Różnice wynikają w większości z mniejszej ilości zleconych badań oraz z problemów logistycznych z dostarczaniem próbek do laboratoriów. Dodatkowo potęguje je fakt, iż najwięcej testów zlecają lekarze POZ, którzy w sobotę i w niedziele nie pracują.

W przypadku odnotowanych zgonów problemem jest to, iż dokumentacja musi przejść całą ścieżkę biurokratyczną, co utrudnia fakt, że pion administracyjny szpitala w weekendy nie pracuje. Raporty o zgonach przekazywane są przez wojewódzkie stacje sanepidu, na podstawie danych z jednostek powiatowych. Natomiast raporty z niektórych szpitali przekazywane są z opóźnieniem lub wręcz zbiorczo z kilku dni.

Niezależnie od tego, że omawiane liczby zgonów oraz zakażeń mogą być niedoszacowane, na dane którymi dysponujemy, najrozsądniej jest patrzeć w sposób zbiorczy, porównując tydzień do tygodnia. Poniżej wykresy prezentujące zmiany liczb tygodniowych od 31 sierpnia 2020r.

REKLAMA
REKLAMA

 

Tygodniowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń spadła o 27,5% w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

 

Tygodniowa liczba zgonów w związku z Covid-19 wzrosła o 14%

Źródło danych – Ministerstwo Zdrowia

Grafiki – Łukasz Pietrzak

Podsumowanie tygodnia 29.03-04.04 https://leki.pl/aktualnosci/koronawirus-podsumowanie-tygodniowych-danych-epidemiologicznych-29-03-04-04/