Główne objawy to małe czerwone guzki, zwane grudkami, które mogą swędzieć lub powodować intensywne uczucie kłucia. Pojawiają się w różnych częściach ciała, w niektórych przypadkach w tym samym czasie.
Najczęstszymi miejscami występowania wysypki cieplnej są twarz, szyja, pod piersiami i pod moszną. Mogą również pojawiać się w fałdach skórnych i obszarach ciała, które ocierają się o odzież, takich jak plecy, klatka piersiowa i brzuch. Są to miejsca, które częściej się pocą.
Najczęściej przyczyną powstawania potówek jest przegrzanie ciała oraz utrudniony odpływ potu. Nadmierne wydzielanie potu może mieć związek z wysoką temperaturą otoczenia i tak jest zazwyczaj. Ale powodem tworzenia się potówek mogą być także
-zaburzenia funkcji hormonalnych organizmu
-cukrzyca
-nadczynność tarczycy
-menopauza
Potówki mogą tez występować u osób cierpiących na choroby nowotworowe (rak trzustki, białaczka czy chłoniaki).
Rozpoznanie potówek odbywa się na podstawie badania skóry przez lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.
W celu zminimalizowania ryzyka potówek należy:
-unikać czynności powodujących nadmierne pocenie się,
-używać klimatyzacji do chłodzenia otoczenia,
-nosić lekką odzież z oddychającego materiału, np. bawełny,
-zrezygnować na jakiś czas z usuwania owłosienia,
-unikać nadmiernej ekspozycji na gorącą i wilgotną pogodę,
-delikatnie złuszczać skórę, aby usunąć martwe komórki naskórka i łój, który może zatykać gruczoły potowe,
-często brać zimne prysznice lub chłodne kąpiele z łagodnym mydłem - mogą również pomóc w zapobieganiu potówkom, gdy temperatura wzrośnie powyżej normy przez dłuższy czas.
Na pewno bardzo ważne jest, aby utrzymywać prawidłową higienę całego ciała poprzez kąpiele i stosowanie antyperspirantów. Potówki u dorosłych można stosunkowo łatwo zwalczyć domowymi sposobami. Aby się ich pozbyć, można użyć sody oczyszczonej lub koszyczka rumianku i dodawać je do kąpieli. Jeśli chodzi o kąpiele z dodatkiem koszyczka rumianku, uprzednio należy przygotować napar z tego surowca.
Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się potówek u dorosłych jest aloes. Ma on właściwości odkażające i tonizujące, co sprawia, że skóra regeneruje się, a gruczoły potowe się udrażniają. Jeśli potówki występują na twarzy, śmiało można wypróbować przemywanie twarzy naparem z kory brzozy, kwiatu nagietka, koszyczka rumianku, liścia mięty pieprzowej, szałwii czy melisy.
Świąd zmniejszy z kolei zimna woda, mentol i kwas borny, który działa antyseptycznie i łagodząco. Oczyszcza także gruczoły potowe z zalegającego w nich potu.
Koniec.
No more pages to load