Czym są odciski?

Odciski to zgrubienia skóry, a dokładnie warstwy kolczystej i rogowej, które powstają w wyniku długotrwałego ucisku. Mogą mieć różny kształt, w zależności od miejsca i powierzchni uciskanej. W pewnym momencie podczas tworzenia się zgrubień powstaje korzeń odcisku i to właśnie za jego sprawą pojawiają się dolegliwości bólowe. Tworzenie się odcisków jest reakcją obronną organizmu na ucisk. Najczęściej występowanie odcisków dotyczy okolic stóp. Są zlokalizowane z okolicy pięt, śródstopia w przypadku osób noszących zbyt mały rozmiar obuwia. Odciski mogą też powstawać między palcami w wyniku nacisku palców na siebie [1,2].

Jak rozpoznać odciski?

Najważniejsze w diagnostyce jest rozróżnienie odcisków od modzeli i brodawek wywołanych wirusem HPV. Odciski najczęściej przybierają żółty kolor, a po ich środku widać korzeń. W niektórych przypadkach dookoła zmiany skórnej można zaobserwować rumień.  Widoczne zgrubienie, czyli rdzeń może sięgać do głębokich warstw skory, a nawet do okostnej, powodując coraz większy ból [3].

Czym usuwać odciski na stopach?

Jak usunąć odciski samodzielnie w domu? Odciski, zwłaszcza w początkowym stadium, jak najbardziej można leczyć za pomocą preparatów dostępnych bez recepty w aptece. Istnieje szereg form leków, które można zastosować:

REKLAMA
REKLAMA
  • maści na odciski: Zawierają najczęściej kwas salicylowy oraz kwas mlekowy. Są to substancje o działaniu keratolitycznym i keratoplastycznym. Oznacza to, że są w stanie rozpuścić odcisk i spowodować jego usunięcie. Stosując maść na odciski, należy pamiętać o wymoczeniu stóp przed aplikacją preparatu. Wstępnie zmiękczona skóra lepiej przyjmuje preparat i szanse na osiągnięcie działania keratolitycznego. Najlepiej posmaruj odcisk po wymoczeniu tuż przed snem, zwłaszcza jeśli posiadasz odciski na stopach. Dzięki temu maść może działać całą noc i nie jest mechanicznie usuwana przez ocieranie się stopy o skarpetkę, jak to się dzieje kiedy chodzimy w trakcie dnia. Przykładem maści dostępnej w aptece bez recepty jest: Maść na odciski Hasco [4].
  • płyny na odciski: Tak jak w przypadku maści zawierają mieszankę kwasu mlekowego i salicylowego. Kiedy stosujemy płyn na odciski, warto pamiętać o zabezpieczeniu zdrowej skóry wokół odcisku. Płyn jest silnie działający, więc kiedy podczas aplikacji rozleje się na skórę wokół odcisku, lub na dłonie, może dojść do silnych poparzeń. Zasada stosowania jest taka sama jak w przypadku maści, więc należy wymoczyć stopy i za pomocą pędzelka nałożyć punktowo preparat na odcisk. Czynność można powtórzyć parę dni z rzędu. Przykłady płynów na odciski dostępnych bez recepty to: Acerin, ABE [5].
  • plastry na odciski: Kolejnym przykładem postaci preparatów na odciski są plastry. Ich zaletą jest możliwość dopasowania do rodzaju odcisku. Część z nich posiada kwas salicylowy, który powoduje usuwanie odcisku. Przykładami takich plastrów są plastry śląskie lub Salvequick Corn. W przypadku świeżych odcisków bez korzenia można zastosować plastry z hydrokoloidem, który spowoduje nawilżenie odcisku i zmiękczenie skóry. Takimi plastrami są plastry na odciski Compeed. Przez nawilżenie powodują łagodzenie bólu wywołanego przez odcisk.

Zarówno maści jak i płyny na odciski mają podobne składy. Dlatego to od preferencji użytkownika zależy czy maść na odciski będzie dla niego najlepsza, czy jednak płyn.

Jak zapobiec występowaniu odcisków?

Aby zapobiec tworzeniu się odcisków, warto stosować się do poniższych zasad.

  1. Zawsze dobieraj obuwie w odpowiednim rozmiarze. Zbyt ciasne buty są bezpośrednią przyczyną powstawania odcisków.
  2. Jeśli Twoje stopy mają deformacje, udaj się do podologa. Specjalista doradzi, jakie zabiegi można zastosować, aby zniwelować wadę.
  3. Obserwuj swoje stopy. Jeśli zauważysz jakąś zmianę, zacznij działać. Nie zawsze wiadomo, co ją spowodowało. Zgłoś się do podologa, który dobierze odpowiednie leczenie.