aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Poznaj ziołowe krople na trawienie!

Jakie są dobre krople na trawienie?

Niestrawność pojawia się wtedy, kiedy układ trawienny nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem i potrzebuje pomocy. Warto wtedy pomóc organizmowi i zastosować preparaty ułatwiające trawienie. Do często stosowanych w tym celu preparatów należą krople ziołowe. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Jak ich używać?
Dobre krople na trawienie: Krople żołądkowe T Hasco, Ibesan, Iberogast (fot. leki.pl).

Czym jest niestrawność i jakie są jej przyczyny?

Niestrawność, czyli złe trawienie, jest zespołem objawów pojawiających się w przypadku problemów z prawidłowym trawieniem. Może się to objawiać m.in. zgagą, odbijaniem, wymiotami, bólem i pieczeniem w nadbrzuszu, uczuciem pełności w brzuchu, a nawet nudnościami czy wymiotami. Nie jest to wielkim problemem, jeżeli objawy są sporadyczne, szczególnie gdy wynikają z chwilowo gorszej diety. Jeżeli jednak utrzymują się przez dłuższy czas i nie znamy dokładnej ich przyczyny, należy skonsultować się z lekarzem. Do najczęstszych przyczyn niestrawności należą:

 • zbyt obfite posiłki; 
 • ciężkostrawne lub nieświeże produkty;
 • zespół jelita drażliwego;
 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • atak kolki żółciowej [1].

Krople na trawienie i wzdęcia – jakie składniki zawierają?

Krople na trawienie różnią się między sobą składem nie tylko ilościowym, ale również zawartością różnych składników. Dlatego przy wyborze warto się zapoznać się z ich składem i sposobem działania każdej z substancji czynnych.  Do najważniejszych należą:

 • rumianek – wspomaga trawienie, eliminuje ból brzucha i wzdęcia (działanie rozkurczające na mięśnie gładkie) oraz ma działanie uspokajające, przez co doskonale sprawdza się podczas problemów trawiennych związanych z napięciami nerwowymi;
 • koper włoski – pobudza pracę jelit, zapobiega wzdęciom i kolkom jelitowym oraz pobudza trawienie;
 • karczoch – stymuluje produkcję soków trawiennych, pracę wątroby i dróg żółciowych, a także poprawia trawienie tłuszczów;
 • czarna rzepa – ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, wspomaga leczenie niestrawności, zaparć czy wzdęć;
 • gorzka pomarańcza – stymuluje procesy trawienne i ma korzystne działanie w przypadku niestrawności czy bólów brzucha;
 • mięta – ma działanie żółciopędne, rozkurczające, zmniejsza wzdęcia i poprawia trawienie;
 • arcydzięgiel – pobudza apetyt, poprawia trawienie, łagodzi kolki i zmniejszenia produkcję gazu jelitowego;
 • chmiel – jest korzystny w przypadku wzdęć, niedokwaśności czy nieżytu przewodu pokarmowego;
 • lukrecja – zmniejsza objawy uczucia pełności i bólu brzucha, reguluje produkcję kwasu oraz działa ochronnie na błony śluzowe, przez co jest szczególnie polecana na podrażniony żołądek;
 • ostropest – pobudza wydzielanie żółci, wspomaga procesy trawienne i łagodzi niestrawność;
 • melisa – stosowana jest głównie ze względu na działanie uspokajające, ale wykazuje również działanie rozkurczające, dzięki czemu stosuje się ją w łagodzeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, szczególnie po posiłkach ciężkostrawnych i wzdymających;
 • dziurawiec – wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz pobudza układ trawienny do pracy, przez co jest polecany szczególnie po tłustych i ciężkostrawnych posiłkach [1,2].

Jakie krople ziołowe na trawienie kupisz w aptece?

W aptece znajduje się wiele preparatów wspomagających trawienie. Różnią się one między sobą składem oraz postacią leku. Poniżej przedstawiamy popularne krople na trawienie dostępne bez recepty.

Multi Gastro, krople na trawienie 

Iberogast, płyn doustny

Ibesan, krople

Krople żołądkowe T Hasco, krople

Podsumowanie

Każdy człowiek miewa problemy z niestrawnością, warto w takich przypadkach wspomóc układ trawienny i zastosować odpowiednie zioła. Bardzo wiele różnych ziół wykazuje korzystne działanie poprawiające procesy trawienne organizmu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie łatwo dostępnych w aptekach kropli na trawienie. Zawierają one z reguły specjalne ekstrakty roślinne, które wspomogą trawienie. W zależności od preferencji można stosować krople zawierające etanol, bądź nie, będące produktem leczniczym lub suplementem diety. Warto również porównać składy i wybrać te, które mają recepturę najlepiej skomponowaną pod daną dolegliwość.

Bibliografia

 1. Zielińska, Agnieszka. „Zioła we wspomaganiu działania i leczeniu dolegliwości układu pokarmowego.” Lek w Polsce 33.1 (2023): 33-38.
 2. Kelber, Olaf, Rudolf Bauer, and Wolfgang Kubelka. „Phytotherapy in functional gastrointestinal disorders.” Digestive Diseases 35.Suppl. 1 (2018): 36-42.
 3. https://zdrovit.pl/product/krople_na_trawienie_multigastro (10.02.2024 17:11)
 4. https://ulgix.pl/ (10.02.2024 17:20)
 5. Iberogast charakterystyka produktu leczniczego
 6. https://pharmovit.pl/product/ekstrakty-w-kroplach-wsparcie-trawienia-30-ml-cl/ (10.02.2024 17:43)
 7. https://zdrovit.pl/product/ibesan (10.02.2024 17:50)
 8. Krople żołądkowe charakterystyka produktu leczniczego

Omawiane substancje

 • Koper włoski

  Koper włoski jest rośliną leczniczą, która ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Jest stosowany w leczeniu dolegliwości trawiennych oraz jako środek wspomagający w łagodzeniu objawów menopauzy.
  Surowce roślinne
 • Nalewka gorzka

  Nalewka gorzka to substancja lecznicza, która zawiera w sobie zioła i alkohol, stosowana jest w celu poprawy trawienia i łagodzenia dolegliwości żołądkowych.
  Surowce roślinne
 • Nalewka z korzenia kozłka lekarskiego

  Korzeń kozłka lekarskiego jest substancją leczniczą, która znajduje zastosowanie w postaci nalewki.
  Surowce roślinne
 • Nalewka z kozłka lekarskiego

  Nalewka z kozłka lekarskiego jest sporządzana z rośliny o nazwie kozłek lekarski. Substancja ta jest stosowana w medycynie naturalnej jako środek uspokajający i przeciwbólowy.
  Surowce roślinne
 • Nalewka z liści mięty pieprzowej

  Substancją leczniczą w nalewce z liści mięty pieprzowej jest mentol, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwwymiotnie.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z karczocha

  Wyciąg z karczocha jest substancją leczniczą stosowaną głównie w celu ochrony wątroby i poprawy trawienia. Może również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z korzenia arcydzięgla litworu

  Substancja lecznicza w postaci wyciągu z korzenia arcydzięgla litworu wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych oraz bólu mięśni i stawów.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z owoców ostropestu plamistego

  Ostropest plamisty jest rośliną, której wyciąg z owoców wykorzystywany jest w leczeniu różnych schorzeń. Działanie ostropestu plamistego polega m.in. na ochronie wątroby i poprawie trawienia.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z rumianku pospolitego

  Wyciąg z rumianku pospolitego jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak zapalenie skóry, choroby układu pokarmowego czy infekcje dróg oddechowych. Działanie rumianku opiera się na jego właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i uspokajających.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela dziurawca zwyczajnego

  Substancja lecznicza wyciągu z ziela dziurawca zwyczajnego to hiperycyna, która wykazuje działanie przeciwdepresyjne i przeciwzapalne. Jest stosowana w leczeniu depresji, lęku, bezsenności oraz chorób skórnych.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Niestrawność

  Niestrawność to dolegliwość, która objawia się trudnościami w trawieniu pokarmów. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak niezdrowa dieta, stres czy choroby układu pokarmowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .