aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jak długo działa implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny — dla kogo i jak długo działa?

Implant antykoncepcyjny to wygodna metoda antykoncepcji dla kobiet. Należy do farmakologicznej antykoncepcji, ponieważ w jego wnętrzu znajduje się lek o działaniu antykoncepcyjnym. Natomiast budowa i sposób umieszczenia implantu w ciele kobiety, gwarantuje długotrwałą ochronę przed ciążą. Implant antykoncepcyjny rozmiarem jest zbliżonym do zapałki. Ma dużo zalet, jeden zabieg i kilka lat ochrony przed ciążą. Niestety dużą barierę stanowią koszty i dlatego warto poszukać korzystniejszej ceny. Więcej informacji znajdziesz w artykule.
Implant antykoncepcyjny

Implanty antykoncepcyjne — wygodny środek antykoncepcyjny? 

Implant antykoncepcyjny to wygodna metoda antykoncepcji dla kobiet. Naukowcy wciąż poszukują rozwiązań do kontroli urodzeń zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście od dawna istnieją naturalne metody ochrony przed ciążą. Dodatkowo rynek oferuje kobietom inne sposoby zabezpieczeń, czyli metody

 • farmakologiczne,
 • barierowe,
 • chirurgiczne. 

Implant antykoncepcyjny należy do metody farmakologicznej, ponieważ w jego wnętrzu znajduje się lek o potrójnym działaniu antykoncepcyjnym. Natomiast budowa i sposób umieszczenia implantu w ciele kobiety, gwarantuje długotrwałą ochronę przed ciążą. Wystarczy jednorazowe nacięcie skóry. W ten sposób lekarz wprowadza podskórnie niewielki pojemnik z lekiem. Hormon stopniowo uwalnia się i działa nawet kilka lat. Z czasem stężenie hormonu się zmniejsza. Ponieważ nie gwarantuje już skutecznej ochrony i należy go wymienić. Metoda ma wiele zalet. Implant na pewno jest wygodny i łatwy w stosowaniu. Ma także wady, które zniechęcają niektóre kobiety. Dla porównania zestawiłam kilka cech implantu antykoncepcyjnego.  

 

zalety  wady 
 • długoterminowe działanie
 • łatwość w użytkowaniu 
 • bezpieczny podczas stosowania
 • wysoka skuteczność (99%)
 • ograniczona dostępność
 • wysoki koszt
 • trudności z rezygnacją (niezbędna jest wizyta u lekarza)  

Obecnie w Polsce dostępny jest jeden preparat o nazwie IMPLANON NXT 68 mg. Można go zakupić w aptece na receptę lub bezpośrednio w gabinecie lekarza. Przed decyzją warto poznać, jak działa implant antykoncepcyjny i czy gwarantuje pełną ochronę [1].

Jak działa implant antykoncepcyjny?

Implanty antykoncepcyjne, podobnie jak tabletki jest hormonalną metodą regulacji urodzeń.  Z tą różnicą, że implant lekarz umieszcza podskórnie. Nie trzeba codziennie pamiętać o tabletce. Zabieg wszczepienia wykonuje przeszkolony lekarz, w gabinecie lekarskim lub zabiegowym. Za pomocą specjalnego aplikatora wprowadza pod skórę pacjentki giętki pręcik. Implant antykoncepcyjny rozmiarem jest zbliżonym do zapałki. Producent zaleca, aby implant umieścić w tylnej części po wewnętrznej stronie ramienia ręki niedominującej (ta, której nie używa się do pisania), około 8 -10 cm od łokcia. Po implantacji pacjentka wyczuwa implant palcami. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ lekarz znieczula ramię pacjentki. Po zabiegu lepiej założyć opatrunek, aby chronić miejsce wszczepienia.  

Zalecanym terminem implantacji jest 1-5 dzień cyklu. 

Ochronę antykoncepcyjną zapewnia substancja, etonogestrel o potrójnym działaniu antykoncepcyjnym:

 • hamuje owulacje,
 • zwiększa gęstość śluzu szyjkowego,
 • blokuje wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę (atrofia endometrium).

Zgodnie z zapewnieniem producenta implant antykoncepcyjny (poza kilkoma wyjątkami) działa do 3 lat (u kobiet z otyłością, może działać krócej). W tym czasie codziennie uwalnia określoną dawkę hormonu, która chroni przed ciążą nawet w 99% [2,3]. 

Dla kogo jest implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny dedykowany jest kobietom w wieku od 18 do 40 lat, które cenią wygodę i komfort. Do tej pory z trudem utrzymywały dyscyplinę w stosowaniu tabletek, nawet pomijały dawkę leku. Miały trudności ze zdobyciem recepty na tabletki antykoncepcyjne. Są kobiety, które często wyjeżdżają zawodowo i zapominają zabrać tabletek. Implant antykoncepcyjny jest dla nich idealnym rozwiązaniem. Z kolei potrafią zaakceptować ciało obce w swoim organizmie. A wysoka cena implantu nie jest dla nich barierą. 

Warto wspomnieć, że nie wszystkie kobiety mogą zastosować implant antykoncepcyjny. Lekarz na pewno odradzi implant osobom, które chorują na:

 • żylną chorobę zakrzepowo-zatorową,  
 • nowotwory hormonozależne,  
 • ciężkie choroby wątroby (aktualnie lub w przeszłości),  
 • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej etiologii. 

Dopiero lekarz po zebraniu wywiadu ostatecznie zadecyduje o założenie implantu antykoncepcyjnego [1]. 

Implant antykoncepcyjny — opinie i pytania

Ponieważ implant antykoncepcyjny jest już kilka lat na rynku, niektóre kobiety dzielą się doświadczeniami. Oto kilka opinii, które znalazłam na kobiecych forach. 

Czy założenie implantu jest bolesne?

Założenie implantu nie powinno być bolesne, ponieważ producent zaleca znieczulenie miejsca przed zabiegiem. Jednak pacjentki donoszą, że pomimo znieczulenia, czuły dyskomfort, uczucie ciągnięcia. Natomiast po zabiegu ból ręki utrzymywał się kilka dni. 

Ile kosztuje zabieg implantacji?

Ceny zabiegu założenia implantu antykoncepcyjnego zależą od kilku czynników. Implant można wykupić w aptece na receptę (tylko stacjonarnej) w cenie od 500 zł. Do tego dolicza się koszt zabiegu wszczepienia, który zależy od miasta, gabinetu. Im większe miasto tym można znaleźć korzystniejszą cenę. Najczęściej od 250 zł wzwyż. Wiele przychodni, klinik gabinetów oferuje opcję zabiegu i zakupu implantu wprost u lekarza. Wtedy całkowita cena wynosi około 1000 zł. Cenę może podnieść koszt ewentualnych badań np. próby wątrobowe. 

Czy moje miesiączki będą regularne? 

Bywa różnie. Najczęściej hormon umieszczony w implancie hamuje wzrost endometrium (błona śluzowa macicy) i krwawienia ustają całkowicie. Dlatego wiele kobiet uważają za dużą zaletę i decydują się na implant antykoncepcyjny. Czasami miesiączki są nieregularne i skąpe, rzadko występują krwotoki. Za każdym razem zaleca się kontakt z lekarzem, aby wykluczyć chorobę ginekologiczną. Z reguły implant antykoncepcyjny hamuje miesiączkowanie. 

Implant antykoncepcyjny i migrena  

Niestety implant, a właściwie jego hormonalny składnik wywołuje migrenowe bóle głowy. Dzieje się to u co dziesiątej pacjentki. Jednak każdy reaguje inaczej, być może tym razem, nie będziesz odczuwała bólu głowy. 

Czy mogę usunąć implant przed upływem 3 lat?

Jak najbardziej, pacjentka ma prawo do rezygnacji z implantu w każdej chwili. Szczególnie gdy zmieniła zdanie i chce zajść w ciąże lub odczuwa silne działanie niepożądane np. 

 • wysokie ciśnienie,
 • bóle migrenowe,
 • silne krwawienia,
 • podwyższony cukier,
 • inne.

Warto wspomnieć, że działanie hormonu w implancie jest odwracalne. Po wyjęciu implantu antykoncepcyjnego cykl menstruacyjny wyrównuje się, wraca jajeczkowanie, a błona śluzowa macicy jest gotowa do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. 

Czy implant antykoncepcyjny przemieszcza się pod skórą?

Tak. Dlatego lepiej nie dotykać miejsca implantacji. Z opinii pacjentek po 3 dniach mija zainteresowanie i chęć sprawdzania, gdzie on jest. Dlatego po zabiegu lekarze zalecają zawinięcie implantu bandażem. Później kobiety przyzwyczajają się do jego obecności i przestają wciąż wyszukiwać go pod skórą. Przed usunięciem lekarz wykonuje USG, aby zlokalizować implant. Czasami przemieszcza się w różne miejsca pod skórą [2]. 

Bibliografia

 1. Konieczna, A., Czapiewska, M., & Krysiński, J. (2020). Types of contraceptive methods. Farmacja Polska, 76(9), 527–536. https://doi.org/10.32383/farmpol/128706
 2. Charakterystyka Produktu Leczniczego IMPLANON NXT 68 mg
 3. Znaczenie składu hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla ich skuteczności i tolerancji. (b.d.). chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/54269/41062
 4. opinie pacjentek na temat użytkowania implantu antykoncepcyjnego znalezione w serwisach YouTube, Wizaż. Vitend

Omawiane substancje

 • Etonogestrel

  Etonogestrel jest syntetycznym hormonem stosowanym w antykoncepcji hormonalnej. Substancja ta działa poprzez hamowanie owulacji i zmianę śluzu szyjkowego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Hormonalne zapobieganie ciąży

  Hormonalne zapobieganie ciąży to metoda antykoncepcji, która polega na stosowaniu hormonów w celu zahamowania owulacji i zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę. Jest to popularna i skuteczna forma antykoncepcji stosowana przez wiele kobiet na całym świecie. Jednakże, jak każda metoda antykoncepcji, może powodować skutki uboczne i wymaga regularnego stosowania, aby była skuteczna.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .