aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Dlaczego dzieci dotyka choroba Kawasaki i jak ją leczyć?

Choroba Kawasaki u dzieci: objawy, leczenie i profilaktyka

Choroba Kawasaki dotyka głównie dzieci w wieku do 5 roku życia. Jej przyczyny nie są do końca znane. Choroba kawasakiego w Polsce występuje rzadko i jej obecność najczęściej obserwuje się w krajach azjatyckich. W poniższym artykule dowiesz się, jak przebiega choroba kawasaki u dzieci?

Czym jest choroba Kawasaki?

Jest to choroba atakująca średnie i małe naczynia krwionośne. W większości przypadków choroba ustępuje samoistnie. Dotyka dzieci w wieku do 5 roku życia. Na naszym kontynencie nie jest aż tak powszechna jak w Azji. W przebiegu choroby dochodzi do zapalenia naczyń krwionośnych, które może prowadzić do trwałych niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

Jakie są przyczyny choroby Kawasaki?

Co dokładnie wywołuje chorobę Kawasaki, do tej pory nie jest do końca jasne. Jest to choroba stosunkowo nowa, ponieważ pierwsze przypadki zidentyfikowano w okolicy 1961 roku. Od tego czasu wg badań za rozwój choroby odpowiedzialne są czynniki genetyczne oraz występujące we wczesnym dzieciństwie infekcje. O mutacje genetyczne podejrzewa się receptory dla Immunoglobulin G. Przez zmiany w strukturze receptorów, organizm jest bardziej podatny na rozwój zapalenia naczyń krwionośnych.

Jak diagnozować chorobę Kawasaki?

Diagnoza powstaje na bazie dokładnego wywiadu lekarskiego. Specjalista po występujących objawach stwierdza występowanie choroby. Niestety nie ma testu, który pozwoliłby stwierdzić jednoznacznie chorobę Kawasaki.

Jak objawia się choroba Kawasaki?

Choroba Kawasaki jest ciężka do wykrycia z powodu różnego przebiegu u dzieci. Najczęściej występującym charakterystycznym objawem jest czerwony, obrzmiały język, przypominający truskawkę.

Oprócz tego w przebiegu choroby mogą pojawić się:

 • gorączka trwająca co najmniej 5 dni
 • zapalenie spojówek
 • wysypka na skórze
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • oprócz “truskawkowego” języka zaczerwienienia mogą być rozsiane po całej śluzówce jamy ustnej
 • zapalenie stawów
 • przyspieszenie akcji serca

W przypadku braku leczenia lub zbyt późnej diagnozy może dojść do powikłań choroby. Najczęstsze dotykają nadmiernego rozrostu tętnic.

Jak leczyć chorobę Kawasaki?

Leczenie choroby Kawasaki opiera się o dożylne podawanie immunoglobulin. Są to naturalnie występujące w organizmie cząsteczki o działaniu przeciwzapalnym i modulującym układ immunologiczny w naszym organizmie. Dodatkowo kwas salicylowy i metyloprednizolon. To połączenie leków wzmacnia działanie przeciwzapalne. Jeśli nastąpi szybka diagnoza choroby i leki zostaną włączone, zanim zapalenie obejmie duże naczynia, stosowanie powyższej terapii jest w zupełności wystarczające. Choroba najczęściej ustępuje sama po jakimś czasie. W przypadku wystąpienia powikłań konieczne będzie leczenie specjalistyczne. Powikłania dotyczą przerostu tętnic, w związku z tym zazwyczaj leczenie kardiologiczne trwa długo, a czasem nawet kończy się zabiegiem chirurgicznym.

Jak zapobiegać?

Na dzisiejszym etapie wiedzy, nie ma metod skutecznie chroniących dzieci przed wystąpieniem choroby Kawasaki. W Polsce występuje rzadko. Ze względów na możliwe genetyczne podłoże choroby możliwe, że bardzo długo nie będzie wiadomo jakie środki prewencyjne zastosować w celu zapobiegania występowania schorzenia.

 

Bibliografia

 1. Choroba Kawasaki — doświadczenia jednego ośrodka. Robert Sabiniewicz, Lidia Woźniak, Joanna Kwiatkowska. Forum Medycyny Rodzinnej. Tom 9, Nr 3 (2015) #42393
 2. Ramphul K, Mejias SG. Kawasaki disease: a comprehensive review. Arch Med Sci Atheroscler Dis. 2018;3:e41-e45. Published 2018 Mar 21. doi:10.5114/amsad.2018.74522

Omawiane substancje

 • Kwas salicylowy

  Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach keratolitycznych i przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Metyloprednizolon

  Metyloprednizolon jest syntetycznym kortykosteroidem stosowanym w leczeniu stanów zapalnych i alergicznych. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i immunosupresyjnie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Zespół śluzówkowo-skórno-węzłowy [choroba Kawasaki]

  Zespół śluzówkowo-skórno-węzłowy, zwany także chorobą Kawasaki, jest rzadkim schorzeniem, które dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym naczyń krwionośnych, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie serca.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .