Dostępne postaci leku

Tabletki powlekane

Działanie

Moklobemid to lek działający na poziomie naszego mózgu. Blokuje działanie enzymu monoaminooksydazy. głównie typu A(tzw. MAO-A), który zwykle rozkłada pewne substancje chemiczne w naszym mózgu, zwane neuroprzekaźnikami (serotonina, dopamina, noradrenalina). Gdy MAO-A jest zablokowany, poziom tych neuroprzekaźników rośnie, co pomaga poprawić nastrój i zmniejszyć objawy depresji.

Wskazania

Moklobemid to lek, który stosuje się w leczeniu depresji. Pomaga poprawić nastrój, zwiększyć koncentrację i zmniejszyć uczucie niepokoju. Jest szczególnie polecany w sytuacjach, gdy inne metody leczenia depresji okazały się nieskuteczne. Jest to lek na receptę i powinien być stosowany jedynie pod nadzorem lekarza.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś zażywać leków z moklobemidem jeśli jesteś uczulony na tę substancję czynną, zażywasz inne leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) czy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TLPD), ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Przeciwwskazane jest również zażywanie moklobemidu w stanach ostrego splątania oraz u pacjentów z guzem chromochłonnym nadnerczy.

Działania niepożądane

Moklobemid to lek przeciwdziałający depresji, który jednak może powodować pewne niepożądane efekty. Należą do nich problemy ze snem, zawroty głowy, uczucie nerwowości oraz zaburzenia widzenia. Możesz też odczuwać nudności, suchość w ustach czy bóle brzucha. Rzadziej zdarza się uczucie zmęczenia, obniżone ciśnienie krwi, alergie lub problemy z oddychaniem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania moklobemidu mogą obejmować uczucie niepokoju i pobudzenia, zawroty głowy, nieznaczne drżenie, zaburzenia rytmu serca czy też nudności i wymioty. Objawy te mają zazwyczaj charakter słaby i przemijający. Jeżeli podejrzewasz przedawkowanie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeśli zażywasz inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, gdyż w takiej sytuacji przedawkowanie jest bardziej niebezpieczne i może spowodować poważniejsze powikłania.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas spożywania pokarmów bogatych w tyraminę, takich jak dojrzałe sery, gdyż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia efektu serowego.