leki-orange

Co stosować na podrażnione podniebienie?

Podrażnione podniebienie – jak leczyć?

Podrażnione podniebienie jest bardzo częstą, nieprzyjemną dolegliwością, która pojawia się tuż po zjedzeniu zbyt gorącego posiłku, czy wypiciu wrzącego napoju. Niestety czasem przyczyną pojawienia się podrażnień są stany chorobowe takie jak afty, czy nawet zmiany nowotworowe. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na podrażnione podniebienie?

Skąd się bierze podrażnione podniebienie?

Podrażnienia podniebienia najczęściej są wynikiem spożywania zbyt ciepłych posiłków. W wyniku tego powstaje poparzenie, które w zależności od tego jak jest rozległe, może goić się nawet ponad tydzień. Podrażnienia mogą powstać także w wyniku wystąpienia aft. Są to drobne owrzodzenia występujące w obrębie jamy ustnej, których przyczyna nie jest do końca wyjaśniona. Podejrzewa się, że mogą powstawać w wyniku niedoborów witaminowych oraz zakażeń bakteryjnych.

Kolejną przyczyną występowania podrażnień są urazy mechaniczne, najczęściej występują u osób starszych w wyniku ucisku protezy na podniebienie.

Podrażnienia wywołane wyżej wymienionymi przyczynami goją się same, zdarza się jednak, że przyczyną dolegliwości są zakażenia grzybicze jamy ustnej, lub nowotwory. To dowodzi jedynie temu, że nawet podrażnienie podniebienia warto konsultować z lekarzem, ponieważ im wcześniejsza prawidłowa diagnostyka schorzenia, tym większe szanse na całkowite wyleczenie i brak powikłań [1].

Przyczyny podrażnionego podniebienia.

Podrażnione i bolesne podniebienie: jak leczyć?

Poparzone podniebienie zazwyczaj goi się samoistnie, niestety wiąże się to z dokuczliwymi dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W przypadku podrażnień mówimy o silnym bólu, występującym nie tylko przy okazji jedzenia oraz picia, ale także mówienia, czy jakiegokolwiek ruchu językiem. W związku z tym w leczeniu podniebienia skupiamy się na poznaniu przyczyny występujących dolegliwości oraz eliminacji bólu.

Znieczulenie miejscowe

W celu łagodzenia bólu stosujemy preparaty znieczulające miejscowo zawierające lidokainę lub benzokainę. Znajdziemy je w postaci żeli do stosowania w jamie ustnej (Dentinox N, Bobodent), tabletek do ssania (Orofar Max, Gardimax) i aerozoli (Gardimax). Stosowanie tego typu preparatów znieczula całą powierzchnię jamy ustnej i gardła, przez co przynosi natychmiastową ulgę w bólu.

Środki przeciwzapalne

Kolejną grupą preparatów są środki przeciwzapalne, których zastosowanie znacznie przyspiesza proces gojenia się podrażnień. W aptece znajdziemy preparaty na bazie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych do płukania jamy ustnej:

  • Diklofenak (Glimbax);
  • Benzydamina (Hascosept).

W przypadku podrażnień podniebienia, jeśli nie ma przeciwwskazań w postaci alergii, ciąży czy chorób przewlekłych można zastosować ziołowe preparaty do płukania, lub pędzlowania jamy ustnej:

  • Dentosept (koszyczek rumianku, liść szałwii, kłącze tataraku, ziele mięty pieprzowej, ziele tymianku działanie przeciwzapalne, kora dębu działanie ściągające, przyspieszające gojenie, ziele arniki hamowanie krwawienia, benzokaina działanie znieczulające);
  • Azulan (koszyczek rumianku działanie przeciwzapalne);
  • Salviasept (liść szałwii działanie przeciwzapalne).

Środki powlekające

W leczeniu podrażnień podniebienia można pomocniczo stosować preparaty tworzące powłokę na zmianach w jamie ustnej. Takie działanie powoduje przyspieszenie gojenia oraz unika dodatkowego podrażnienia bolących miejsc przez przyjmowany pokarm. Preparaty, które mają takie właściwości, można znaleźć w aptece pod nazwami: Dezaftan żel, Anaftin.

Jakie są domowe sposoby na podrażnione podniebienie?

Dobrym sposobem jest ssanie kostek lodu. Zimno spowoduje znieczulenie bolących miejsc. Warto pamiętać, że nie powinno się podawać lodu w kostkach dzieciom, ponieważ zachodzi ryzyko zadławienia [1].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeBenzokaina,
Diklofenak,
Lidokaina
KategoriaBól,
Jama ustna,
Zapalenie jamy ustnej
TematyJama ustna,
Porównywarka leków,
Żel do jamy ustnej
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji22.12.2022
Bibliografia1 źródło