, , ,

Co stosować na opuchnięte oczy?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Sposób na opuchnięte oczy – co warto stosować?

Obrzęk oczu następuje na skutek stanu zapalnego, gromadzenia się limfy i wody w tkankach powiek, ale może mieć też podłoże alergiczne, genetyczne lub być skutkiem chorób współistniejących.
Obrzęk oczu: przyczyny

Opuchnięte oczy  — czy nasz styl życia ma na to wpływ?

Na pojawienie obrzęku oczu ma wpływ przede wszystkim styl życia. Wiele godzin pracy przed komputerem, zmęczenie, zła dieta, nieodpowiednie nawodnienie organizmu, mała ilość snu, płacz i tarcie powiek czy narażenie oczu na drażniące czynniki zewnętrzne (wiatr, dym, ostre światło, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran, klimatyzacja) to jedne z głównych przyczyn opuchlizny. Są to też czynniki, na które mamy wpływ.

Jeśli zaobserwujemy u siebie po całym dniu lub następnego ranka wyraźnie spuchnięte powieki oznacza to, że prawdopodobnie były one ostatnio zbyt obciążone i potrzebują odpoczynku i regeneracji. W codziennej pielęgnacji pomocne mogą być żele do powiek i pod oczy z roślinnymi wyciągami.

Co stosować na opuchnięte oczy?

Żele pod oczy na opuchliznę

Flos-Lek żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i chabrem bławatkiem, 15 ml

Substancje aktywne: ekstrakt ze świetlika lekarskiego (zawarte w nim glikozydy iryidoidowe i flawonoidy posiadają właściwości przeciwzapalne, natomiast garbniki działają ściągająco), ekstrakt z chabra bławatka (bogaty w antocyjany i flawonoidy o właściwościach przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych w leczeniu stanów zapalnych spojówki i brzegów powiek oraz przy oczach zmęczonych długotrwałą ekspozycją na ekran), pantenol (przeciwzapalny, łagodzący podrażnienia i przyspieszający regenerację)

Flos-Lek żel pod oczy na sińce i obrzmienia z arniką, 15 ml

Substancje aktywne: ekstrakt z arniki górskiej (pobudza ukrwienie oraz wspomaga krążenie limfy, zmniejszając tym samym obrzęki, działa również przeciwzapalnie i antyseptycznie), pantenol.

Okłady na opuchnięte oczy

Bardzo pomocne może być zastosowanie okładów na powieki z wcześniej przygotowanych naparów ziołowych z poszczególnych roślin. W aptekach dostępne są gotowe torebki typu fix, które należy zalać szklanką wrzątku i parzyć ok. 15 minut. Tak gotowy napar z ziela świetlika, z kwiatów bławatka czy kwiatów arniki, po uprzednim przestudzeniu, można zamoczyć w gotowych kompresach i przyłożyć na opuchnięte okolice oczu.

Krople na opuchnięte oczy

W przypadku częstszych nawrotów opuchlizny wokół oczu na skutek wielogodzinnej pracy przed komputerem czy przez narażanie ich na inne czynniki drażniące może pojawić się dodatkowo zaczerwienienie oraz uczucie suchości. W takich sytuacjach najlepszych rozwiązaniem będzie zapewnienie odpowiedniego nawilżenia oka przez regularne i długotrwałe stosowanie kropli nawilżających.

Nawilżające krople do oczu HYLO COMOD®, 10 ml (300kropli)

Substancja czynna: hialuronian sodu (0,1%) o właściwościach nawilżających

Nie zawiera konserwantów lub buforów fosforanowych, ale nowa technologia dozownika pozwala na stosowanie kropel do 6 miesięcy po otwarciu.

Chusteczki na opuchnięte oczy

Blephaclean® jałowe chusteczki do higieny oczu

Pakowane oddzielnie, jałowe, hipoalergiczne chusteczki nasączone są płynem oczyszczającym, który posiada właściwości nawilżające, przeciwzapalne (wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, regenerujące (witamina A) oraz wspomagające usuwanie bakterii lub substancji zalegających na brzegach powiek przyczyniających się do powstania stanu zapalnego.

Stosowanie: 2 razy dziennie przez minimum 5 dni (lub do momentu wizyty lekarskiej); przy pielęgnacji powiek i rzęs chusteczkę należy ostrożnie przyłożyć do powieki nasady rzęs oraz małymi, kolistymi ruchami delikatnie masować, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia i wydzieliny.

Opuchnięte oczy rano – jak postępować?

Kiedy obserwujemy u siebie częste pojawianie się opuchlizny wokół oczu o poranku, najczęściej jest uwarunkowane genetycznie i stanowi naszą cechą osobniczą. Wtedy pomocne będzie stosowanie kremów, rolerów pod oczy oraz okładów. Można również rozważyć zabiegi medycyny estetycznej, t.: mezoterapia czy zabiegi z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej. Poranne obrzęki powiek mogą być również jednym z objawów zapalenia zatok przynosowych. Wówczas oprócz opuchlizny występują także inne dolegliwości – katar, bóle głowy (szczególnie przy pochylaniu) bądź spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Dlaczego mam rano opuchnięte oczy?

