, ,

Co się dzieje kiedy jelito jest nieszczelne?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Czy nieszczelne jelito to choroba?

Według dostępnych danych, nieszczelne jelito nie jest uznawane za odrębną jednostkę chorobową. Co uważają zwolennicy teorii nieszczelnego jelita i jaka jest faktycznie prawda?
Czy nieszczelne jelito to choroba?

Co to jest nieszczelne jelito?

Nieszczelne jelito to potoczne określenie zespołu nieszczelnego lub cieknącego jelita. Ważną informacją jest to, że obecnie zespół ten nie jest uznawany za odrębną jednostkę chorobową. A co jest jego przyczyną? Odpowiedź brzmi: rozluźnienie połączeń między komórkami nabłonka jelita. Prowadzi ono do rozszczelnienia jelita (powstania tak zwanej dziury w jelicie) i zwiększenia jego przepuszczalności. Zwolennicy tej teorii uważają, że do krążenia poza strawionym pokarmem, przedostają się chorobotwórcze bakterie i ich toksyny, szkodliwe metabolity pochodzące z procesu trawienia i inne, różnego rodzaju niepożądane cząsteczki. Wiele publikacji naukowych sugeruje, że nieszczelne jelita mogą być odpowiedzialne między innymi za rozwój chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca typu 1, choroby zapalne jelit, toczeń układowy, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów czy celiakia [1].

Jakie są objawy nieszczelnego jelita?

Jeśli nie mówimy o jednostce chorobowej, nie możemy mówić o jej specyficznych objawach. Dysbioza jelitowa natomiast (zaburzenie równowagi mikrobiologicznej) może dawać różne objawy. Do najczęstszych należą: bóle brzucha, wzdęcia, zmiana konsystencji stolca, obecność krwi, śluzu, ropy w stolcu, zaparcia, brak apetytu, utrata masy ciała. To tylko niektóre z objawów, które mogą być „zrzucone” na nieszczelne jelito.

Jakie są przyczyny nieszczelnego jelita?

Przyczyn kłopotów związanych z jelitami, które niektórzy uważają i opisują jako „zespół nieszczelnego jelita” jest wiele [2]:

 • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), choć nie istnieją ku temu jednoznaczne wskazania;
 • nieprawidłowa dieta, bogata szczególnie w cukry proste, na przykład fruktozę, która niszczy naturalną florę jelitową;
 • stres, który osłabiając układ odpornościowy jest odpowiedzialny za rozwój wielu chorób. Zasadne jest zatem stwierdzenie, że większość chorób „wychodzi” z trzewi;
 • zakażenia grzybicze i bakteryjne – na szczególną uwagę zasługuje bakteria H.pylori, która prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego;
 • toczący się przewlekły stan zapalny;
 • zaburzenia hormonalne;
 • używki: alkohol, papierosy, substancje psychoaktywne.
Nieszczelne jelito.

Jak uszczelnić jelita? Dieta ta nieszczelne jelito

Z racji tego, że zespół jelita nieszczelnego nie jest uważany za jednostkę chorobową (o czym wspomniano wyżej), nie ma oficjalnych metod jego leczenia. Możemy jednak przyczynić się do poprawy funkcjonowania jelit i całego przewodu pokarmowego. Między innymi poprzez stosowanie odpowiedniej diety (na nieszczelne jelito):

 • spożywanie produktów fermentowanych oraz kiszonek – jogurtów, kefirów czy kiszonej kapusty, które także są źródłem bakterii probiotycznych, niezbędnych do utrzymania dobrego stanu mikrobioty;
 • ograniczenie, a najlepiej całkowita redukcja spożywania cukrów. Zmniejszamy w ten sposób rozwój patogennych drobnoustrojów w jelicie;
 • ograniczenie do minimum stosowania leków z grupy NLPZ – leki z tej grupy należy stosować tylko i wyłącznie wtedy kiedy jest do tego jednoznaczne wskazanie;
 • wprowadzenie do diety błonnika, który zawarty jest między innymi w świeżych owocach (marakuja, suszone morele, gruszki, jabłka), warzywach, pełnoziarnistym pieczywie, kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej i poprawia perystaltykę przewodu pokarmowego.

Zwolennicy teorii nieszczelnego / przeciekającego jelita, zalecają stosowanie diety bezmlecznej oraz bezjajecznej, ale bogatej w ryby i mięso.

Bibliografia

 1. 1. Kinashi Y, Hase K.: Partners in Leaky Gut Syndrome: Intestinal Dysbiosis and Autoimmunity. Front Immunol. 2021; 4; 22 (12); 673-708.
 2. 2. Rahier J.F., Ben-Horin S., Chowers Y. i wsp. European evedence-based Consensus on the prevention, diagnosis and management of opportunistic infections in inflammatory bowel disease. J. Crohn’s Colitis 2009; 3: 47–92.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Niedrożność jelit

  Niedrożność jelit to stan, w którym przepływ treści pokarmowej przez jelita jest utrudniony lub niemożliwy. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak ból brzucha, wymioty i zaparcia.
 • Uchyłki jelita

  Uchyłki jelita to choroba, która polega na występowaniu wypukleń na ścianach jelita grubego. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie uchyłka czy perforacja jelita.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .