👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Ganglion

Rozdziały

Jakie są objawy ganglionu?

Gangliony są widoczne i wyczuwalne jak podskórne guzki o różnej spoistości, raczej miękkie, przesuwalne względem podłoża. W zależności od tego, jak bardzo są wypełnione, na przestrzeni dni, tygodni mogą mieć zauważalnie różną wielkość. Większość tych zmian jest niebolesna. Tylko niektórzy pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe ganglionu, najczęściej po przeciążeniu pracą, po całym dniu.

Jakie są przyczyny ganglionu?

Gangliony powstają w wyniku produkcji nadmiernej ilości płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgna. Fizjologicznie obecność treści płynowej w jamie stawu jest pożądana, ponieważ zapobiega ona tarciu o siebie powierzchni kostnych oraz chrzęstnych. Jednakże jej nadmiar powoduje też wzrost ciśnienia, rozciąganie torebki, aż wreszcie powstanie zachyłka, a przez to guzka widocznego pod skórą w okolicy stawu. Taka torbiel galaretowata nie daje się odprowadzić, ponieważ tkanka łączna wyściełająca jamę może wytworzyć zastawkę, która umożliwia tylko jednostronny przepływ płynu.

Jak zdiagnozować ganglion?

Ganglion rozpoznawany jest przez lekarza na podstawie wywiadu i badania klinicznego, jednak wymaga to bezwzględnie potwierdzenia w badaniach obrazowych. Najpopularniejszym i bardzo skutecznym badaniem jest USG. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli podejrzewa się inne towarzyszące uszkodzenia, pomocne bywa badanie RTG i/lub MRI danej okolicy. W przypadku wątpliwości diagnostycznych, gdy na podstawie badań obrazowych nie udaje się ustalić pewnego rozpoznania co do charakteru zmiany, konieczne może być jej chirurgiczne wycięcie i przekazanie do badania histopatologicznego.

Jak zapobiegać ganglionowi?

W celu zapobiegania pojawieniu się ganglionu należy unikać przeciążeń okolicy rąk, nadgarstków pracą, szczególnie powtarzalnymi ruchami. Należy robić regularne przerwy, odpoczywać. Źle dobrana aktywność fizyczna także może sprzyjać pojawianiu się ganglionów – należy dbać o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń i odpoczynek między treningami.

Leczenie ganglionu

Wskazaniem do leczenia są zmiany wywołujące dolegliwości bólowe oraz względy estetyczne. Początkowo można stosować metody zachowawcze – odciążanie okolicy ganglionu, unieruchomienie w ortezie, masaż czy inne sposoby leczenia przeciwzapalnego.

Kolejnym krokiem może być nakłucie ganglionu pod kontrolą badania USG celem opróżnienia go i miejscowego podania leku przeciwzapalnego (kortykosteroidu). Krótkotrwale jest to bardzo skuteczna metoda, jednak nie daje gwarancji zapobiegnięcia nawrotowi ganglionu.

Najskuteczniejsze i dające najtrwalsze efekty w usuwaniu ganglionów pozostaje leczenie operacyjne. Leczenie operacyjne jest szczególnie wskazane w przypadku zmian bolesnych, uciskających sąsiednie struktury. W zależności od umiejscowienia ganglionu jego usunięcie wykonuje się metodą otwartą z nacięcia nad zmianą lub artroskopowo z kilku małych nacięć.

Leki na ganglion

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu ganglionu.
Loading...