aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Dlaczego nie warto stosować odtłuszczonych produktów mlecznych?

Odtłuszczone produkty mleczne — dietetyczne nieporozumienie

Reklamy wyrządziły nam dużo krzywdy. Zakorzeniły w naszej świadomości wiele nieprawdziwych teorii. Jedną z nich jest przekonanie o chorobotwórczych tłuszczach zwierzęcych i prozdrowotnych tłuszczach roślinnych. Trend ten doprowadził do sytuacji, w której na rynku aż zaroiło się od odtłuszczonych produktów mleczarskich. Czy taki krok jest słuszny? Czy tłuszcz mlekowy rzeczywiście jest dla nas szkodliwy?

Nabiał jest źródłem kwasów tłuszczowych oraz pełnowartościowego białka, niezbędnych do prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania organizmu. Zawiera również duże ilości wapnia oraz cennych witamin z grupy B, oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin D, E, K i A. Wyeliminowanie tłuszczu z produktów mlecznych, wbrew powszechnej opinii, jest dla nas niekorzystne. Produkty odtłuszczone, inaczej nazywane „light”, mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Warto zadać sobie podstawowe pytanie — dlaczego chcemy unikać tłuszczu w diecie? Kojarzy nam się on z otyłością, miażdżycą i innymi chorobami metabolicznymi, jednak prawda leży zupełnie gdzie indziej.

Czy pełnotłusty nabiał powoduje otyłość?

Tłuszcze są powszechnie kojarzone z otyłością. Nic bowiem dziwnego — 1 g tłuszczu dostarcza aż 9 kcal, tymczasem 1 g białka i węglowodanów zaledwie 4 kcal. Rzeczywiście nadmiar energii, połączony ze zbyt niską aktywnością fizyczną, to prosta droga do otyłości. Niemniej, otyłość jest przede wszystkim konsekwencją stosowania diety wysokowęglowodanowej oraz NISKOtłuszczowej. Co więcej, badania naukowe jednogłośnie wskazują na fakt, iż spożywanie pełnotłustych produktów mleczarskiej zmniejsza ryzyko otyłości, poprawiając jednocześnie profil lipidowy krwi [1].

Czy pełnotłuste produkty mleczne wpływają na rozwój miażdzycy?

W naszym społeczeństwie utarło się przekonanie, jakoby tłuszcze pochodzenia zwierzęcego były przyczyną miażdżycy. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej — nie istnieją wiarygodne dowody naukowe potwierdzające miażdżycotwórcze działanie tłuszczów zwierzęcych. Tłuszcz mlekowy jest bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, jednak nie stanowi on zagrożenia ani otyłością, ani hipercholesterolemią (hipercholesterolemia — zbyt wysokie stężenie cholesterolu) [1,2].

Blaszka miażdżycowa składa się m.in. z utlenionego endogennego cholesterolu frakcji LDL. Rzeczywistą przyczyną miażdżycy są stany zapalne śródbłonka naczyń krwionośnych, indukowane przez m.in. wolne rodniki, czy nadmiar kwasów omega-6. Powstawanie blaszki miażdżycowej jest skutkiem braku równowagi między działalnością szkodliwych wolnych rodników a przeciwutleniaczami. Zatem wbrew popularnej teorii o promiażdzycowym działaniu tłuszczów zwierzęcych, w tym mlecznego, nie ma ona odzwierciedlenia w badaniach naukowych [1].

Jakie cenne związki są w pełnotłustym nabiale?

Tłuszcz to nie tylko źródło energii. Kwasy tłuszczowe zawarte w produktach mleczarskich (w optymalnych proporcjach omega-3 do omega-6) działają antyoksydacyjnie, regulują pracę mózgu oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym Alzheimera i Parkinsona. Kwasy tłuszczowe krótkołańcuchowe regulują wchłanianie wody i elektrolitów w jelitach, a także hamują syntezę cholesterolu i trójglicerydów w komórkach wątroby. Tłuszcz mlekowy może okazać się nawet skutecznym lekarstwem w przebiegu różnych schorzeń w obrębie jelit — poprzez działanie przeciwzapalne i immunostymulujące, likwiduje on bowiem przyczyny choroby [1,3].

Korzyści spożywania pełnotłustych produktów mleczarskich.

 

Dlaczego do wchłaniania wapnia z nabiału potrzebny jest tłuszcz?

Produkty mleczarskie są bogatym źródłem wapnia. Jednak to nie wystarczy, aby pokryć jego zapotrzebowanie w naszej codziennej diecie. Aby wapń mógł się efektywnie wchłonąć, konieczny jest tłuszcz, a dokładniej witaminy w nim zawarte, tj. witamina D i K. Przy zbyt niskiej podaży tych witamin, wapń zaczyna kumulować się w naczyniach krwionośnych, sprzyjając rozwojowi miażdżycy. Tłuszcz mlekowy zatem nie tylko nie stanowi ryzyka rozwoju miażdżycy, ale pozwala się przed nią chronić. Dodatkowo obniżony poziom witamin D i K, wynikający z odtłuszczenia produktów mleczarskich, zwiększa również ryzyko chorób autoimmunologicznych, nowotworów i osteoporozy [1].

Produkty „light”, czyli odtłuszczone produkty mleczarskie, nie powinny stanowić podstawy naszego jadłospisu. Chociaż są mocno reklamowe i popularyzowane, ich spożywanie nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych.

Bibliografia

  1. G. Cichosz, H. Czeczot, M. M. Bielecka, Odtłuszczone produkty mleczarskie — dietetyczne nieporozumienie, Bromat, Chem. Toksylol., 2016,2:160-167.
  2. P. W. Siri-Tarino, Q. Sun, F. B. Hu, et al., Meta-analysis of prospective cohort studies evaluating the association of saturated fat with cardiovascular disease. Am. J. Clin. Nutr. 2010; 91(3):535-546.
  3. R. C. Sprong, M. F. Hulstein, R. Van der Meer, Bactericidal activities of milk lipids. Antimicrob Agents Chemother, 2001; 45(4):1298-1301.

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • Miażdżyca

    Miażdżyca to choroba, która polega na odkładaniu się tłuszczów i innych substancji na ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia i utrudnienia przepływu krwi. Jest to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
  • Otyłość

    Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .