aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jak stosować Tantum Rosa?

Tantum Rosa saszetki — jak je prawidłowo stosować?

Tantum Rosa w saszetkach to lek przeznaczony do irygacji pochwy lub przemywania okolic krocza. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Jak go prawidłowo stosować? Dla kogo jest przeznaczony?
Tantum Rosa - instrukcja i wskazania

Tantum Rosa to saszetki zawierające proszek do sporządzania roztworu dopochwowego. Zawierają benzydaminę — niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Lek ten stosuje się miejscowo dopochwowo oraz na okolice krocza.

Jak działa benzydamina?

Benzydamina ze względu na właściwości lipofilowe, charakteryzuje się powinowactwem do błon komórkowych — działa na nie stabilizująco oraz miejscowo znieczulająco. Zmniejsza stany zapalne oraz łagodzi ból. Ponadto działa przeciwobrzękowo oraz antyseptycznie.

Po zastosowaniu miejscowym benzydamina gromadzi się w tkankach objętych stanem zapalnym, osiągając wyższe stężenie niż po podaniu doustnym. Po miejscowej aplikacji w minimalnym stopniu wchłania się do krwiobiegu i praktycznie nie wywołuje działania ogólnoustrojowego [1,2]. (Czytaj także: Benzydamina i jej ciemne oblicze)

Jakie są wskazania do stosowania saszetek Tantum Rosa?

Wskazaniem do stosowania saszetek Tantum Rosa jest leczenie bólu, pieczenia, świądu, upławów, obrzęku powstających w wyniku:

 • zapalenia sromu i pochwy;
 • zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia.

Lek można także stosować profilaktycznie przed i po operacjach ginekologicznych oraz w trakcie połogu [1]. (Czytaj także: Infekcja intymna – bakteryjna czy grzybicza?)

Jak stosować saszetki Tantum Rosa?

Prawidłowe użycie saszetek Tantum Rosa rozpoczyna się od przygotowania właściwego roztworu leku. Jedną saszetkę leku Tantum Rosa należy rozpuścić w 0,5 litra (2 szklanki) przegotowanej i ostudzonej wody.

W celu przemycia okolic krocza uprzednio przygotowanym roztworem należy przemywać okolice intymne np. w wannie, pod prysznicem lub nad sedesem.

W przypadku irygacji pochwy uprzednio przygotowany roztwór należy przelać do irygatora Tantum Rosa (buteleczka wielokrotnego użytku), a następnie wprowadzić ostrożnie końcówkę irygatora do pochwy i wykonać irygację. Pojemnik należy trzymać dwoma rękoma, a kciuk ułożyć na korku przy końcówce buteleczki. Pojemnik należy opróżnić w całości.

Płukanie można wykonać w pozycji:

 • leżącej — najlepiej w wannie;
 • stojącej — np. pod prysznicem;
 • siedzącej — na bidecie lub sedesie [3].

Jak często używać Tantum Rosa?

Dawka dobowa leku wynosi 1-2 saszetki. Dokładne dawkowanie jest uzależnione od występujących dolegliwości i najlepiej skonsultować je z lekarzem.

W przypadku leczenia dolegliwości związanych z zapaleniem sromu, pochwy i szyjki macicy, a także profilaktycznie przed i po operacjach ginekologicznych, zaleca się stosowanie jednej saszetki 1-2 razy dziennie.

W połogu do przemywania krocza stosuje się jednorazowo jedną saszetkę, 1-2 razy dziennie.

Dla osiągnięcia istotnego efektu zaleca się stosowanie leku przez minimum 3 kolejne dni. Jednocześnie samodzielne leczenie za pomocą saszetek Tantum Rosa nie powinno trwać dłużej niż tydzień. Każda dłuższa terapia powinna być skonsultowana z lekarzem [1].

Na co należy uważać, stosując saszetki Tantum Rosa?

Długotrwałe stosowanie leków o działaniu miejscowym może niekiedy wywołać reakcję alergiczną. Wówczas saszetki Tantum Rosa należy odstawić i zasięgnąć porady lekarskiej celem wdrożenia zastępczej terapii.

Należy pamiętać, że produkt leczniczy Tantum Rosa jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego — nie można go przyjmować doustnie [1].

Jakie działania niepożądane może wywołać?

Saszetki Tantum Rosa są na ogół dobrze tolerowane. Bardzo rzadko wywołują działania niepożądane — rzadziej niż u 1 pacjentki na 10 000. Możliwe skutki uboczne stosowania leku to:

 • uczucie pieczenia błony śluzowej pochwy;
 • wysypka fotoalergiczna;
 • pokrzywka [1].

Bibliografia

 1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Tantum Rosa
 2. K. Dominiak, et al., Benzydamina — korzyści i zagrożenia, Farm Pol, 2021, 77(1):25–33.
 3. https://tantumrosa.pl/stosowanie/#proszek (dostęp z dnia 14.01.2022)

Omawiane substancje

 • Benzydamina

  Benzydamina jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu gardła i jamy ustnej. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za proces zapalny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Infekcje intymne

  Infekcje intymne to choroby wywołane przez różnego rodzaju drobnoustroje, które atakują układ moczowo-płciowy. Mogą one objawiać się m.in. pieczeniem, swędzeniem, bólem podczas oddawania moczu oraz nieprzyjemnym zapachem z pochwy.
 • Zakażenia mieszane pochwy

  Zakażenia mieszane pochwy to choroba, która dotyka wiele kobiet na całym świecie. Jest to stan zapalny pochwy, który może być spowodowany przez różne patogeny.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .