leki-orange

Potówka zwykła (miliaria crystallina)

Rozdziały

Jakie są objawy potówki zwykłej?

Główne objawy to małe czerwone guzki, zwane grudkami, które mogą swędzieć lub powodować intensywne uczucie kłucia. Pojawiają się w różnych częściach ciała, w niektórych przypadkach w tym samym czasie.

Najczęstszymi miejscami występowania wysypki cieplnej są twarz, szyja, pod piersiami i pod moszną. Mogą również pojawiać się w fałdach skórnych i obszarach ciała, które ocierają się o odzież, takich jak plecy, klatka piersiowa i brzuch. Są to miejsca, które częściej się pocą.

Jakie są przyczyny potówki zwykłej?

Najczęściej przyczyną powstawania potówek jest przegrzanie ciała oraz utrudniony odpływ potu. Nadmierne wydzielanie potu może mieć związek z wysoką temperaturą otoczenia i tak jest zazwyczaj. Ale powodem tworzenia się potówek mogą być także
-zaburzenia funkcji hormonalnych organizmu
-cukrzyca
-nadczynność tarczycy
-menopauza

Potówki mogą tez występować u osób cierpiących na choroby nowotworowe (rak trzustki, białaczka czy chłoniaki).

Jak zdiagnozować potówkę zwykłą?

Rozpoznanie potówek odbywa się na podstawie badania skóry przez lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Jak zapobiegać potówce zwykłej?

W celu zminimalizowania ryzyka potówek należy:
-unikać czynności powodujących nadmierne pocenie się,
-używać klimatyzacji do chłodzenia otoczenia,
-nosić lekką odzież z oddychającego materiału, np. bawełny,
-zrezygnować na jakiś czas z usuwania owłosienia,
-unikać nadmiernej ekspozycji na gorącą i wilgotną pogodę,
-delikatnie złuszczać skórę, aby usunąć martwe komórki naskórka i łój, który może zatykać gruczoły potowe,
-często brać zimne prysznice lub chłodne kąpiele z łagodnym mydłem - mogą również pomóc w zapobieganiu potówkom, gdy temperatura wzrośnie powyżej normy przez dłuższy czas.

Leczenie potówki zwykłej

Na pewno bardzo ważne jest, aby utrzymywać prawidłową higienę całego ciała poprzez kąpiele i stosowanie antyperspirantów. Potówki u dorosłych można stosunkowo łatwo zwalczyć domowymi sposobami. Aby się ich pozbyć, można użyć sody oczyszczonej lub koszyczka rumianku i dodawać je do kąpieli. Jeśli chodzi o kąpiele z dodatkiem koszyczka rumianku, uprzednio należy przygotować napar z tego surowca.

Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się potówek u dorosłych jest aloes. Ma on właściwości odkażające i tonizujące, co sprawia, że skóra regeneruje się, a gruczoły potowe się udrażniają. Jeśli potówki występują na twarzy, śmiało można wypróbować przemywanie twarzy naparem z kory brzozy, kwiatu nagietka, koszyczka rumianku, liścia mięty pieprzowej, szałwii czy melisy.

Świąd zmniejszy z kolei zimna woda, mentol i kwas borny, który działa antyseptycznie i łagodząco. Oczyszcza także gruczoły potowe z zalegającego w nich potu.

Leki na potówkę zwykłą

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu potówki zwykłej.