aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jaka jest najlepsza maść na blizny pooperacyjne i inne?

Jaka jest najlepsza maść na blizny?Contractubex czy Cepan?

Blizny powstają w wyniku urazów skóry. Są naturalnie występującym zjawiskiem, kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej. Aby wspomóc usuwanie blizn można stosować maści, kremy i żele. W poniższym artykule dowiesz się, jak usunąć blizny?
Jaka jest najlepsza maść na blizny? Contractubex czy Cepan? (fot. leki.pl)

Czym są blizny?

Podczas urazów może dochodzić do naruszenia warstw skóry. W konsekwencji tego powstaje rana, która w naturalnym procesie gojenia przechodzi na samym końcu w fazę tworzenia się blizny. Jeśli jest to rana płytka, zazwyczaj nie pozostawia widocznego śladu na skórze. Jednak kiedy uszkodzona zostaje warstwa skóry właściwej, blizna sięga na tyle głęboko, że zazwyczaj pozostaje z nami na długo. Blizny mogą być płaskie, lub wypukłe oraz w kolorze od czerwonego, przez brązowy do białego [1].

Jakie są przyczyny blizn?

Przyczyny powstawania blizn mogą być różnorodne. W przypadku blizn hipertroficznych i bliznowców, przyczyną ich powstania jest zwiększone tempo wymiany naskórka oraz wzmożona produkcja kolagenu. Blizny te częściej występują u osób młodszych, w wieku od 11 do 30 lat. Przyczyny powstawania blizn przerostowych i bliznowców nadal nie są dokładnie znane. W początkowych fazach gojenia rany, wszystkie blizny wyglądają prawidłowo i podobnie, jednak różny jest czas powstawania zaburzeń gojenia od momentu urazu.

Blizny mogą również powstawać w wyniku interwencji leczniczych, takich jak usunięcie zmiany skórnej, oraz wskutek zapalenia, operacji lub urazu. Trądzik młodzieńczy może także prowadzić do powstania blizn, głównie w wyniku wyciskania zmia  trądzikowych [8,9].

Jakie są rodzaje blizn?

Blizny różnią się od siebie i wiele zależy od tego, w jaki sposób powstały. Możemy wyróżnić następujące:

 • Cienkie i proste — najczęściej spotykane zmiany, które są efektem, np. przecięcia skóry w trakcie zabiegów chirurgicznych bądź skaleczeń. Zwykle nie bolą, ale mogą swędzieć przez kilka miesięcy. Proces ich zanikania może trwać nawet dwa lata, jednak nie znikną całkowicie. Pozostanie zauważalna linia, którą będzie różnić się od otaczającej tkanki.
 • Bliznowce — są efektem nadprodukcji kolagenu nawet po zagojeniu się rany. Takie blizny są przerośnięte, wystają ponad skórę i mogą być zaczerwienione bądź przyciemnione względem otaczającej tkanki. Bliznowce pojawiają się nie tylko w obrębie uszkodzonej skóry, ale również zdrowej, otaczającej ją tkanki. Powodują swędzenie i ból, a jeśli są umiejscowione w okolicach stawów, to mogą ograniczać ruchy.
 • Hipertroficzne — podobne do bliznowców, jednak pojawiają się tylko w obrębie uszkodzonej tkanki.
 • Atroficzne (zanikowe) — obserwujemy je jako wgłębienie skóry. Powstają w efekcie ubytku tkanki tłuszczowej lub mięśniowej pod raną. Często są efektem trądziku lub ospy wietrznej.
 • Rozstępy — nie można zapominać, że to też blizny. Pojawiają się w efekcie nagłego rozciągania skóry, np. spowodowanego ciążą lub szybkim przybieraniem masy mięśniowej [2,3].

Jak zapobiegać bliznom?

Najlepiej, jeśli o bliźnie zaczniemy myśleć jeszcze przed jej pojawieniem się. Oczywiście nie jest to zawsze możliwe, jednak powinniśmy o tym pamiętać przy zabiegach operacyjnych. Dużo zależy od chirurga, gdyż to on powinien dobrać sposób cięcia tak, aby pasował do lokalnego napięcia skóry. Ważne jest również odpowiednie zamknięcie rany. Prawidłowo dobrana ilość, głębokość i napięcie szwów jest niezbędne, aby rana się nie rozeszła. Nieprawidłowości na tym etapie mogą prowadzić do powstania nieestetycznej blizny. Czasami niestety trudno zastosować te reguły do blizn umiejscowionych w okolicach narażonych na większe napięcie, np. okolicy naramiennej czy mostkowej [5,6].

Blizny — co robić na początku?

Po zszyciu bądź opatrzeniu rany należy dbać o higienę i odpowiednią zmianę opatrunku. Nie możemy dopuścić do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego, gdyż opóźni to proces gojenia się tkanki i zwiększy prawdopodobieństwo powstania blizny [5].

Początkowo gojąca się tkanka jest mniej odporna na urazy mechaniczne. Zaleca się stosowanie plastrów przeznaczonych do zamykania ran (Viscoplast Steri-Strip, Pasocare Med, Urgostrips). Ściągają one skórę, co zmniejsza napięcie oddziałujące na bliznę, które może doprowadzić do jej rozciągnięcia się i powstania blizny przerostowej. Takie zabiegi powinno się stosować nawet do 3 miesięcy po zdjęciu szwów. Co ciekawe, istnieją sposoby, które polegają na ostrzykiwaniu okolicy świeżej blizny toksyną botulinową. W efekcie dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego, co przyczynia się do polepszenia jej wyglądu [6].

Jakie są najlepsze kremy i maści na blizny?

Poza mechanicznym ściąganiem skóry, powinniśmy stosować również inne preparaty w tym żele i maści na blizny.

Żel silikonowy na blizny

W pielęgnacji blizn duże znaczenie odgrywają produkty zawierające silikon medyczny. Najczęściej są to polisiloksany, które są popularnym składnikiem maści i żeli na blizny. Świeża blizna jest młodą tkanką z tendencją do wysychania. Mechanizm związany z silikonem medycznym nie jest do końca poznany, ale naukowcy twierdzą, że duże znaczenie może odgrywać kwestia ograniczenia przezskórnego parowania nawet o połowę. Zwiększone nawilżenie skóry powoduje zmniejszenie przekrwienia tkanki i redukcję odkładania kolagenu, co wpływa na wygładzenie blizny [5].

Produkty oparte na silikonie nie dają efektów natychmiast. Należy stosować je długotrwale — minimum 6 miesięcy. Terapię powinno rozpocząć się możliwie jak najszybciej, ale nie wolno stosować żeli i plastrów na otwarte oraz niewygojone rany [5,6]. Wśród żeli z silikonem na blizny można wyróżnić m.in. Sutricon, czy Bliznasil.

Bliznasil, żel

Sutricon, żel na blizny

Maść z cebuli na blizny

Jednym z najbardziej popularnych preparatów są maści z cebulą na blizny. Roślina ta ma zdolność do hamowania procesu bliznowacenia. Powoduje ograniczenie produkcji kolagenu, który jest głównym składnikiem tkanki tworzącej bliznę. Dodatkowo posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Kwercetyna, którą znajdziemy w wyciągach z cebuli, powoduje łagodzenie uczucia swędzenia, który towarzyszy powstawaniu blizny. W związku z powyższym mechanizmem działania stosowanie maści zawierających wyciąg z cebuli na blizny ma sens, jeśli zastosujemy je na świeżo zagojoną ranę. Wtedy jej działanie prewencyjne zapobiegnie wytworzeniu bliznowca [7].

Contractubex, żel

Cepan, krem

Najlepsza maść na blizny z wyciągiem z cebuli: Cepan czy Contractubex?

Na rynku aptecznym są dwa znane maści z wyciągiem cebuli na blizny. Contractubex oraz Cepan to preparaty zawierające oprócz wyciągów z cebuli:

 • heparynę: która powoduje zmniejszenie obrzęku w miejscu powstawania blizny. Heparyna może również wiązać wodę, dzięki czemu nadmierne uwalnianie wody w tym miejscu jest zahamowane. Badacze przypuszczają, że substancja może powodować hamowanie produkcji kolagenu.
 • alantoinę: czyli substancję, która łagodzi podrażnienia [3,4].
CECHYCEPANCONTRACTUBEX
Zawartość substancjiCepan zawiera w przeliczeniu na 1g produktu:
 • 200 mg wyciągu z cebuli
 • 50 IU heparyny
 • 10 mg alantoiny
 • 50 mg wyciągu z rumianku 

Rumianek jest rośliną, która ma działanie przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia.

Contractubex zawiera w przeliczeniu na 1g produktu:
 • 100 mg wyciągu z cebuli
 • 50 IU heparyny
 • 10 mg alantoiny
Cena

Cepan jest preparatem tańszym. Jego cena waha się z granicach 15-20 zł za 35g.

W przeliczeniu na 1g produktu wynosi 0,42 -0,57 zł.

Contractubex dostaniemy w pojemności 20g oraz 50g. Cena za 50g wynosi około 50-60zł.

W przeliczeniu na 1g produktu wynosi 1-1,2zł.

Postać preparatuCepan to krem na blizny.Contractubex to żel na blizny.
Postać żelu ma przewagę nad kremem, ponieważ powoduje lepszą okluzję skóry. W konsekwencji tego składniki oddziaływują na skórę nieco dłużej.

Heparyna na blizny

W najlepszych maściach na blizny, można często znaleźć także heparynę. Ma ona podobne działanie do cebuli, jednak  dodatkowo oddziałujeona na kolagen poprzez zwiększenie międzycząsteczkowych wiązań pomiędzy nim. W efekcie dochodzi do powstania mniejszej blizny. W aptekach możemy znaleźć następujące produkty z heparyną:

 • Lioton 1000;
 • Heparin-Hasco Forte;
 • Heparinum GSK.

Preparaty oparte na cebuli zwyczajnej i heparynie mają potwierdzone działanie w redukcji blizn typu przerostowych czy bliznowców. Powodują również wygładzenie blizn po cięciu cesarskim. W obu przypadkach ważny jest okres stosowania, który nie powinien być krótszy niż 6 miesięcy [5].

Heparin-Hasco, żel

Lioton, żel

Nawilżenie blizny – niezbędny element leczenia

Nawilżenie zmienionej skóry to również bardzo ważny aspekt, o którym nie można zapominać. Tę funkcję spełniają wspomniane wcześniej żele z silikonem. Jednak prawidłową wilgotność utrzymamy, stosując także tańsze metody. Idealnie nadadzą się do tego kremy nawilżające (Cetaphil PS), oliwki dziecięce czy preparaty na rozstępy (Bio-Oil, Pharmaceris M Tocoreduct Forte). Najlepiej stosować je zamiennie z innymi preparatami, np. rano i wieczorem po umyciu.

Podsumowanie

Walka z bliznami jest długotrwałym i kosztownym procesem. Zabiegi należy rozpocząć jak najszybciej to możliwe. Cały proces często trwa wiele miesięcy lub lat i niestety nigdy nie osiągniemy całkowitej redukcji blizny — możemy ją tylko zmniejszyć, wygładzić lub rozjaśnić.

Bibliografia

 1. Tullington JE, Gemma R. Scar Revision. [Updated 2021 Jul 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542318/
 2. “Scars – NHS.” [Online]. Available: https://www.nhs.uk/conditions/scars/. [Accessed: 28-Feb-2021].
 3. “Scar – Wikipedia.” [Online]. Available: https://en.wikipedia.org/wiki/Scar. [Accessed: 28-Feb-2021].
 4. Bleasdale B, Finnegan S, Murray K, Kelly S, Percival SL. The Use of Silicone Adhesives for Scar Reduction. Adv Wound Care (New Rochelle). 2015;4(7):422-430. doi:10.1089/wound.2015.0625
 5. F. B. Rabello, C. D. Souza, and J. A. Farina, “Update on hypertrophic scar treatment,” Clinics, vol. 69, no. 8. Universidade de Sao Paulo, pp. 565–573, 2014, doi: 10.6061/clinics/2014(08)11.
 6. S. Monstrey et al., “Updated Scar Management Practical Guidelines: Non-invasive and invasive measures,” Journal of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery, vol. 67, no. 8. Churchill Livingstone, pp. 1017–1025, 01-Aug-2014, doi: 10.1016/j.bjps.2014.04.011.
 7. Etiologia oraz metody leczenia blizn. 01/2015 Aptekarz polski.
 8. Juckett, G., & Hartman-Adams, H. (2014). Management of keloids and hypertrophic scars. American Family Physician, 90(11), 754-760.
 9. Ogawa, R., Akaishi, S., Kuribayashi, S., Miyashita, T., & Hyakusoku, H. (2012). Current status of scar management: overview of scarring and keloid development, epidemiology, and etiology of postoperative scarring. Current Problems in Plastic Surgery, 42(5), 101-146.
 10. Gold, M. H., McGuire, M., Mustoe, T. A., Pusic, A., Sachdev, M., & Waibel, J. (2014). Updated international clinical recommendations on scar management: part 2—algorithms for scar prevention and treatment. Dermatologic Surgery, 40(8), 825-831.
 11. Gauglitz, G. G., Korting, H. C., Pavicic, T., Ruzicka, T., & Jeschke, M. G. (2011). Hypertrophic scarring and keloids: pathomechanisms and current and emerging treatment strategies. Mol Med, 17(1-2), 113-125.

Omawiane substancje

 • Alantoina

  Alantoina to organiczny związek chemiczny o właściwościach łagodzących i regenerujących skórę. Jest stosowana w kosmetyce i medycynie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Bleomycyna

  Bleomycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu nowotworów. Substancja ta działa poprzez hamowanie replikacji DNA komórek nowotworowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Heparyna

  Heparyna jest substancją stosowaną w medycynie do zapobiegania zakrzepicy. Heparyna działa poprzez hamowanie krzepnięcia krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z cebuli zwyczajnej

  Wyciąg z cebuli zwyczajnej może pomóc w leczeniu różnych schorzeń, takich jak przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli czy zapalenie zatok. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Blizna

  Blizna to wynik procesu gojenia się rany lub urazu, który pozostaje na skórze lub tkankach. Może mieć różne kształty, kolory i rozmiary, a jej występowanie może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.
 • Stany bliznowacenia i włóknienia skóry

  Schorzenia skóry, takie jak stany bliznowacenia i włóknienia, mogą powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu i wpływać na jakość życia pacjenta. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc w łagodzeniu objawów i zapobieganiu dalszemu postępowi choroby.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .