leki-orange

Jak pozbyć się wybroczyn na skórze?

Jak wyglądają wybroczyny na skórze?

Objawy krwotoczne powstają na skutek zaburzenia hemostazy (całokształtu mechanizmów, które zapobiegają wypływowi krwi z naczyń krwionośnych, zarówno w warunkach prawidłowych jak i w przypadku ich uszkodzenia) i mogą mieć różne postacie: wybroczyny i siniaki, duże wylewy podskórne, krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł i krwawienia po ekstrakcji zębów oraz opóźnione krwawienia z ran. Wspomniane na początku – wybroczyny i siniaki – to najczęściej występujące objawy krwotoczne z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej).

Jak wyglądają wybroczyny na skórze?

Wybroczynami nazywamy wynaczynienia krwi o wielkości 1-3 mm, które często zlewają się ze sobą i zlokalizowane są w obrębie skóry (drobne, punkcikowate wynaczynienia występujące na skórze lub błonie śluzowej). Siniakami natomiast nazywamy wynaczynienia krwi o średnicy od 5 mm do kilku centymetrów [1]. Wybroczyny mogą być zlokalizowane na całym ciele. Jednak najczęstszymi miejscami ich występowania są: nogi, brzuch, ręce, twarz i klatka piersiowa. Ważną cechą odróżniającą wybroczyny od wysypki jest to, że ucisk wybroczyny nie prowadzi do jej „zblednięcia”. Wybroczyny nie swędzą i nie posiadają grudkowatej postaci. Barwami charakterystycznymi dla wybroczyn są: czerwień i fiolet.

Czerwone wybroczyny na skórze — jakie mogą mieć przyczyny?

Przyczyną występowania wybroczyn jest wspomniane wyżej zaburzenie prawidłowego funkcjonowania mechanizmów, które chronią przed wydostawaniem się krwi z naczyń krwionośnych. Zaburzenia takie powodowane są przez: urazy mechaniczne (długotrwały ucisk, otarcia), zmniejszoną ilość czynników krzepnięcia krwi, choroby zakaźne (gorączka krwotoczna, mononukleoza), celiakia, infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW), toczeń rumieniowaty układowy, chorobę Kawasaki. Czasami przyczyną wybroczyn są inne schorzenia – nie tak poważne, jak te wymienione powyżej. Jednak w każdym przypadku najważniejsze jest postawienie odpowiedniej diagnozy, a następnie włączenie odpowiedniego leczenia [2].

Gdzie się udać z wybroczynami na skórze?

Najczęstszym kierunkiem wizyt pacjentów są gabinety lekarza internisty bądź lekarza rodzinnego. Pierwszym badaniem, jakie należy wykonać, jest morfologia krwi (z rozmazem). Uzyskane wyniki pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy przyczyną wybroczyn są choroby związane z układem krwionośnym bądź układem krzepnięcia. Niezbędne jest także ustalenie, czy wybroczyny pojawiły się na skutek intensywnego wysiłku fizycznego bądź urazu mechanicznego. Jeśli podejrzewa się, że wystąpienie wybroczyn może być związane z chorobami układu krążenia czy infekcję bakteryjną, należy wykonać badanie EKG bądź posiew krwi – wybroczyny występujące w trakcie infekcji bakteryjnej lub wirusowej znikają po wyeliminowaniu jej przyczyny.

Przyczyny czerwonych wybroczyn na skórze.

 

Jak się pozbyć wybroczyn?

Sposób leczenia wybroczyn powinien być ustalony przez lekarza, ponieważ terapia zależy od tego, jaka jest przyczyna powstałych zmian. Jeśli wybroczyny powstałe na skórze są wynikiem intensywnego wysiłku fizycznego albo na przykład płaczu – nie ma wtedy konieczności rozpoczynania ich leczenia, ponieważ powstałe zmiany powinny ustąpić samoistnie, w ciągu kilku dni. Jeśli powstanie wybroczyn nastąpiło po lub w trakcie przyjmowania jakiegoś leku (skaza krwotoczna polekowa), należy niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi. Może się okazać, że konieczne będzie zmniejszenie dawki leku lub jego całkowite odstawienie.

W sytuacji, kiedy wybroczyny pojawiły się po urazie lub na przykład po zadrapaniu, jedyne co możemy zrobić, to poczekać aż zmiany samoistnie ustąpią. Wskazana jest wtedy dodatkowa suplementacja witaminy C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. W sytuacji wystąpienia wybroczyn na nogach można zastosować maść z heparyną (np. Lioton 1000), która przyśpieszy wchłanianie się powstałej wybroczyny [3].

Omawiane schorzenia
Omawiane substancje
Heparyna jest lekiem przeciwzakrzepowym (rozrzedzającym krew), który zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi. Heparyna jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu zakrzepów krwi spowodowanych pewnymi sta…
Witamina (kwas askorbowy, kwas askorbinowy) pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Uczestniczy w syntezie kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne, jest aktywatorem wielu enzymów, neutralizuje wolne r…
Podsumowanie
ProduktyLioton, żel, 1000 j.m./g
SubstancjeHeparyna,
Witamina C
SchorzeniaWybroczyny
KategoriaRany i podrażnienia,
Rany i problemy skórne,
Siniaki
TematyMaść na skórę,
Problemy skórne
AutorAdrian Bryła
Ostatnia aktualizacja3 miesiące temu
Data publikacji30.01.2023
Bibliografia3 źródła