, , ,

Jakie zastrzyki na cukrzycę są obecnie na rynku?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Poznaj zastrzyki dla cukrzyków. Czy pomagają na odchudzanie?

Lekami podawanymi w formie zastrzyków podskórnych, stosowanymi raz dziennie lub raz w tygodniu, są tak zwane analogi GLP-1. Natomiast cudownym lekiem na cukrzycę typu 2 został okrzyknięty semaglutyd – jako jedyny z grupy analogów GLP-1 jest zarejestrowany w Polsce do leczenia otyłości.
Zastrzyki na cukrzycę i odchudzanie (fot. Canva).

Co to jest cukrzyca typu 2?

To choroba, która obecnie uważana jest za globalną epidemię XXI wieku. Wśród dwóch najczęstszych przyczyn tego rodzaju cukrzycy wyróżnia się: zaburzenie wydzielania i/lub działania insuliny (uwarunkowane genetycznie) oraz otyłość, która jest przyczyną insulinooporności. Cukrzyca typu 2 jest chorobą dziedziczną. Zwykle dotyczy osób starszych, czasami nazywana jest nawet cukrzycą starczą, ale ze względu na epidemię otyłości, wiek zachorowania na cukrzycę typu 2 znacznie się obniżył. Dziś nikogo już nie dziwi, że cukrzyca typu 2, która dawniej kojarzyła się ze starszym wiekiem, obecnie występuje coraz częściej nawet u otyłych dzieci [1].

Jakie zastrzyki stosuje się na cukrzycę?

Lekami podawanymi w formie zastrzyków podskórnych, stosowanymi raz dziennie lub raz w tygodniu, są tak zwane analogi GLP-1 [2]: 

 1. eksenatyd (Bydureon) – nie powinien być stosowany u pacjentów z niewydolnością nerek, kiedy wartość eGFR spada do 30–50 ml/min/1,73 m2. Stosowany jest raz dziennie.
 2. dulaglutyd (Trulicity) – nie powinien być stosowany u pacjentów z niewydolnością nerek, kiedy wartość eGFR spada poniżej 15 ml/min/1,73 m2. Lek ten udowodnione pozytywne działanie zmniejszające ryzyko sercowo-naczyniowe. Stosowany jest raz w tygodniu. 
 3. liraglutyd (Saxenda, Victoza) – tak samo jak dulaglutyd, nie powinien być stosowany u pacjentów z niewydolnością nerek, kiedy wartość eGFR spada poniżej 15 ml/min/1,73 m2 i również posiada udowodnione pozytywne działanie zmniejszające ryzyko sercowo-naczyniowe. Lek ten stosowany raz dziennie. 
 4. liksisenatyd (Lyxumia) – lek stosowany raz dziennie. Występuje także w połączeniu z insuliną glargine (Suligua)
 5. semaglutyd (Ozempic, Wegovy FlexTouch) – również nie powinien być stosowany u pacjentów z niewydolnością nerek, kiedy wartość eGFR spada poniżej 15 ml/min/1,73 m2 i również posiada udowodnione pozytywne działanie zmniejszające ryzyko sercowo-naczyniowe. Lek ten stosowany jest raz w tygodniu. 
Zastrzyki dla cukrzyków na odchudzanie.

Czy istnieje zastrzyk na cukrzycę i na odchudzanie?

Cudownym lekiem na cukrzycę typu 2 został okrzyknięty semaglutyd – jako jedyny z grupy analogów GLP-1 jest zarejestrowany w Polsce do leczenia otyłości. Zyskał popularność odkąd pacjenci zdali sobie sprawę, że dzięki nim mogą czuć się dłużej syci. Pojawia się pytanie czy rzeczywiście jest on cudownym lekiem? W przypadku niektórych pacjentów podawanie leku wiąże się z szeregiem skutków ubocznych, od niekontrolowanej biegunki po wręcz obrzydzenie do jedzenia. Takie skutki uboczne mogą sprawić, że pacjentom trudno będzie przyjmować leki dłużej niż przez kilka lat, co może prowadzić do późniejszego odzyskania wagi.

Nowy zastrzyk na cukrzycę do stosowania raz w tygodniu!

Lekiem takim jest tirzepatyd (Mounjaro), stosowany raz w tygodniu. Wskazany jest w leczeniu osób dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych. To pierwszy i jedyny zarejestrowany agonista receptorów GIP/GLP-1. Wskazaniem do stosowania leku nie jest kontrola masy ciała, ale drugorzędowym punktem końcowym w przeprowadzonych badaniach klinicznych była zmiana masy ciała [3]. 

Czy nowy zastrzyk na cukrzycę jest już dostępny?

Firma Eli Lilly spodziewa się dostępności produktu jeszcze w styczniu 2024 roku. W celu uproszczenia pacjentowi rozpoczęcie terapii lekiem Mounjaro, firma będzie przekazywać lekarzom zestawy startowe igieł i strzykawek na pierwszy miesiąc terapii. Po tym okresie pacjent będzie musiał zaopatrzyć się samodzielnie w wyrób medyczny do podawania leku. 

Bibliografia

 1. Interna Szczeklika 2020” A. Szczeklik, P. Gajewski, wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wydanie 11.
 2. Kamiński M.: Analogi GLP-1 w świetle wytycznych. Kurier Medyczny. 2020: 4: 6-7.
 3. Anglart G, Janik L, Dettlaff K.: Tirzepatyd – nowy analog hormonów inkretynowych. Farmacja Polska. 2023: 79(5): 289-296.

Powiązane produkty

 • Victoza, roztwór do wstrzykiwań podskórnych, 6 mg/ml; 3 ml
  Lek na receptę
  roztwór do wstrzykiwań podskórnych6 mg/ml; 3 ml
 • Trulicity, roztwór do wstrzykiwań, 3 mg
  Lek na receptę
  roztwór do wstrzykiwań3 mg
 • Trulicity, roztwór do wstrzykiwań, 1,5 mg
  Lek na receptę
  roztwór do wstrzykiwań15 mg

Omawiane substancje

 • Dulaglutyd

  Dulaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład glukozy w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Eksenatyd

  Eksenatyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa na poziom glukozy we krwi, zwiększając wydzielanie insuliny i zmniejszając apetyt.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Liraglutyd

  Liraglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Semaglutyd

  Semaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Cukrzyca

  Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, nerwów, oczu oraz serca.
 • Cukrzyca typu 2

  Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zaburzeniem gospodarki węglowodanowej organizmu. Jest to choroba przewlekła, która wymaga stałej kontroli poziomu cukru we krwi oraz zmiany stylu życia.
 • Nadwaga

  Nadwaga to stan, w którym waga ciała przekracza normy uznawane za zdrowe dla danej osoby. Nadwaga może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca czy problemy z układem oddechowym.
 • Otyłość

  Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .