aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Czy witamina C łagodzi objawy kaca?

Jaka jest najlepsza witamina C na kaca?

Czy witamina C rzeczywiście pomaga w łagodzeniu objawów popularnego “kaca”? Przekonaj się, po jakie produkty sięgnąć, by wspomóc walkę z uporczywymi objawami.
Jaka witamina C na kaca: Rutinoscorbin C forte, czy Ascorvita? (fot. leki.pl)

Skąd się bierze kac? 

Kac alkoholowy jest, rzecz jasna, niezbyt przyjemnym następstwem nadmiernego spożycia napojów procentowych. Towarzyszy mu najczęściej znaczne osłabienie ogólnej wydajności, zmęczenie, pragnienie, ból głowy, a niekiedy również nadwrażliwość na dźwięki oraz światłowstręt. Co więcej, mogą pojawić się także zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności i wymioty, a nawet biegunka.

Skąd w ogóle bierze się kac? Za głównego “winowajcę” uważa się aldehyd octowy. Jest to substancja, która powstaje w organizmie na wskutek rozkładu alkoholu etylowego (etanolu, składnika napojów procentowych). Etanol, przy udziale enzymu (ADH – dehydrogenazy alkoholowej), jest przekształcany w wątrobie do aldehydu octowego.  Ten ostatni jest toksyczny dla organizmu, dlatego ulega kolejnym przekształceniom do znacznie mniej szkodliwego kwasu octowego (z udziałem enzymu ALDH – dehydrogenazy aldehydowej), a następnie wody i dwutlenku węgla. Na tym etapie kluczową rolę pełni występujący naturalnie glutation, który jest kofaktorem ALDH, a to oznacza, że jest niezbędny do prawidłowego działania tego enzymu. Etanol jest więc stopniowo unieczynniany, jednak szybkość tego procesu zależy od wielu czynników – przede wszystkim od ilości spożytego wcześniej alkoholu [1-3].

Czy witamina C pomaga na kaca?

Uważa się, że niskie spożycie witaminy C ma wpływ na stężenie glutationu, który jest niezbędny do prawidłowego rozkładu aldehydu octowego. Może to oznaczać, że stosowanie witaminy C na kaca może przyspieszać ten proces, a w konsekwencji łagodzić uciążliwe objawy kaca

Warto dodać, że glutation jest pod względem chemicznym peptydem, który składa się z aminokwasów: glicyny, kwasu glutaminowego oraz cysteiny. Oprócz przyjmowania witaminy C, możemy więc również sięgnąć po produkty bogate w te składniki pokarmowe, są to m.in. jajka, pestki, płatki owsiane, kasza gryczana czy soczewica [2].

Jaką witaminę C na kaca stosować?

Nasz organizm nie ma zdolności wytwarzania kwasu askorbinowego, dlatego należy dostarczyć go z zewnątrz. Na polskim rynku farmaceutycznym znajdziemy naprawdę wiele preparatów z witaminą C (kwasem askorbinowym). Są one dostępne w różnych postaciach: proszku, tabletek musujących oraz kapsułek [1].

Ascorvita, tabletki musujące

Rutinoscorbin Witamina C Forte, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

C-Vitum Long Active, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

Ibuvit Witamina C 1000, tabletki wielowarstowe

Olimp Gold-Vit C 1000 Forte, kapsułki

Ile witaminy C stosować na kaca?

Jeśli chodzi o to, ile powinniśmy zażyć witaminy C na kaca, warto zerknąć na rekomendacje. Zalecane dziennie zapotrzebowanie wynosi ok. 45-100 mg na dobę. Natomiast w warunkach niedoboru dawkę stosowaną można krótkotrwale zwiększyć do 1000 mg na dobę. Stosowanie wyższej dawki zmniejsza przyswajanie tego składnika.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przekraczać zalecanych ilości, a preparaty z witaminą C stosować zgodnie z wytycznymi producenta. Nadmiar kwasu askorbinowego może być bowiem szkodliwy i przyczynić się m.in. do powstawania kamieni nerkowych oraz problemów żołądkowo-jelitowych [10,11].

Bibliografia

 1. Verster, J., C. J. I. Van Rossum, and A. Scholey. „Safety and efficacy of alcohol hangover treatments.” European Neuropsychopharmacology. Vol. 53. RADARWEG 29, 1043 NX AMSTERDAM, NETHERLANDS: Elsevier, 2021.
 2. Waly, Mostafa I., Zahir Al-Attabi, and Nejib Guizani. „Low nourishment of vitamin C induces glutathione depletion and oxidative stress in healthy young adults.” Preventive nutrition and food science 20.3 (2015): 198.
 3. Dyr W, Wyszogrodzka E. The importance of acetaldehydein the metabolism and mechanismof ethyl alcohol action. Alcoholism and Drug Addiction/Alkoholizm i Narkomania. 2018;31(4):301-314.
 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ascorvita
 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Rutinoscorbin Witamina C Forte
 6. Ulotka dołączona do suplementu diety C-Vitum Long Active
 7. Ulotka dołączona do suplementu diety Ibuvit Witamina C 1000
 8. Ulotka dołączona do suplementu diety Olimp Gold-Vit C 1000 Forte
 9. Ulotka dołączona do suplementu diety Aboca Vitamin C Naturcomplex
 10. Maćkowiak, Kalina, and Lech Torliński. „Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka.” Nowiny Lekarskie 76.4 (2007): 349-356.
 11. Uchwała nr 5/2019 Zespołu do Spraw Suplementów Diety z dnia 11 czerwca 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej maksymalnej dawki witaminy C w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety.

Omawiane substancje

 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .