aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jaka maść na ganglion będzie skuteczna?

Czym smarować ganglion?

Ganglion to guzek występujący najczęściej w okolicy nadgarstka. Po wyprostowaniu ręki może być on niewidoczny, ale zaniedbany i nieleczony może doprowadzić nawet do ograniczenia ruchomości stawu i bezwładu mięśni. Nawet leczony potrafi jednak nawracać. Co w takim razie można z nim zrobić? Czym smarować? Czy są jakieś skuteczne metody, aby pozbyć się go raz na zawsze?
Czym smarować ganglion? (fot. Canva)

Co to jest ganglion?

Ganglion to torbiel galaretowata tworząca się w okolicy stawu o wyglądzie guzka. Jest to na szczęście łagodna i często bezobjawowa zmiana, może być wielkości ziarenka grochu albo nawet orzecha włoskiego. Częściej dotyka kobiet, w szczególności pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Najczęściej tworzy się w okolicy nadgarstka, dokładnie w grzbietowej powierzchni nadgarstka,  ale może powstać również w innych częściach ciała. Wewnątrz guzka znajduje się galaretowaty płyn w obrębie ścięgien oraz torebek stawowych. Co ważne, nawet po dłuższym czasie, ganglion nie rozwija się w nowotwór. Początkowo jest miękki, następnie ze względu na zastój płynu w torbieli, zaczyna twardnieć.  Nie powinno się go jednak zaniedbywać i ignorować,  ponieważ zlekceważenie tego schorzenia często prowadzi do powikłań, takich jak niedowład mięśni czy ograniczenie ruchliwości stawów [1].

Ganglion – przyczyny. Skąd się bierze ta torbiel?

Przy normalnym obciążeniu stawów nie powstają torbiele i gangliony. Do jego powstawania ganglionu dochodzi w przypadku przeciążeń, urazów i przewlekłych stanów zapalnych stawów. Wówczas produkcja płynu w stawach otaczających nadgarstek jest nadmierna, co w konsekwencji tworzy uwypuklenie w postaci torbieli, a guz nie przebija skóry. Na ganglion narażone są w szczególności osoby, które są podatne na znacznie obciążenia stawów np. podczas dźwigania przedmiotów lub wykonywania powtarzalnych ruchów: szczególnie narażeni są wioślarze, kierowcy zawodowi, sportowcy czy programiści. Powstanie ganglionu jest związane w szczególności z przeciążeniami, urazami, zapaleniem ścięgien mięśni nadgarstka i torebek stawowych [2].

Jak zdiagnozować ganglion?

Ganglion można rozpoznać na podstawie wywiadu lekarskiego i obserwacji pacjenta. Potwierdzenie ganglionu i odróżnienie od innych schorzeń takich jak np. zapalenie stawów czy zespół cieśni nadgarstka, można otrzymać wykonując badania takie jak rezonans magnetyczny (MRI), USG czy RTG [1]. 

 Jakie są objawy ganglionu?

Ganglion to charakterystyczna torbiel posiadająca następujące cechy:

 • torbiele są twarde, ale można je przesuwać pod skórą;
 • najczęściej pojawia się w okolicy nadgarstka, rzadziej na stopie, kolanie czy palcach;
 • guzek powiększa się po wysiłku, a następnie zmniejsza po pewnym czasie;
 • okolica guzka może być wrażliwa na dotyk i powodować dyskomfort;
 • w przypadku ganglionu nadgarstka nawet delikatne ruchy nadgarstkiem mogą powodować ból, dodatkowo ruchy ręką mogą być mocno ograniczone;
 • może dochodzić do wystąpienia stanów zapalnych;
 • ze względu na nacisk guzka na małe nerwy, może dochodzić do zaburzeń czucia w okolicy ganglionu;
 • w skrajnych przypadkach może dochodzić do niedowładu mięśni [1,2].

Jak zapobiegać powstawaniu ganglionu?

Powstawaniu ganglionów można zapobiec! Aby uniknąć tej torbieli, warto stosować poniższe zasady:

 • robić regularne przerwy w czasie pracy z komputerem i stosować myszkę, a nie touchpad;
 • w czasie wolnym robić ćwiczenia rozciągające;
 • unikać uprawiania sportu obciążającego stawy ręki, kolana i stopy bez kompleksowej rozgrzewki;
 • zarazem trening nie powinien być zbyt forsowny;
 • najlepiej wzmocnić mięśnie wszystkich partii ciała,co poprawi postawę i zredukuje napięcie obszarów narażonych na powstanie ganglionu [1].

Jak leczyć ganglion?

Zdarzają się przypadki, że ganglion zanika samoistnie, jednak znacznie częściej wskazana jest wizyta u lekarza. Specjalista może wykonać zabieg aspiracji – nakłucie torbieli i odessanie znajdującego się w środku płynu. Może on także zlecić leczenie kortykosteroidami.

W przypadku nawracających zmian konieczne może być operacyjne usunięcie ganglionu. Operacja obarczona jest jednak ryzykiem i może doprowadzić do powikłań, takich jak infekcje, obrzęk dłoni, blizny, krwiaki, uszkodzenia nerwów i ścięgien czy sztywność stawów. Po operacji ważna jest odpowiednia rehabilitacja, odciążanie ręki. W leczeniu ganglionów stosowane są także: kinezyterapia (zwiększa zakres ruchu stawu i poprawia jego stabilizację), magnetoterapia, laseroterapia, ultradźwięki, jonoforeza – (zmniejszają ból) czy kinesiotaping (przyspiesza regenerację stawu) [1].

Czym smarować ganglion nadgarstka?

Ganglion często powoduje ból i nierzadko przebiega ze stanym zapalnym w okolicznych tkankach. W związku z tym warto stosować poniższe maści do smarowania ganglionu:

 • maści i żele przeciwbólowe zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen np. Ibuprom sport żel, czy w przypadku silnego bólu ketoprofen, np. Ketonal żel (dostępny na receptę);
 • torbiel galaretowata jest zazwyczaj efektem stanu zapalnego toczącego się w nadgarstku, dlatego preparaty miejscowe z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi mogą zmniejszyć stan zapalny i zwiększyć szansę wchłonięcia się ganglionu [1,2].

Podsumowanie

Ganglion nie jest groźną chorobą i ma charakter łagodnej zmiany. Niekiedy potrafi sam zniknąć, po zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki. Z drugiej strony potrafi również mocno utrudniać życie, nawracać albo prowadzić do groźnych powikłań,  tego względu nigdy nie powinien być bagatelizowany. W wielu przypadkach pomagają zwykłe maści przeciwbólowe i fizjoterapia, jednak w niektórych sytuacjach potrzebna jest interwencja chirurgiczna. 

Bibliografia

 1. Książek-Czekaj A., Kucmin J., Mastalerz M., Wiecheć M., Torbiel galaretowata – postępowanie fizjoterapeutyczne, 2017 (59).
 2. Tadeusz Szymon Gaździk, Tomasz Bielecki: Ortopedia i traumatologia. T. 2. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.

Omawiane substancje

 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ketoprofen

  Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  substancje syntetyczne

Omawiane schorzenia

 • Ganglion

  Ganglion to łagodny guzek wypełniony płynem, który często pojawia się na nadgarstku, dłoni lub stopie. Schorzenie to zazwyczaj nie jest groźne dla zdrowia, ale może powodować ból i dyskomfort.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .