Zaparcia to coraz częstszy problem kliniczny, zwłaszcza w krajach zachodnich. Dołączyły do grona chorób cywilizacyjnych — według danych epidemiologicznych dotyczą niemal 30% populacji. Niestety dane te mogą być niepełne, gdyż pacjenci często bagatelizują ten problem i zaparcia nie są u nich diagnozowane. Choć obecny rynek farmaceutyczny obfituje w różnego rodzaju leki łagodzące zaparcia, niezwykle dużą popularnością cieszy się bisakodyl. Poznajmy go bliżej.

Czym są zaparcia?

Według Kryteriów Rzymskich III definicja zaparć obejmuje występowanie przynajmniej dwóch poniższych objawów przez co najmniej 6 miesięcy:

 • uczucie parcia na stolec podczas 25% defekacji lub częściej;
 • uczucie niepełnego wypróżnienia i oddawanie twardego stolca w 25% wypróżnień;
 • mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo;
 • uczucie zablokowania odbytnicy i potrzeba ręcznych manipulacji podczas 25% wypróżnień [1].

Jak leczyć zaparcia?

Obecnie do leczenia zaparć stosuje się następujące grupy leków:

REKLAMA
REKLAMA
 • preparaty o działaniu osmotycznym: makrogole, laktuloza;
 • środki pobudzające jelita i wzmagające perystaltykę jelit: bisakodyl, pikosiarczan sodu, rzewień, aloes, senes;
 • błonnik i produkty śluzowe: babka płesznik, babka jajowata, nasiona lnu;
 • płynna parafina;
 • surfaktanty: dokuzynian sodu;
 • czopki glicerynowe [2].

Czytaj więcej: Zaparcia — jak je wyleczyć i przeciwdziałać?

Jak szybko działa bisakodyl? 

Bisakodyl działa bezpośrednio na śluzówkę jelit, stymulując ich aktywność motoryczną. Związek ten hamuje również wchłanianie elektrolitów i wody, dzięki czemu upłynnia masy kałowe i rozluźnia konsystencję stolca. W efekcie zostaje pobudzona perystaltyka jelita grubego, a defekacja jest ułatwiona [3].

Efekt przeczyszczający występuje w różnych odstępach czasu, w zależności od formy podania bisakodylu. Podawanie leku w postaci tabletki doustnej wywołuje efekt przeczyszczający po 6-12 godzinach od podania. Natomiast doodbytnicza aplikacja bisakodylu wywołuje efekt przeczyszczający średnio po 20 minutach [4]. Ze względu na szybki czas działania po podaniu doodbytnicznym niektórzy uważają ten lek za złoty środek na zaparcia. Dodatkową zaletą bisakodylu jest fakt, że działa on w jelicie grubym, a zatem nie zakłóca procesów trawienia oraz wchłaniania podstawowych składników odżywczych.

Jakie są jego wskazania do stosowania?

Wskazaniem do stosowania bisakodylu jest krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć. Może być stosowany także w przygotowaniu do badań diagnostycznych, w leczeniu przed i pooperacyjnym, a także innych stanach, które wymagają ułatwionej defekacji [4].

Jakie działania niepożądane może wywołać bisakodyl?

Bisakodyl może wywołać następujące działania niepożądane:

 • często (od 1 do 10 pacjentów na 100): skurcze brzucha, biegunka, nudności;
 • niezbyt często (od 1 do 10 pacjentów na 1000): uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu;
 • rzadko (od 1 do 10 pacjentów na 10 000): reakcje nadwrażliwości [4].

Jak stosować leki z bisakodylem?

Bisakodyl w postaci czopków doodbytniczych należy aplikować około 30 minut po posiłku, w celu wzmocnienia fizjologicznego odruchu żołądkowo-jelitowego. Natomiast tabletki doustne należy przyjmować tuż przed snem, popijając dużą ilością wody. Bisakodylu nie wolno stosować dłużej niż przez 5 dni [4,5].

W jakich preparatach występuje bisakodyl?

Bisakodyl występuje w formie doustnych tabletek dojelitowych oraz czopków doodbytniczych. Większość z nich dostępna jest bez recepty.

Tabletki doustne z bisakodylem

Bisacodyl VP to tabletki dojelitowe o działaniu przeczyszczającym i wiatropędnym. 1 tabletka zawiera 5 mg bisakodylu. Lek dostępny bez recepty.

Bisacodyl VP

Dulcobis to doustne tabletki dojelitowe o działaniu przeczyszczającym, powodujące rozmiękczenie stolca i ułatwienie wypróżnienia. 1 tabletka zawiera 5 mg bisakodylu. Lek dostępny bez recepty.

Dulcobis

 

Czopki z bisakodylem

Dulcobis w formie czopków działa na końcowy odcinek przewodu pokarmowego, powodując wypróżnienie. 1 czopek zawiera 10 mg bisakodylu. Lek dostępny bez recepty.

Dulcobis

Bisacodyl GSK to czopki zawierające 10 mg bisakodylu. Są dostępne wyłącznie na receptę. 

Bisacodyl GSK

Czytaj więcej: Czopki — jak i na co stosować, jak przechowywać?

Mając przed sobą wybór Bisacodyl czy Dulcobis decyzja nie powinna być trudna, gdyż leki te są swoimi zamiennikami. W związku z tym efekt przeczyszczający również powinien być zbliżony. Chcąc osiągnąć szybki efekt warto sięgnąć po Dulcobis lub Bisacodyl GSK, które są w formie czopków.