla osób z problemem objadania się może być to lepszy wybór. Jednocześnie Mysimba przynosi więcej efektów ubocznych od Xenicalu, co także trzeba brać pod uwagę. Zawsze to lekarz decyduje o doborze odpowiedniego leku dla pacjenta.