aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jak poprawić krążenie krwi w nogach?

Leki na poprawę krążenia w nogach. Dobenox czy Rostil?

Żylaki to bardzo powszechny problem. Jak z wieloma schorzeniami, również i w ich przypadku łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. W profilaktyce powszechnie i z dużymi sukcesami stosowane są preparaty zawierające dobesylan wapnia. Można je kupić zarówno na receptę, jak i bez recepty w dawkach 250 mg i 500 mg. Którą dawkę wybrać? Kapsułki czy tabletki?
Preparaty na żylaki: wybór dawki

Jak działa dobesylan wapnia?

Dobesylan wapnia jest powszechnie stosowany w przypadku żylaków, ponieważ wykazuje działanie na śródbłonek ściany naczyń włosowatych, ściany żył oraz naczyń limfatycznych. Co istotne, dobesylan wapnia zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość. Zapobiega to tworzeniu się wysięków, poprawia mikrokrążenie oraz zwiększa napięcie ściany żył, co zapobiega zastojom krwi (co  powoduje powstawanie zakrzepów). Dobesylan wapnia zwiększa syntezę kolagenu i przepływ krwi przez tkanki obwodowe, a zmniejsza lepkość osocza i hamuje agregację trombocytów. Wszystkie te działania powodują, że jest bardzo dobrym składnikiem preparatów stosowanych w profilaktyce żylaków [1,2].

Dobesylan wapnia — skutki uboczne. Co może spowodować?

Do głównych działań niepożądanych dobesylanu wapnia należą:

 • nudności;
 • biegunka;
 • zawroty głowy;
 • gorączka polekowa;
 • agranulocytoza;
 • swędząca wysypka z rumieniem.

Dolegliwości te występują bardzo rzadko. Najpoważniejsze z nich to agranulocytoza, co oznacza zmniejszenie liczby granulocytów w organizmie. Jest to niezwykle groźne ze względu na to, że krwinki te odpowiadają za zabezpieczenie naszego organizmu przed infekcją. W przypadku występowania takich objawów jak: gorączka, ból gardła, zakażenie w jamie ustnej, albo inne objawy rozwijającej się infekcji warto zgłosić się niezwłocznie do lekarza.

Dobesylan wapnia wydalany jest przez mocz i kał. U pacjentów z niewydolnością nerek trzeba mieć ten fakt na uwadze [3]

Jakie doustne leki na poprawę krążenia z dobesylanem wybrać?

Dobenox 30 tabletek powlekanych, produkt leczniczy

 • 1 tabletka zawiera 250 mg wapnia dobesylanu jednowodnego;
 • pełny skład preparatu to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, polidekstroza, tytanu dwutlenek, talk, maltodekstryna średniołańcuchowe trójglicerydy;
 • osoby dorosłe stosują 2 tabletki 1-2 razy na dobę;
 • nie należy przyjmować produktu leczniczego w przypadku uczulenia na którykolwiek z wymienionych wyżej składników;
 • podczas stosowania preparatu rzadko mogą wystąpić nudności, biegunka, odczyny skórne i bóle stawów, a bardzo rzadko agranulocytoza [3].

Dobenox Forte 30 tabletek powlekanych, produkt leczniczy

 • 1 tabletka zawiera 500 mg wapnia dobesylanu jednowodnego;
 • pełny skład preparatu to: wapnia dobesylan jednowodny, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, polidekstroza, tytanu dwutlenek, talk, maltodekstryna i średniołańcuchowe trójglicerydy;
 • osoby dorosłe stosują od 1 do 2 tabletek na dobę;
 • nie wolno przyjmować preparatu w przypadku uczulenia na którykolwiek z jego składników;
 • podczas używania preparatu rzadko mogą wystąpić nudności, biegunka, odczyny skórne i bóle stawów, a bardzo rzadko agranulocytoza [4].

Galvenox Veno 30 kapsułek, produkt leczniczy

 • 1 kapsułka zawiera 500 mg dobesylanu wapnia;
 • pełny skład preparatu to: wapnia dobesylan jednowodny, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek, azorubina, żółcień chinolinowa i żelatyna;
 • stosuje się 1-2 kapsułki na dobę, podczas posiłków, najczęściej od kilku tygodni do kilku miesięcy;
 • nie należy przyjmować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek z jego składników;
 • podczas stosowania preparatu mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka czy pokrzywka, rzadko może wystąpić ból w nadbrzuszu, nudności, biegunki, wymioty, reakcje skórne, bóle stawów, bóle oraz zawroty głowy, gorączka, a bardzo rzadko zahamowanie czynności szpiku z agranulocytozą [5].

Rostil 30 tabletek, produkt leczniczy

 • 1 tabletka zawiera 250 mg wapnia dobesylanu jednowodnego;
 • pełny skład preparatu to: wapnia dobesylanu jednowodny, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian i krospowidon;
 • w zależności od objawów osoby dorosłe stosują od 2 do 4 tabletek na dobę;
 • nie należy przyjmować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek z jego składników;
 • podczas stosowania preparatu rzadko mogą wystąpić nudności, biegunka, zawroty głowy czy gorączka, a bardzo rzadko agranulocytoza lub swędząca wysypka z rumieniem [6].

Należy wspomnieć, że opisane powyżej preparaty dostępne są bez recepty. Na receptę ponadto dostępne są preparaty zawierające dobesylan wapnia takie jak Galvenox kapsułki, Calcium dobesilate Hasco, Calcium dobesilate Galena, Calcium Dobesilate Polfarmex czy Doxium 500.

Jak długo stosować Dobenox czy Rostil?

Z reguły preparaty zawierające dobesylan wapnia stosuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od celu terapii. Nie ma górnej granicy okresu stosowania preparatów przez producentów. Jeżeli jednak nie obserwuje się żadnych pozytywnych efektów terapii, należy skonsultować się z lekarzem, w celu zmiany leczenia.

Dobesylan wapnia jako żel. Co można kupić w aptece?

Dobesylan wapnia znajdziemy nie tylko w tabletkach do zażywania, ale także w postaci żelu do stosowania na skórę. Jednym z preparatów, które mają w składzie dobesylan wapnia jest Dobenox Forte żel. W składzie posiada także ekstrakt z kasztanowca i trokserutynę, które także będą uszczelniały naczynia. Takie zastosowanie pomija wchłanianie substancji przez przewód pokarmowy, więc objawy typu nudności czy wymioty nie wystąpią.

Dobesylan wapnia czy diosmina? Które preparaty będą lepsze na krążenie w nogach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które preparaty będą skuteczniejsze. Jednakże, aby osiągnąć jak najlepszy efekt, najlepiej działać dwukierunkowo. Z jednej strony tabletki np. Rostil czy Dobenox i preparaty miejscowe do smarowania, np. zawierający diosminę Diosminex szybka ulga dla nóg żel. Zawsze warto w pierwszej kolejności wybierać leki, a nie suplementy diety. Z założenia suplementy diety nie mają leczyć, a jedynie uzupełniać składniki diety. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, w szczególności, jeżeli nie obserwuje się żadnych efektów stosowanej terapii lub występują działania niepożądane.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest kilka preparatów zawierających dobesylan wapnia, zarówno na receptę jak i bez recepty. Bez recepty można kupić zarówno dawkę 250 mg, jak i 500 mg. Są to powszechnie stosowane produkty lecznicze o udowodnionej skuteczności w leczeniu i profilaktyce m.in. żylaków. W zależności od preferencji można wybrać kapsułki lub tabletki. Należy jednak pamiętać, że dla pełnego efektu warto stosować jednocześnie inne preparaty, np. maści czy żele, również stosowane w profilaktyce żylaków.

 

Bibliografia

 1. Neubauer-Geryk, Jolanta, and Leszek Bieniaszewski. „Przewleka choroba żylna-patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie.” Choroby Serca i Naczyń 6.3 (2009): 135-141.
 2. Lesner, Karolina, and Adam Reich. „Dobezylan wapnia–nowe zastosowania.” Forum Dermatologicum. Vol. 2. No. 4. 2016.
 3. Dobenox charakterystyka produktu leczniczego
 4. Dobenox forte charakterystyka produktu leczniczego
 5. Galvenox Veno charakterystyka produktu leczniczego
 6. Rostil charakterystyka produktu leczniczego

Omawiane substancje

 • Dobezylan wapnia

  Dobezylan wapnia to związek chemiczny stosowany w leczeniu osteoporozy. Jest to sól wapniowa kwasu dobrynicznego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Żylaki kończyn dolnych

  Żylaki kończyn dolnych to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Charakteryzuje się ona poszerzeniem i wydłużeniem żył, co może prowadzić do bólu, obrzęku i zmian skórnych.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .