Chrapanie — czym jest i kogo spotyka?

Chrapanie powodowane jest wibracją języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu. Jest objawem sugerującym zaburzenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Szacuje się, że okazjonalne chrapanie pojawi się co najmniej raz w życiu każdego z nas. Niestety istnieją osoby, które doświadczają tego objawu regularnie, w ten sposób utrudniają spokojny odpoczynek sobie i bliskim. Warto podkreślić, że chrapanie może być objawem poważniejszych schorzeń m.in. bezdechu sennego, dlatego warto zdecydować się na przeprowadzenie diagnostyki medycznej i przedsięwziąć kroki, by wyeliminować uciążliwą dolegliwość [1].

Jakie są objawy chrapania?

Najbardziej charakterystycznym objawem chrapania, jest powodowany wibracjami dźwięk, który towarzyszy każdemu wdechowi. Osoby borykające się z tym problemem mogą doświadczać również m.in.:

  • przerw w oddychaniu podczas snu,
  • nadmiernej senności w ciągu dnia,
  • problemów z koncentracją,
  • porannych bóli głowy,
  • bólu gardła po przebudzeniu,
  • wysokiego ciśnienia krwi,
  • bólu w klatce piersiowej.

U dzieci chrapanie może prowadzić do obniżenia uwagi i koncentracji, powodować problemy z zachowaniem i obniżać wyniki w nauce [1,2].

REKLAMA
REKLAMA

Występowanie przedstawionych objawów może sugerować bezdech senny, dlatego po zaobserwowaniu u siebie któregoś z symptomów najlepiej skonsultować swój stan z lekarzem.

Jakie są sposoby na chrapanie?

Aktualnie dostępnych jest kilka strategii, które pozwalają na walkę z dolegliwością. Zalecenia niefarmakologiczne, które mogą pomóc w walce z chrapaniem, obejmują: unormowanie wagi, oraz spanie na boku ciała. Zmęczonym nieprzespanymi nocami partnerom można zasugerować korzystanie ze stoperów, które zmniejszą uciążliwość dźwięków [2].

Ponadto zaleca się by osoby chrapiące, unikały przyjmowania preparatów nasennych, spożywania dużych ilości jedzenia i picia alkoholu przed snem. Wspomniane czynniki mogą prowadzić do nasilenia dolegliwości.

Jeśli zmiany stylu życia nie wystarczą oraz zaobserwowane zostaną objawy bezdechu sennego, zaleca się kontakt z lekarzem, który po przeprowadzeniu diagnostyki postara się zaproponować odpowiednią metodę leczenia [2]. W zależności od rozpoznania lekarz może zalecić:

  • przyjmowanie leków przeciwalergicznych, jeśli uzna, że przyczyną problemu z oddychaniem są chroniczne alergie (zobacz również: Jak leczyć zapalenie zatok przynosowych);
  • korektę wad anatomicznych, występujących w budowie nosa;
  • małoinwazyjne zabiegi takie jak np. koblacja, które poprawiają przepływ powietrza przez drogi oddechowe [3].

Jak wybrać skuteczny lek na chrapanie?

W aptece dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie ułatwić życie osobom borykającym się z chrapaniem i ich rodzinom. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd wspomnianych preparatów.

Plastry przeciw chrapaniu (m.in. Active Plast Functional)

Pod względem kształtu i faktury przypominają sztywny bandaż. Zazwyczaj aplikowane są na grzbiet nosa, by nieznacznie rozszerzyć nozdrza i spowodować przekrwienie błony śluzowej, co przyczynia się do zwiększenia swobody przepływu powietrza docierającego do jamy nosowej. Niestety produkty tego typu najbardziej sprawdzą się do tymczasowego zmniejszania chrapania, w przebiegu przeziębienia lub grypy (którego powodem było zatkanie zatok lub nosa) [4].

Listki zawierające substancje nawilżające (m.in. Snoreeze)

Wspomniane preparaty aplikowane są doustnie, gdzie rozpuszczają się na podniebieniu, uwalniają substancje czynne. Składniki preparatu zwiększają napięcie mięśni w oraz nawilżają tkanki miękkie zlokalizowane na tylnej ścianie gardła.

Spraye do nosa lub na tylną ścianę gardła (m.in. Desnoran, Snoreeze, Nie Chrap spray)

Zawierają substancje nawilżające, które powlekają i zmiękczają błonę śluzową. Ponadto poprawiają napięcie tkanek gardła, oraz ułatwiają przepływ powietrza przez drogi oddechowe, zmniejszając wibracje, przyczyniają się do usunięcia odgłosu chrapania.

Jeśli dysponujemy większym budżetem, warto zwrócić uwagę na asortyment firm z wyrobami medycznymi. Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka urządzeń, które mogłyby sprawdzić się w leczeniu chrapania. Jednym z takich rozwiązań są maszyny CPAP (Continous Positive Airway Pressure, ang. stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Urządzenie prowadzi do utrzymania ciągłego przepływu powietrza przez drogi oddechowe, zapobiega ich zamknięciu, dlatego przeciwdziała występowaniu bezdechu sennego, dotlenia organizm, obniża ciśnienie krwi, oraz poprawia funkcje kognitywne [5,6].

Dzień Walki z Chrapaniem

Obchody Dnia Walki z Chrapaniem przypadają na 15 marca 2021 roku. Wydarzenie ma na celu edukowanie społeczeństwa w zakresie przyczyn i konsekwencji chrapania. Ponadto jest to dobry okres, by zapoznać się ze wszystkimi aktualnymi metodami leczenia chrapania i rozpocząć diagnostykę w celu usunięcia tej uciążliwej dolegliwości [7].