leki-orange

Bezsenność nieorganiczna

Rozdziały

Jakie są objawy bezsenności nieorganicznej?

Najbardziej typowe objawy bezsenności to:
-problemy z zaśnięciem;
-problemy z utrzymaniem ciągłości snu (częste wybudzanie się);
-przedwczesne budzenie się;
-sen nieregenerujący.

Jakie są przyczyny bezsenności nieorganicznej?

Czynnikami wyzwalającymi bezsenność trwającą mniej niż miesiąc są ostre choroby somatyczne, stres czy ból. W wielu przypadkach problemy ze snem ustępują samoistnie wraz ze stabilizacją sytuacji życiowej.

Jak zdiagnozować bezsenność nieorganiczną?

Poszukiwanie przyczyny bezsenności należy rozpocząć od oceny ogólnego stanu zdrowia. Ocena ta, wykonywana zwykle przez lekarza rodzinnego, obejmuje zebranie wywiadu, badanie lekarskie, pomiar ciśnienia tętniczego oraz, gdy jest to wskazane, wykonanie badania EKG i badań okresowych. Jeśli stan somatyczny nie wskazuje na możliwą przyczynę bezsenności, kolejnym etapem jest wykluczenie zaburzeń psychicznych. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Jeśli wynik badania stanu psychicznego również nie daje odpowiedzi na pytanie o przyczynę bezsenności, należy zwrócić uwagę na tryb życia pacjenta i przestrzeganie zasad higieny snu. Na tym etapie diagnozowania przyczyny bezsenności lekarz zwykle zaleca założenie i prowadzenie dzienniczka snu. Po zebraniu wszystkich tych informacji możliwe jest podjęcie rozważnej decyzji odnośnie do zalecanej metody leczenia.

Jak zapobiegać bezsenności nieorganicznej?

Popularne są domowe sposoby na tę przypadłość:
-preparaty ziołowe, np. herbata z melisy, preparaty zawierające szyszki chmielu, czy korzeń kozłka lekarskiego;
-preparaty nasenne z melatoniną, które są dostępne w aptekach bez recepty;
-techniki relaksacyjne, joga i medytacja.
W walce z bezsennością istotne jest też zadbanie o odpowiednią higienę snu.

Leczenie bezsenności nieorganicznej

W leczeniu bezsenności stosuje się leki nasenne, które zawierają: pochodne benzodwuazepiny oraz tzw. Z-leki, czyli leki nowej generacji zawierające substancje aktywne, takie jak: zaleplon, zolpidem, zopiklon.

Co ważne, preparaty nasenne tego typu stosuje się tymczasowo i wspomagająco, jako że działają na aktywność ośrodkowego układu nerwowego i mogą uzależniać.

Leki na bezsenność nieorganiczną

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu bezsenności nieorganicznej.
Loading...

Koniec.

No more pages to load