,

Czy witamina C łagodzi objawy kaca?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaka jest najlepsza witamina C na kaca?

Czy witamina C rzeczywiście pomaga w łagodzeniu objawów popularnego “kaca”? Przekonaj się, po jakie produkty sięgnąć, by wspomóc walkę z uporczywymi objawami.
Jaka jest najlepsza witamina C na kaca?

Skąd się bierze kac? 

Kac alkoholowy jest, rzecz jasna, niezbyt przyjemnym następstwem nadmiernego spożycia napojów procentowych. Towarzyszy mu najczęściej znaczne osłabienie ogólnej wydajności, zmęczenie, pragnienie, ból głowy, a niekiedy również nadwrażliwość na dźwięki oraz światłowstręt. Co więcej, mogą pojawić się także zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności i wymioty, a nawet biegunka.

Skąd w ogóle bierze się kac? Za głównego “winowajcę” uważa się aldehyd octowy. Jest to substancja, która powstaje w organizmie na wskutek rozkładu alkoholu etylowego (etanolu, składnika napojów procentowych). Etanol, przy udziale enzymu (ADH – dehydrogenazy alkoholowej), jest przekształcany w wątrobie do aldehydu octowego.  Ten ostatni jest toksyczny dla organizmu, dlatego ulega kolejnym przekształceniom do znacznie mniej szkodliwego kwasu octowego (z udziałem enzymu ALDH – dehydrogenazy aldehydowej), a następnie wody i dwutlenku węgla. Na tym etapie kluczową rolę pełni występujący naturalnie glutation, który jest kofaktorem ALDH, a to oznacza, że jest niezbędny do prawidłowego działania tego enzymu. Etanol jest więc stopniowo unieczynniany, jednak szybkość tego procesu zależy od wielu czynników – przede wszystkim od ilości spożytego wcześniej alkoholu [1-3].

Czy witamina C pomaga na kaca?

Uważa się, że niskie spożycie witaminy C ma wpływ na stężenie glutationu, który jest niezbędny do prawidłowego rozkładu aldehydu octowego. Może to oznaczać, że stosowanie witaminy C na kaca może przyspieszać ten proces, a w konsekwencji łagodzić uciążliwe objawy kaca

Warto dodać, że glutation jest pod względem chemicznym peptydem, który składa się z aminokwasów: glicyny, kwasu glutaminowego oraz cysteiny. Oprócz przyjmowania witaminy C, możemy więc również sięgnąć po produkty bogate w te składniki pokarmowe, są to m.in. jajka, pestki, płatki owsiane, kasza gryczana czy soczewica [2].

Jaką witaminę C na kaca stosować?

Nasz organizm nie ma zdolności wytwarzania kwasu askorbinowego, dlatego należy dostarczyć go z zewnątrz. Na polskim rynku farmaceutycznym znajdziemy naprawdę wiele preparatów z witaminą C (kwasem askorbinowym). Są one dostępne w różnych postaciach: proszku, tabletek musujących oraz kapsułek [1].

Ascorvita, tabletki musujące

Rutinoscorbin Witamina C Forte, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

C-Vitum Long Active, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

Ibuvit Witamina C 1000, tabletki wielowarstowe

Olimp Gold-Vit C 1000 Forte, kapsułki

Ile witaminy C stosować na kaca?

Jeśli chodzi o to, ile powinniśmy zażyć witaminy C na kaca, warto zerknąć na rekomendacje. Zalecane dziennie zapotrzebowanie wynosi ok. 45-100 mg na dobę. Natomiast w warunkach niedoboru dawkę stosowaną można krótkotrwale zwiększyć do 1000 mg na dobę. Stosowanie wyższej dawki zmniejsza przyswajanie tego składnika.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przekraczać zalecanych ilości, a preparaty z witaminą C stosować zgodnie z wytycznymi producenta. Nadmiar kwasu askorbinowego może być bowiem szkodliwy i przyczynić się m.in. do powstawania kamieni nerkowych oraz problemów żołądkowo-jelitowych [10,11].

Bibliografia

 1. Verster, J., C. J. I. Van Rossum, and A. Scholey. "Safety and efficacy of alcohol hangover treatments." European Neuropsychopharmacology. Vol. 53. RADARWEG 29, 1043 NX AMSTERDAM, NETHERLANDS: Elsevier, 2021.
 2. Waly, Mostafa I., Zahir Al-Attabi, and Nejib Guizani. "Low nourishment of vitamin C induces glutathione depletion and oxidative stress in healthy young adults." Preventive nutrition and food science 20.3 (2015): 198.
 3. Dyr W, Wyszogrodzka E. The importance of acetaldehydein the metabolism and mechanismof ethyl alcohol action. Alcoholism and Drug Addiction/Alkoholizm i Narkomania. 2018;31(4):301-314.
 4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ascorvita
 5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Rutinoscorbin Witamina C Forte
 6. Ulotka dołączona do suplementu diety C-Vitum Long Active
 7. Ulotka dołączona do suplementu diety Ibuvit Witamina C 1000
 8. Ulotka dołączona do suplementu diety Olimp Gold-Vit C 1000 Forte
 9. Ulotka dołączona do suplementu diety Aboca Vitamin C Naturcomplex
 10. Maćkowiak, Kalina, and Lech Torliński. "Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka." Nowiny Lekarskie 76.4 (2007): 349-356.
 11. Uchwała nr 5/2019 Zespołu do Spraw Suplementów Diety z dnia 11 czerwca 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej maksymalnej dawki witaminy C w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety.

Powiązane produkty

 • Rutinoscorbin Witamina C Forte, kapsułki, 500 mg
 • Ascorvita, tabletki musujące, 1000 mg
  Lek bez recepty
  tabletki musujące1000 mg

Omawiane substancje

 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .