Dostępne postaci leku

roztwór do wstrzykiwań

Działanie

Liraglutyd to lek, który naśladuje działanie naturalnej substancji w organizmie nazywanej GLP-1. Ta substancja jest zwykle wydzielana po zjedzeniu posiłku i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Głównie robi to na dwa sposoby. Po pierwsze, pobudza trzustkę do produkcji insuliny – hormonu, który pozwala komórkom ciała na wychwycenie cukru z krwi. Po drugie, pomaga spowolnić opróżnianie żołądka, co oznacza, że cukier jest wolniej wchłaniany do krwi.

Wskazania

Leki zawierające liraglutyd stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2, czyli tej, która pojawia się u dorosłych osób i jest często powiązana z nadwagą i otyłością. Cukrzyca typu 2 oznacza, że organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub nie używa jej prawidłowo. Liraglutyd pomaga kontroliwać poziom cukru we krwi.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających liraglutyd, jeśli jesteś uczulony na tę substancję. Nie są one także zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeżeli masz problemy z trzustką, na przykład przewlekłe zapalenie trzustki lub choroby trzustki związane z alkoholem, powinieneś unikać tych leków.

Działania niepożądane

Liraglutyd może powodować kilka działań niepożądanych. Najbardziej powszechne to problemy z trawieniem, takie jak nudności, biegunka, wymioty. Może wystąpić także zgaga, utrata apetytu, gorsze samopoczucie, bóle głowy. Rzadziej spotykane skutki to np. zwiększenie ryzyka tycia, uczucie zmęczenia, zaburzenia rytmu serca, reakcje alergiczne, zaczerwienienie skóry.

Przedawkowanie

Przedawkowanie liraglutydu może powodować silne nudności, wymioty, biegunkę, uczucie osłabienia czy braku apetytu. Może też pojawić się uczucie zawrotów głowy lub zaburzenia świadomości.

Środki ostrożności

Liraglutyd to lek, który może powodować skutki uboczne, takie jak mdłości, wymioty czy biegunkę. Dlatego powinieneś zwracać uwagę na swoje samopoczucie, a jeśli odczujesz jakiekolwiek niepokojące symptomy, skontaktuj się z lekarzem. Leku nie powinny stosować osoby uczulone na liraglutyd lub jakikolwiek inny składnik leku. Jeśli masz cukrzycę typu 1, jesteś kobietą w ciąży lub karmisz piersią, również nie powinieneś zażywać tego leku bez konsultacji z lekarzem.