leki-orange

Czy kwasy omega pomagają na zmarszczki?

Maść tranowa i z witaminą F – sposób na zmarszczki

Czy to prawda, że najlepsza maść na zmarszczki kosztuje kilka złotych i jest dostępne w każdej aptece? Na co faktycznie pomaga maść tranowa i maść z witaminą F. Jak stosować te maści, aby pomagały na zmarszczki i wypryski?

Co to jest witamina F?

Witamina F nie jest za bardzo znaną substancją i pewnie wielu z nas o niej nie słyszało. Swoisty boom na nią rozpoczął się w momencie reklam o jej właściwościach przeciwzmarszczkowych. Po tej wiadomości maść z witaminą F i maść tranowa zaczęły szybko znikać z aptek i hurtowni farmaceutycznych. Czy to naprawdę najlepsze maści na zmarszczki?

Witamina F to mieszanina wielonienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego (LA) oraz kwasu α-linolenowego (ALA), czyli kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Oba te kwasy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, jednak czy faktycznie są dobre na zmarszczki [1].

Gdzie znajduje się witamina F?

Jeśli myślimy o witaminach na zdrową i gładką skórę, to głównie chodzi nam o witaminę A i E. Istnieją one w formie maści, ale również kapsułek do połykania. Natomiast w przypadku witaminy F i jej naskórnego zastosowania mamy do wyboru preparaty w formie maści, takie jak maść z witaminą F i maść tranowa.

Działanie kwasów omega na skórę

Maść tranowa zawiera w swoim składzie 40% tranu, czyli oleju z wątroby dorsza. Tran jest bogaty w kwasy omega 3. W maści z witaminą F znajdziemy spore ilości kwasów omega 3 i 6. Jak te substancje wpływają na skórę? Na co jest maść tranowa?

Ochrona przed słońcem

Słońce, a dokładniej promienie UV są niebezpieczne dla naszej skóry. To czynnik, który generuje mnóstwo reaktywnych form tlenu, czyli wolnych rodników, które są prozapalne. Powodują one uszkodzenie skóry, jej starzenie się. Nadmierna ekspozycja na promienie UV jest główną przyczyną występowania czerniaka skóry [2].

Kwasy tłuszczowe omega 3 zmniejszają produkcję wspomnianych czynników prozapalnych, przez co chronią skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV [2].

Pomoc w stanach zapalnych

Kwasy omega wykazują ogólne działanie przeciwzapalne. Obserwuje się to głównie po podaniu doustnym, jednak aplikowane miejscowo również prezentują taki efekt. Maści z witaminą F i maść tranowa będzie dobrym wyborem, jeśli cierpimy na zapalenie skóry. Wykazano, że aplikacja maści z olejem rybim redukuje świąd i wysuszenie skóry – po podaniu doustnym, jak i miejscowym [2,3].

Rany i podrażnienia skóry

Maści z kwasami omega 3 i 6 nie działają jedynie kosmetycznie, ale i znajdują zastosowanie w pielęgnacji ran. Maść tranowa i maść z witaminą F silnie nawilża skórę, a wilgotne środowisko jest niezbędne do prawidłowego gojenia rany. Z tego względu aplikacja maści na lekkie otarcia czy skaleczenia, może przyspieszyć proces gojenia [2]

Maść tranowa na przebarwienia

Przebarwienia skórne są wynikiem nagromadzenia melanocytów i nadprodukcji melaniny. Jednym z czynników stojących za tym procesem, jest np. nadmierna ekspozycja na słońce. Kwasy omega 3 i 6 zawarte w maści tranowej i maści z witaminą F blokują jeden z procesów odpowiedzialnych za syntezę melaniny. Z tego powodu redukują przebarwienia skórne [2].

Maść tranowa z witaminą F na zmarszczki.

Jaka jest najlepsza maść na zmarszczki?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie: “Jaka jest najlepsza maść na zmarszczki?”. Wiemy natomiast, że maść tranowa na zmarszczki to może być dobry wybór. Podobnie jest w przypadku korzystania z maści z witaminą F na zmarszczki.

Obie maści zwiększają nawilżenie skóry. Redukują również aktywność wolnych rodników, które są główną przyczyną starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek. Dodatkowo maść z witaminą F i maść tranowa chronią skórę przed nadmierną ekspozycją na promienie UV, co również jest czynnikiem rozwoju zmarszczek.

Maść z witaminą F na wypryski

Maść z witaminą F, jak i maść tranowa są dobre nie tylko na zmarszczki. Maść z witaminą F jest dobra na wypryski i wskazana osobom z problemami skórnymi. Wspomniana maść zawiera także alantoinę i pantenol, które łagodzą podrażnienia skórne i przyspieszają regenerację tkanki.

Często przyczyną wyprysków i trądziku jest nadprodukcja sebum i wysuszenie skóry. W tym przypadku znajdują zastosowanie maść z witaminą F oraz maść tranowa. Idealnie nawilżają skórę. Co ciekawe ekstrakty z kwasów tłuszczowych wykazują działanie przeciwbakteryjne, co może korzystnie wpływać na leczenie trądziku [4].

Jaka jest najlepsza maść tranowa?

W przypadku maści tranowej sprawa jest prosta, gdyż w aptekach występują jedynie produkty dwóch wytwórców: Aflofarmu i Hasco. Obie zawierają 40% oleju z wątroby dorsza i są pozbawione niepotrzebnych składników.

Jeśli chodzi o maść z witaminą F, to mamy tak naprawdę dwa preparaty:

  • Alantandermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F. Posiada także alantoinę i pantenol.
  • Gorvita – maść ochronna z witamina A, E i F.

Opinie o maści tranowej

Aktualnie ciężko kupić w aptekach maść tranową i maść z witaminą F. Wynika to z dużego zainteresowania konsumentów. Najlepiej samemu wyrobić opinię o maści tranowej i maści z witaminą F. Są to preparaty bezpiecznie dla osób dorosłych oraz dzieci. Koszt maści również nie jest duży, bo oscyluje w granicach 10 zł.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Przebarwienia skóry to plamy lub obszary skóry, które mają inną kolorystykę niż reszta skóry. Mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze i pojawiają się zwykle na skutek nadmiernego wystawienia na słońce, zm…
Omawiane substancje
Kwasy tłuszczowe omega-3 to rodzaj wielonienasyconych tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ich skład wchodzą: kwas linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i …
Kwasy omega-6 są nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, zaliczanymi do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomagają p…
Podsumowanie
SubstancjeKwasy omega-3,
Kwasy omega-6
SchorzeniaPodrażnienia skóry,
Przebarwienia skóry,
Trądzik,
Wypryski,
Zmarszczki
KategoriaKosmetyki,
Skóra
TematyMaść na skórę,
Problemy skórne
AutorDawid Hachlica
Ostatnia aktualizacja1 miesiąc temu
Data publikacji14.11.2023
Bibliografia4 źródła