aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Aspiryna – jaka dawka chroni przed chorobami serca?

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy to popularny lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym, który często stosowany doraźnie w przeziębieniu. Dodatkowo stosowany regularnie zapewnia działanie przeciwzakrzepowe. Najnowsze badania donoszą, że aspiryna w niskich lub wysokich dawkach zapewnia podobną ochronę przed chorobami serca.
Aspiryna na zawał serca.

Dawkowanie kwasu acetylosalicylowego

Nowe badanie wykazało, że dawkowanie kwasu acetylosalicylowego nie ma znaczenia w przypadku codziennego zażywanie aspiryny w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca i udaru. 

Naukowcy przyjrzeli się ponad 15 000 pacjentom z chorobami serca. Badania prowadzono w 40 ośrodkach zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Badano pacjentów, którzy przyjmowali 81 mg lub 325 mg aspiryny dziennie przez średnio 26,2 miesiąca.

Czytaj również: Aspiryna zwiększa szanse dla pacjentek z rakiem piersi?

Nie było znaczących różnic pod względem bezpieczeństwa lub skuteczności między dwiema dawkami. Pacjenci przyjmujący wyższą dawkę byli bardziej skłonni do zmiany dawki podczas badania. Pacjenci ci byli również nieco bardziej skłonni do zaprzestania przyjmowania aspiryny z wielu powodów. Wśród nich wymieniano różnego rodzaju nietolerancje oraz preferencje własne i pracowników służby zdrowia.

Odkryliśmy, że obie dawki miały podobną skuteczność i bezpieczeństwo, i chociaż istniały różnice w zmianie dawki między grupami, ogólnie pacjenci z chorobami serca powinni przyjmować kwas acetylosalicylowy w małych dawkach, biorąc pod uwagę jej tolerancję i brak wyraźnych korzyści przy wyższych dawkach aspiryny dziennie” Główny badacz, dr Schuyler Jones z Duke Clinical Research Institute w Durham, NC, powiedział w komunikacie prasowym ACC.

Czytaj również: Aspiryna i zastosowanie niskich dawek w prewencji zawału serca

Aspiryna a choroby układu krążenia 

Choroby serca są główną przyczyną śmierci mężczyzn, kobiet oraz większości grup rasowych i etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Miliony Amerykanów z chorobami serca przyjmują aspirynę, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Chociaż to leczenie jest stosowane od dziesięcioleci, brakuje ostatecznych badań, które dawki zapewniają największe korzyści pacjentom i minimalizują potencjalnie poważne skutki uboczne, takie jak poważne krwawienie, zauważyli naukowcy.

Źródło: https://www.drugs.com/news/low-aspirin-brings-similar-protection-against-heart-study-97809.html

Bibliografia

Omawiane substancje

 • Kwas acetylosalicylowy

  Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Udar

  Udar jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu. Wczesna diagnoza i szybkie leczenie są kluczowe dla poprawy szans pacjenta na powrót do zdrowia.
 • Zawał serca

  Zawał serca jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych powikłań i nawet śmierci. Często jest spowodowany przez zablokowanie tętnicy wieńcowej, co prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .