aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Jak pozbyć się wybroczyn na skórze?

Jak wyglądają wybroczyny na skórze?

Objawy krwotoczne powstają na skutek zaburzenia hemostazy (całokształtu mechanizmów, które zapobiegają wypływowi krwi z naczyń krwionośnych, zarówno w warunkach prawidłowych jak i w przypadku ich uszkodzenia) i mogą mieć różne postacie: wybroczyny i siniaki, duże wylewy podskórne, krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł i krwawienia po ekstrakcji zębów oraz opóźnione krwawienia z ran. Wspomniane na początku – wybroczyny i siniaki – to najczęściej występujące objawy krwotoczne z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).
Objawy krwotoczne

Jak wyglądają wybroczyny na skórze?

Wybroczynami nazywamy wynaczynienia krwi o wielkości 1-3 mm, które często zlewają się ze sobą i zlokalizowane są w obrębie skóry (drobne, punkcikowate wynaczynienia występujące na skórze lub błonie śluzowej). Siniakami natomiast nazywamy wynaczynienia krwi o średnicy od 5 mm do kilku centymetrów [1]. Wybroczyny mogą być zlokalizowane na całym ciele. Jednak najczęstszymi miejscami ich występowania są: nogi, brzuch, ręce, twarz i klatka piersiowa. Ważną cechą odróżniającą wybroczyny od wysypki jest to, że ucisk wybroczyny nie prowadzi do jej „zblednięcia”. Wybroczyny nie swędzą i nie posiadają grudkowatej postaci. Barwami charakterystycznymi dla wybroczyn są: czerwień i fiolet.

Czerwone wybroczyny na skórze — jakie mogą mieć przyczyny?

Przyczyną występowania wybroczyn jest wspomniane wyżej zaburzenie prawidłowego funkcjonowania mechanizmów, które chronią przed wydostawaniem się krwi z naczyń krwionośnych. Zaburzenia takie powodowane są przez: urazy mechaniczne (długotrwały ucisk, otarcia), zmniejszoną ilość czynników krzepnięcia krwi, choroby zakaźne (gorączka krwotoczna, mononukleoza), celiakia, infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW), toczeń rumieniowaty układowy, chorobę Kawasaki. Czasami przyczyną wybroczyn są inne schorzenia – nie tak poważne, jak te wymienione powyżej. Jednak w każdym przypadku najważniejsze jest postawienie odpowiedniej diagnozy, a następnie włączenie odpowiedniego leczenia [2].

Gdzie się udać z wybroczynami na skórze?

Najczęstszym kierunkiem wizyt pacjentów są gabinety lekarza internisty bądź lekarza rodzinnego. Pierwszym badaniem, jakie należy wykonać, jest morfologia krwi (z rozmazem). Uzyskane wyniki pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy przyczyną wybroczyn są choroby związane z układem krwionośnym bądź układem krzepnięcia. Niezbędne jest także ustalenie, czy wybroczyny pojawiły się na skutek intensywnego wysiłku fizycznego bądź urazu mechanicznego. Jeśli podejrzewa się, że wystąpienie wybroczyn może być związane z chorobami układu krążenia czy infekcję bakteryjną, należy wykonać badanie EKG bądź posiew krwi – wybroczyny występujące w trakcie infekcji bakteryjnej lub wirusowej znikają po wyeliminowaniu jej przyczyny.

Przyczyny czerwonych wybroczyn na skórze.

 

Jak się pozbyć wybroczyn?

Sposób leczenia wybroczyn powinien być ustalony przez lekarza, ponieważ terapia zależy od tego, jaka jest przyczyna powstałych zmian. Jeśli wybroczyny powstałe na skórze są wynikiem intensywnego wysiłku fizycznego albo na przykład płaczu – nie ma wtedy konieczności rozpoczynania ich leczenia, ponieważ powstałe zmiany powinny ustąpić samoistnie, w ciągu kilku dni. Jeśli powstanie wybroczyn nastąpiło po lub w trakcie przyjmowania jakiegoś leku (skaza krwotoczna polekowa), należy niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi. Może się okazać, że konieczne będzie zmniejszenie dawki leku lub jego całkowite odstawienie.

W sytuacji, kiedy wybroczyny pojawiły się po urazie lub na przykład po zadrapaniu, jedyne co możemy zrobić, to poczekać aż zmiany samoistnie ustąpią. Wskazana jest wtedy dodatkowa suplementacja witaminy C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. W sytuacji wystąpienia wybroczyn na nogach można zastosować maść z heparyną (np. Lioton 1000), która przyśpieszy wchłanianie się powstałej wybroczyny [3].

Bibliografia

 1. Podolak-Dawidziak M, Prajs I. Wrodzone i nabyte skazy krwotoczne naczyniowe. Praktyka hematologiczna. Jędrzejczak W (red.). Termedia, Poznań 2017: 549-558.
 2. Sułek K. Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyki. Diagnostyka w POZ. 2018: 3: 174-178.
 3. Zawilska K. Skazy krwotoczne polekowe. Hematologia. Dmoszyńska A (red.). Medical Tribune, Warszawa 2011: 680-691.

Omawiane substancje

 • Heparyna

  Heparyna jest substancją stosowaną w medycynie do zapobiegania zakrzepicy. Heparyna działa poprzez hamowanie krzepnięcia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Wybroczyny

  Wybroczyny to stan, w którym pojawiają się małe krwawe plamki na skórze lub błonach śluzowych. Mogą być wynikiem urazu, choroby lub zaburzeń krzepnięcia krwi.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .