leki-orange

Jak stosować Tantum Rosa?

Tantum Rosa saszetki — jak je prawidłowo stosować?

Tantum Rosa w saszetkach to lek przeznaczony do irygacji pochwy lub przemywania okolic krocza. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Jak go prawidłowo stosować? Dla kogo jest przeznaczony?

Tantum Rosa to saszetki zawierające proszek do sporządzania roztworu dopochwowego. Zawierają benzydaminę — niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Lek ten stosuje się miejscowo dopochwowo oraz na okolice krocza.

Jak działa benzydamina?

Benzydamina ze względu na właściwości lipofilowe, charakteryzuje się powinowactwem do błon komórkowych — działa na nie stabilizująco oraz miejscowo znieczulająco. Zmniejsza stany zapalne oraz łagodzi ból. Ponadto działa przeciwobrzękowo oraz antyseptycznie.

Po zastosowaniu miejscowym benzydamina gromadzi się w tkankach objętych stanem zapalnym, osiągając wyższe stężenie niż po podaniu doustnym. Po miejscowej aplikacji w minimalnym stopniu wchłania się do krwiobiegu i praktycznie nie wywołuje działania ogólnoustrojowego [1,2].

Jakie są wskazania do stosowania saszetek Tantum Rosa?

Wskazaniem do stosowania saszetek Tantum Rosa jest leczenie bólu, pieczenia, świądu, upławów, obrzęku powstających w wyniku:

  • zapalenia sromu i pochwy;
  • zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia.

Lek można także stosować profilaktycznie przed i po operacjach ginekologicznych oraz w trakcie połogu [1].

Jak stosować saszetki Tantum Rosa?

Prawidłowe użycie saszetek Tantum Rosa rozpoczyna się od przygotowania właściwego roztworu leku. Jedną saszetkę leku Tantum Rosa należy rozpuścić w 0,5 litra (2 szklanki) przegotowanej i ostudzonej wody.

W celu przemycia okolic krocza uprzednio przygotowanym roztworem należy przemywać okolice intymne np. w wannie, pod prysznicem lub nad sedesem.

W przypadku irygacji pochwy uprzednio przygotowany roztwór należy przelać do irygatora Tantum Rosa (buteleczka wielokrotnego użytku), a następnie wprowadzić ostrożnie końcówkę irygatora do pochwy i wykonać irygację. Pojemnik należy trzymać dwoma rękoma, a kciuk ułożyć na korku przy końcówce buteleczki. Pojemnik należy opróżnić w całości.

Płukanie można wykonać w pozycji:

  • leżącej — najlepiej w wannie;
  • stojącej — np. pod prysznicem;
  • siedzącej — na bidecie lub sedesie [3].

Jak często używać Tantum Rosa?

Dawka dobowa leku wynosi 1-2 saszetki. Dokładne dawkowanie jest uzależnione od występujących dolegliwości i najlepiej skonsultować je z lekarzem.

W przypadku leczenia dolegliwości związanych z zapaleniem sromu, pochwy i szyjki macicy, a także profilaktycznie przed i po operacjach ginekologicznych, zaleca się stosowanie jednej saszetki 1-2 razy dziennie.

W połogu do przemywania krocza stosuje się jednorazowo jedną saszetkę, 1-2 razy dziennie.

Dla osiągnięcia istotnego efektu zaleca się stosowanie leku przez minimum 3 kolejne dni. Jednocześnie samodzielne leczenie za pomocą saszetek Tantum Rosa nie powinno trwać dłużej niż tydzień. Każda dłuższa terapia powinna być skonsultowana z lekarzem [1].

Na co należy uważać, stosując saszetki Tantum Rosa?

Długotrwałe stosowanie leków o działaniu miejscowym może niekiedy wywołać reakcję alergiczną. Wówczas saszetki Tantum Rosa należy odstawić i zasięgnąć porady lekarskiej celem wdrożenia zastępczej terapii.

Należy pamiętać, że produkt leczniczy Tantum Rosa jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego — nie można go przyjmować doustnie [1].

Jakie działania niepożądane może wywołać?

Saszetki Tantum Rosa są na ogół dobrze tolerowane. Bardzo rzadko wywołują działania niepożądane — rzadziej niż u 1 pacjentki na 10 000. Możliwe skutki uboczne stosowania leku to:

  • uczucie pieczenia błony śluzowej pochwy;
  • wysypka fotoalergiczna;
  • pokrzywka [1].
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaDrogi moczowo-płciowe,
Infekcje dróg moczowych
TematyInfekcje układu moczowego
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji18.02.2022
Bibliografia3 źródła