,

Jakie są skuteczne leki na biegunkę u seniora?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na biegunkę u starszej osoby?

Mogłoby się wydawać, że biegunka to przede wszystkim dyskomfort – to mylne stwierdzenie, w szczególności w przypadku starszych pacjentów. W ich przypadku nieleczona biegunka to bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.
Leki na biegunkę dla starszej osoby: Stoperan elektrolity, Nifuroksazyd, Stoperan (fot. leki.pl).

Biegunka w każdej grupie wiekowej wiąże się z dużym dyskomfortem, ale u seniorów może być szczególnie niebezpieczna i prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań.  Chociaż całkowita śmiertelność z powodu ostrej biegunki jest niska, to w grupie chorych powyżej 80 roku życia może sięgać 3% [1].

Dlaczego biegunki częściej dotykają osób starszych?

Odpowiedź jest bardzo prosta – układ pokarmowy w dużym stopniu zbudowany jest z mięśni gładkich, które wraz z wiekiem tracą swoje napięcie. Napięcie to ma wpływ na tempo przesuwania się mas pokarmowych, począwszy od przełyku, przez żołądek, na jelitach kończąc. Ruchy te znane są wszystkim jako „perystaltyka jelit” i mają bardzo duże znaczenie, bo to od nich zależy, w jaki sposób przyswajają się składniki odżywcze zawarte w pokarmach oraz w jakim stopniu wchłaniają się przyjmowane leki [2]. Można wyróżnić dwa rodzaje biegunki:

 1. biegunka ostra – ten rodzaj biegunki nie trwa dłużej niż 14 dni, a jej przyczyną są: zakażenia przewodu pokarmowego lub spożycie toksyn bakteryjnych, działania niepożądane leków, antybiotyki o szerokim spektrum działania, zatrucie pokarmowe, ostre zapalenie uchyłków okrężnicy;
 2. biegunka przewlekła – trwająca ≥30 dni. Rzadko jest spowodowana zakażeniem przewodu pokarmowego. Przyczyną ponad 90% przypadków są nieswoiste zapalenia jelit, rak okrężnicy lub zespół jelita drażliwego [2].

Jakie są inne przyczyny biegunek u starszej osoby?

Biegunki mogą mieć również inne przyczyny. Wsród nich można wyróżnić następujące:

 • nadużywanie leków przeczyszczających;
 • infekcje wirusowe wywołane przede wszystkim przez rotawirusy, norowirusy i adenowirusy;
 • nietolerancja laktozy, która spowodowana jest spadającą (wraz z wiekiem) aktywnością laktazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie laktozy;
 • cukrzyca typu 2, gdzie biegunka może być spowodowana podwyższonym poziomem cukru, ale także lekiem stosowanym w leczeniu – metforminą;
 • niedrożność jelit;
 • antybiotykoterapia;
 • marskość wątroby;
 • nadużywanie alkoholu;

Czy biegunka u osoby starszej jest niebezpieczna?

Zdecydowanie tak. Ponieważ u seniora, w trakcie biegunki może dojść do szybkiego odwodnienia i w efekcie do zaburzeń elektrolitowych, które potęgowane są przez i tak zmniejszoną całkowitą ilość wszystkich płynów ustrojowych u starszego pacjenta. Objawami odwodnienia organizmu w czasie biegunki są: zawroty głowy, ciemne zabarwienie moczu, nadmierne pragnienie, drżenie, zmęczenie, gorączka. W późniejszym etapie mogą dojść także: obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, pogorszenie pracy nerek, zaburzenia uwagi oraz zaburzenia w pracy serca (np. arytmie). 

Co stosować na biegunkę u starszej osoby?

Na rynku aptecznym istnieje wiele leków na biegunkę, które będą odpowiednie dla osób starszych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Smecta, proszek do rozpuszczania

Stoperan, kapsułki

Węgiel leczniczy, kapsułki

Nifuroksazyd, tabletki powlekane

Stoperan elektrolity, proszek do rozpuszczania

Podsumowanie

Osoby starsze są szczególnie podatne na zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Zaburzone pragnienie i łaknienie, cukrzyca, problemy z trawieniem laktozy oraz tendencje do niekontrolowanego rozrostu bakterii powodują, że seniorom często dokucza niestrawność i biegunki. Ważne jest, aby szybko zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie seniora – odwodnienie może nieść ze sobą groźna dla zdrowia i życia konsekwencje. 

Bibliografia

 1. Farthing M, Salam MA, Lindberg G. i wsp.: WGO. Acute diarrhea in adults and children: a global per spective. J Clin Gastroenterol. 2013; 47(1): 12–20.
 2. Kołodziejczak M. i wsp.: Dolegliwości i choroby proktologiczne w wieku podeszłym, przyczyny, następstwa, podejście terapeutyczne. Geriatria. 2013; 7: 24-32.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Diosmektyt

  Diosmektyt to substancja lecznicza stosowana w leczeniu biegunek i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Działa poprzez wiązanie wody i toksyn, co zmniejsza ilość wydzielanego płynu i poprawia konsystencję stolca.
  substancje syntetyczne
 • Loperamid

  Loperamid jest lekiem przeciwbiegunkowym. Działa poprzez zmniejszenie ruchów jelitowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Nifuroksazyd

  Nifuroksazyd jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu biegunek bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich rozwój i powodując ich śmierć.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Węgiel aktywny

  Węgiel aktywny to substancja o dużej powierzchni wewnętrznej, stosowana do oczyszczania wody i powietrza. Jest również skutecznym lekiem na zatrucia pokarmowe.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Biegunka

  Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.
 • Zatrucia pokarmowe

  Zatrucia pokarmowe to choroby wywołane spożyciem zanieczyszczonej żywności lub wody. Objawy zatrucia pokarmowego mogą obejmować biegunkę, wymioty, bóle brzucha i gorączkę.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .