leki-orange

Koronawirus — podsumowanie tygodniowych danych epidemiologicznych [05.04-11.04]

Od wielu tygodni widać ogromne różnice w liczbie zgonów w związku z Covid-19 oraz zakażeń wirusem SARS-CoV-2 raportowanych od wtorku do soboty i tych, które Ministerstwo Zdrowia podaje w niedzielę i w poniedziałek. Zmiany sięgają niekiedy kilkuset procent, co świadczy, iż weekendowe statystyki od początku były obarczone grzechem niewiarygodności.

Różnice wynikają w większości z mniejszej ilości zleconych badań oraz z problemów logistycznych z dostarczaniem próbek do laboratoriów. Dodatkowo potęguje je fakt, iż najwięcej testów zlecają lekarze POZ, którzy w sobotę i w niedziele nie pracują.

W przypadku odnotowanych zgonów problemem jest to, iż dokumentacja musi przejść całą ścieżkę biurokratyczną, co utrudnia fakt, że pion administracyjny szpitala w weekendy nie pracuje. Raporty o zgonach przekazywane są przez wojewódzkie stacje sanepidu, na podstawie danych z jednostek powiatowych. Natomiast raporty z niektórych szpitali przekazywane są z opóźnieniem lub wręcz zbiorczo z kilku dni.

Niezależnie od tego, że omawiane liczby zgonów oraz zakażeń mogą być niedoszacowane, na dane którymi dysponujemy, najrozsądniej jest patrzeć w sposób zbiorczy, porównując tydzień do tygodnia. Poniżej wykresy prezentujące zmiany liczb tygodniowych od 31 sierpnia 2020r.

 

Tygodniowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń spadła o 27,5% w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

 

Tygodniowa liczba zgonów w związku z Covid-19 wzrosła o 14%

Źródło danych – Ministerstwo Zdrowia

Grafiki – Łukasz Pietrzak

Podsumowanie tygodnia 29.03-04.04 https://leki.pl/aktualnosci/koronawirus-podsumowanie-tygodniowych-danych-epidemiologicznych-29-03-04-04/

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaCovid-19
TematyCOVID-19,
Epidemia,
Koronawirus,
Pandemia,
SARS-CoV-2
AutorŁukasz Pietrzak
Ostatnia aktualizacja10 miesięcy temu
Data publikacji11.04.2021