Alergia

Opuchnięcie powiek może być skutkiem kataru siennego czy wystąpienia alergii kontaktowej – zetknięciem się tkanki powieki z alergenem, do których najczęściej należą:

 • Pyłki, sierść zwierząt, kurz.
 • Substancje chemiczne zawarte w kosmetykach do pielęgnacji oczy do makijażu lub w płynach do soczewek.
 • Czynniki zakaźne (wirusy i bakterie), które jednocześnie mogą przyczyniać się powstania stanu zapalnego i odczynu alergicznego.

Przy nasilonej reakcji alergicznej obrzęk powiek następuje na skutek rozszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych, co prowadzi do obrzęku tkanki podskórnej. Rozwija się on dość szybko i z biegiem czasu obejmuje także dolną powiekę aż do górnej części policzka, powodując tzw. worki pod oczami. W przypadku zaobserwowania szybko postępującego obrzęku oczu należy pilnie skontaktować się z lekarzem, zanim reakcja alergiczna nie obejmie ust czy błon śluzowych dróg oddechowych, które są stanem zagrażającym życiu.

Zapalenie spojówek

Spojówka jest gładką, błyszczącą, półprzezroczystą błoną pokrywającą białko oka (twardówkę) i dolną część powiek. Na skutek reakcji alergicznej, nadwrażliwości (wywołanej na przykład przez produkty nakładane na oko) lub infekcji rozwija się stan zapalny. Główne objawy zapalenia spojówek to zaczerwienienie oka oraz uczucie piasku i łagodnej bolesności.

Ponieważ zapalenie spojówek dotyka spodniej części powiek, może powodować również obrzęki i lekkie zaczerwienienie powiek. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest wizyta u okulisty w celu stwierdzenia przyczyny powstania zapalenia – bakteryjne, wirusowe bądź alergiczne i dobranie odpowiedniej farmakoterapii. Do momentu wizyty lekarskiej, by zapobiec nasileniu infekcji, można użyć specjalnych, wyjałowionych, łagodzących chusteczek do pielęgnacji oczu.

Obrzęk powiek a inne schorzenia

Opuchlizna oczu może być również sygnałem alarmowym naszego organizmu o współistniejących poważniejszych schorzeniach. Zatrzymanie płynów w organizmie i powstawanie obrzęków – najczęściej w dolnej części twarzy, na powiekach i wokół kostek może być objawem chorób nerek, układu krążenia czy niedoczynności tarczycy. Jeśli mimo zastosowania wszelkich sposobów leczenia zmniejszających opuchliznę, zmiany stylu życia czy wyeliminowania jakichkolwiek innych możliwych przyczyn, opuchlizna wokół oczu nadal się utrzymuje, należy udać się do lekarza.

Bibliografia

 1. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/92162,przyczyny-obrzeku-powiek
 2. https://www.msdmanuals.com/home/eye-disorders/symptoms-of-eye-disorders/eyelid-swelling
 3. https://patient.info/eye-care/swollen-eyelid
 4. https://floslek.pl/pl/kremy-i-zele-pod-oczy/29-zel-do-powiek-i-pod-oczy-ze-swietlikiem-i-chabrem-blawatkiem.html
 5. https://floslek.pl/pl/kremy-i-zele-pod-oczy/32-zel-pod-oczy-na-since-obrzmienia-z-arnika.html
 6. https://hylo.pl/produkt/hylo-comod/
 7. https://doktormonika.pl/cele-leczenia/opuchniete-oczy/
 8. https://thea.pl/produkt/higiena-powiek/blephaclean/

Powiązane produkty

 • Ziele Świetlika, zioła do zaparzania/Flos
  Lek bez recepty
  zioła do zaparzania/Flos

Omawiane substancje

 • Arnika górska

  Arnika górska to roślina z rodziny astrowatych, która zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jej ekstrakt jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia urazów, siniaków i bólu mięśni.
  Surowce roślinne
 • Chaber bławatek

  Chaber bławatek to naturalny lek o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym, który pomaga organizmowi w usuwaniu toksyn.
  Surowce roślinne
 • Hialuronian sodu

  Hialuronian sodu to związek chemiczny, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jest stosowany w kosmetyce i medycynie estetycznej ze względu na swoje właściwości nawilżające i ujędrniające skórę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pantenol

  Pantenol to organiczny związek chemiczny, który jest często stosowany w kosmetykach i lekach przeciwzapalnych. Jest on znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących podrażnienia skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Świetlik łąkowy

  Świetlik łąkowy posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające oraz przeciwalergiczne poprzez hamowanie uwalniania histaminy. Dodatkowo, surowiec działa uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych.
  Surowce roślinne
 • Ziele świetlika łąkowego

  Ziele świetlika łąkowego zawiera substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Może być stosowane w leczeniu chorób skóry i układu pokarmowego.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Alergiczne zapalenie spojówek jest chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jest to reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt lub chemikalia.
 • Choroby oczu

  Schorzenia oczu to grupa chorób, które dotykają różne elementy oka i mogą prowadzić do utraty wzroku. Wiele z nich można skutecznie leczyć, ale ważne jest szybkie rozpoznanie i odpowiednie leczenie.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .