aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy warto stosować srebro koloidalne na gardło?

Jakie są preparaty z nanosrebrem na gardło?

Nanotechnologia to dziedzina będąca obiektem zainteresowań naukowców na całym świecie. Najbardziej znanym nanoproduktem są cząsteczki nanosrebra, które wykorzystuje się w wielu gałęziach medycyny, m.in. implantologii czy dermatologii. Co więcej, nanokoloid srebra jest składnikiem niektórych preparatów na gardło. Jakich? O tym opowiem w poniższym artykule.
Nano-srebro w medycynie

Srebro koloidalne – na co pomaga?

Srebro to (obok złota i platyny) jeden z najbardziej znanych metali szlachetnych, który jest wykorzystywany przez ludzkość od tysięcy lat. Stosuje się je w produkcji biżuterii, monet, a nawet materiałów wybuchowych. W medycynie korzysta się z właściwości przeciwdrobnoustrojowych nanokoloidu srebra (posiadającego rozmiar cząstki poniżej 100 nm), które wywiera toksyczny wpływ na bakterie Gram-dodatnie, Gram-ujemne, a także pierwotniaki oraz grzyby.

Przypuszcza się, że mechanizm działania opiera się w tym przypadku na częściowym utlenianiu i uwalnianiu jonów srebra, które oddziałując z grupami tiolowymi składników budulcowych drobnoustrojów, powodują rozpad ich struktur. Inna z teorii naukowych mówi, że uwolnione jony srebra wiążą się z DNA bakterii, hamując tym samym jej dalsze namnażanie.

A zatem w jakich dziedzinach medycyny jest stosowane srebro koloidalne i na co pomaga? Ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe, preparaty z nanokolidem srebra stosuje się m.in. w dermatologii (leczenie ran i oparzeń, egzemy, trądziku, łuszczycy) oraz stomatologii (endodoncja, chirurgia stomatologiczna, implantologia). Co więcej, cząsteczki nanosrebra są obecne w preparatach na gardło, np. roztworach do płukania jamy ustnej, pastylkach do ssania i aerozolach [1,2].

Kiedy stosować preparat na gardło ze srebrem?

Nanosrebro występuje zarówno w lekach, jak i suplementach diety oraz wyrobach medycznych. Wskazaniem do ich stosowania są stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, gardła oraz migdałków. Preparaty z nanokoloidem srebra są również skuteczne we wspomagającym leczeniu chorób strun głosowych i krtani, a także po operacji usunięcia migdałków podniebiennych.

Które tabletki lub spray ze srebrem na gardło wybrać?

Niżej wymienione produkty zawierają nie tylko nanokoloid srebra, ale również wyciągi z roślin działających powlekająco i łagodząco na błonę śluzową gardła. Wśród nich możemy wymienić np. porost islandzki, glony morskie, oliwka europejska, chrząstnica kędzierzawa. Warto również zwrócić uwagę na dodatek glicerolu, pantenolu czy hialuronianu sodu, które nawilżają gardło i redukują podrażnienia. Natomiast obecność olejków eterycznych (tymiankowego, goździkowego) oraz miodu manuka wzmacnia działanie nanokoloidu srebra, nasilając tym samym jego właściwości antyseptyczne [1, 3, 4, 5]

Na aptecznych półkach znajdziemy następujące (przykładowe) preparaty z nanokoloidem srebra, przeznaczone do stosowania w jamie ustnej:

Nazwa preparatuPostaćSkładDawkowanie
Argentin-Taerozolnanosrebro, Ekstrakt z irlandzkich glonów morskich, chlorki, sorbitol, gliceryna3-4 wielokrotnie w ciągu dnia w zależności od potrzeb
Thonsilanaerozolwoda oczyszczona, gliceryna, sorbitol, ekstrakt z porostu islandzkiego, mięta ogrodowa, chlorek benzalkonium, nanosrebro

3 dawki 4 razy na dobę (dorośli)

3 dawki 3 razy na dobę (dzieci od 6. r. ż.)

Nanovix Silver Gardłoaerozolwoda, sorbitol, polisorbat 20, wyciąg z porostu islandzkiego, wyciąg z liści oliwki, mentol, srebro aXonnite®, miedź aXonnite®3-4 dawki wielokrotnie w ciągu doby w zależności od potrzeb
Silveranaerozolwoda, gliceryna, izomalt, ksylitol, polisorbat 20, olejek eukaliptusowy, wyciąg z porostu islandzkiego, srebro aXonnite®wielokrotnie w ciągu doby w zależności od potrzeb
Gardlox Manusilveraerozolnanokoloid srebra, miód manuka, porost islandzki, hialuronian sodu, pantenol, glicerol, glikol polipropylenowy, olejek goździkowy, olejek mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy i tymiankowy, aromat czarnej porzeczki, sukraloza, polisorbat 20, poliheksanid, woda

3-4 dawki wielokrotnie w ciągu doby (dorośli)

2 dawki wielokrotnie w ciągu doby (dzieci od 2. r. ż.)

Gardlox Manusilverpastylki do ssaniananokoloid srebra, miód manuka, porost islandzki, pantenol, olejek goździkowy, tymiankowy, eukaliptusowy, mentol, izomalt, kwas cytrynowy, ksylitol, glikozydy stewiolowe1 pastylka 4 razy w ciągu doby
Argentussinpastylki do ssaniawodny ekstrakt z porostu islandzkiego, nanokoloid srebra, kas cytrynowy, cukier, syrop glukozowy, aromat czarnej porzeczki, mentol, koszenila, woda1 pastylka kilka razy na dobę
Argentussin Gardłopastylki do ssaniawodny wyciąg z porostu islandzkiego, nanokoloid srebra, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, olejek mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy, olejek cytrynowy, mentol, indygotyna, kurkumina, woda1 pastylka kilka razy na dobę
Thonsilantabletki do ssaniawyciąg z porostu islandzkiego, witamina C, hialuronian sodu, srebro koloidalne, maltodekstryna, celuloza, guma ksantan, aromat porzeczkowy, stearynian magnezu, sukraloza, krzemionka koloidalna, oliwa z oliwek1 tabletka 2 razy na dobę (od 6. r. ż.)

Czy gardło można płukać srebrem?

Rzeczywiście istnieją produkty rekomendowane do płukania gardła srebrem w przypadku infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych w jamie ustnej. Zalecenia dotyczące stosowania takiego płynu obejmują uzupełnienie nakrętki z podziałką płynem do kreski, a następnie dokładne płukanie jamy ustnej przez około 20 sekund, równomiernie rozprowadzając płyn po całej jamie ustnej.

Bibliografia

 1. X. Chen, H.J. Schluesener; Nanosilver: A nanoproduct in medical application; Toxicology Letters 176 (2008) 1–12.
 2. R. Pokrowiecki, A. Mielczarek; Wybrane przykłady wykorzystania nano-cząsteczek srebra w procedurach medycznych; Nowa Stomatologia 3/2012; 117-121.
 3. A. Kędzia; Ocena działania przeciwbakteryjnego olejku goździkowego (Oleum Caryophylli); Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2007, s. 66-70.
 4. A. Kędzia, B. Dera-Tomaszewska, M. Ziółkowska-Klinkosz, A. W. Kędzia, B. Kochańska, A. Gębska; Aktywność olejku tymiankowego (Oleum Thymi) wobec bakterii tlenowych; Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2012, s. 67-71.
 5. M. Czajkowski, K. Czajkowska, M. Sokołowska-Wojdyło, M. Matuszewski, W. Połom, R. Nowicki; Miód manuka i jego zastosowanie w medycynie; Farmacja współczesna 2017; 10: 36-41.

Omawiane substancje

 • Nanosrebro

  Nanosrebro to substancja lecznicza, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest stosowana w leczeniu różnych chorób, w tym infekcji dróg moczowych i skórnych.
  brak danych

Omawiane schorzenia

 • Zaburzenia wydzielania śliny

  Zaburzenia wydzielania śliny to choroba, która może prowadzić do suchości w jamie ustnej i trudności w połykaniu. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak choroby autoimmunologiczne, leki, radioterapia lub starzenie się organizmu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .