👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Koronawirus — podsumowanie tygodniowych danych epidemiologicznych [17.05-23.05]

Od wielu tygodni widać ogromne różnice w liczbie zgonów w związku z Covid-19 oraz zakażeń wirusem SARS-CoV-2 raportowanych od wtorku do soboty i tych, które Ministerstwo Zdrowia podaje w niedzielę i w poniedziałek. Zmiany sięgają niekiedy kilkuset procent, co świadczy, iż weekendowe statystyki od początku były obarczone grzechem niewiarygodności.

Różnice wynikają w większości z mniejszej ilości zleconych badań oraz z problemów logistycznych z dostarczaniem próbek do laboratoriów. Dodatkowo potęguje je fakt, iż najwięcej testów zlecają lekarze POZ, którzy w sobotę i w niedziele nie pracują.

W przypadku odnotowanych zgonów problemem jest to, iż dokumentacja musi przejść całą ścieżkę biurokratyczną, co utrudnia fakt, że pion administracyjny szpitala w weekendy nie pracuje. Raporty o zgonach przekazywane są przez wojewódzkie stacje sanepidu, na podstawie danych z jednostek powiatowych. Natomiast raporty z niektórych szpitali przekazywane są z opóźnieniem lub wręcz zbiorczo z kilku dni.

Niezależnie od tego, że omawiane liczby zgonów oraz zakażeń mogą być niedoszacowane, na dane którymi dysponujemy, najrozsądniej jest patrzeć w sposób zbiorczy, porównując tydzień do tygodnia. Poniżej wykresy prezentujące zmiany liczb tygodniowych od 31 sierpnia 2020r.

 

Tygodniowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń spadła o 46,2% w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Tygodniowa liczba zgonów w związku z Covid-19 spadła o 24,3%

 

Tym wpisem kończę serie i dziękuje za uwagę.

 

Źródło danych – Ministerstwo Zdrowia

Grafiki – Łukasz Pietrzak

Podsumowanie tygodnia 10-16.05.2021r.https://leki.pl/aktualnosci/koronawirus-podsumowanie-tygodniowych-danych-epidemiologicznych-10-05-16-05/

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaCovid-19
TematyCOVID-19,
Epidemia,
Koronawirus,
Pandemia,
SARS-CoV-2
AutorŁukasz Pietrzak
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji24.05.2021