Zespół suchego oka to przewlekłe schorzenie, które dotyka ponad 38 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Choroba ta może objawiać się uporczywym kłuciem, drapaniem, uczuciem pieczenia, wrażliwością na światło, niewyraźnym widzeniem i zmęczeniem oczu. Objawy te znacząco utrudniają codziennie funkcjonowanie. Zespół suchego oka charakteryzuje się nieprawidłowym nawilżaniem oka przez film łzowy. Film łzowy chroni i smaruje oczy, wypłukuje obce cząsteczki, zawiera czynniki wzrostu i składniki przeciwbakteryjne oraz tworzy gładką powierzchnię, która stanowi podstawową powierzchnię załamania światła oka.

Dlaczego aerozol do nosa?

W jaki sposób aerozol do nosa może pomagać na suchość oczu? Roztwór warenikliny wiąże się z receptorami cholinergicznymi. Receptory te są elementem przywspółczulnego układu nerwowego. Układ przywspółczulny kontroluje homeostazę filmu łzowego częściowo za pośrednictwem nerwu trójdzielnego, który jest dostępny właśnie w obrębie nosa.

Dokładny mechanizm działania nie jest znany. Niemniej jednak uważa się, że skuteczność produktu Tyrvaya Nasal Spray w chorobie suchego oka jest wynikiem działania warenikliny na receptor nikotynowy. Po związaniu się z tym receptorem aktywacji ulega trójdzielna droga przywspółczulna, co prowadzi do zwiększenia wytwarzania podstawowego filmu łzowego.

REKLAMA
REKLAMA

“Zatwierdzenie preparatu Tyrvaya Nasal Spray stanowi kamień milowy dla pacjentów i specjalistów zajmujących się opieką nad oczami, zapewniając nową opcję leczenia objawów choroby suchego oka za pomocą zróżnicowanej drogi podawania, która, jak się uważa, wykorzystuje szlak nerwowy dostępny przez nos” – powiedział w komunikacie prasowym dr Jeffrey Nau, prezes i dyrektor generalny firmy Oyster Point Pharma.

Badania kliniczne sprayu Tyrvaya

Aerozol Tyrvaya został przebadany w trzech badaniach klinicznych ONSET-1, ONSET-2 i MYSTIC. Łącznie w badaniu wzięło udział ponad 1000 pacjentów. Pacjenci Ci cierpieli na zespół suchego oka od postaci łagodnej do ciężkiej. W badaniach ONSET-1 i ONSET-2 większość pacjentów stanowiły kobiety. Średni wiek standardowy wynosił 61 lat, a średnia wyjściowa ocena suchości oka 59,3. Podczas badań dozwolone było stosowanie sztucznych łez.

Naukowcy mierzyli podstawową produkcję łez za pomocą testu Schirmera ze znieczuleniem. Test Schirmera polega na umieszczeniu w worku spojówkowym zewnętrznej powieki specjalnego paska bibuły. Po upływie 5 minut mierzy się w milimetrach długość paska, jaka uległa zwilżeniu. Natomiast suchość oczu była mierzona za pomocą skali suchości oczu (Eye Dryness Score).

U pacjentów stosujących aerozol Tyrvaya zaobserwowano istotną poprawę w zakresie wytwarzania filmu łzowego w 4 tygodniu badania. Średnia zmiana w 4 tygodniu badania w skali Schirmera wynosiła 11,7 mm i 11,3 mm.

Najczęstszym działaniem niepożądanym zgłaszanym u 82% pacjentów było kichanie. Zgodnie z komunikatem prasowym, zdarzenia zgłaszane u 5% do 16% pacjentów obejmowały kaszel, podrażnienie gardła i podrażnienie nosa.

“W mojej praktyce spotykam się z wieloma pacjentami, na których życie ma wpływ choroba suchego oka” – powiedział w komunikacie prasowym dr Ed Holland, dyrektor ds. rogówki w Instytucie Oka w Cincinnati. “Tyrvaya Nasal Spray to nowy produkt farmaceutyczny o zróżnicowanym mechanizmie działania dla pacjentów cierpiących na chorobę suchego oka. Posiadanie produktu, który zapewnia klinicznie znaczącą produkcję podstawowego filmu łzowego już po 4 tygodniach, jest niesamowite dla pacjentów z suchym okiem.”

W listopadzie 2021 roku aerozol będzie dostępny na amerykańskim rynku. Tyrvaya Nasal Spray będzie można zakupić tylko na podstawie recepty.

Źródło: 1. https://investors.oysterpointrx.com/news-releases/news-release-details/oyster-point-pharma-announces-fda-approval-tyrvayatm-varenicline; 2. https://www.pharmacytimes.com/view/fda-approves-varenicline-solution-nasal-spray-for-dry-eye-disease