Jakie babcine sposoby są skuteczne w przypadku pasożytów?

Poznaj babcine sposoby na pasożyty w organizmie

Pasożyty grasujące wewnątrz organizmu są obiektem strachu wielu ludzi. Od wieku przeciwko robakom stosowano przeróżne zioła. Obecnie stosuje się najczęściej leki syntetyczne. Czy babcine sposoby na pasożyty są skuteczne? Jakie domowe sposoby warto zastosować? Czy tego typu metody są bezpieczne?
Babcine sposoby na pasożyty (fot. Canva).

Jakie objawy świadczą o zakażeniu pasożytami?

Różne pasożyty mogą dawać różne objawy. Jest to również związane z faktem, że mogą bytować w różnych częściach ciała. Najczęściej zasiedlają przewód pokarmowy, ale mogą być również obecne m.in. w mięśniach, płucach, narządach płciowych, skórze czy mózgu. W Polsce najczęściej spotykane są owsiki, glisty ludzkie, tasiemce, przywry, lamblie czy włosogłówki ludzkie. Ponieważ symptomy są często niespecyficzne, a zakażenia nieraz mają formę bezobjawową, nie jest łatwo zdiagnozować takie zakażenia. Do najczęstszych objawów zakażenia pasożytniczego należą:

 • bóle brzucha, wzdęcia i nudności;
 • zaparcia lub biegunki;
 • chroniczne zmęczenie;
 • anemia;
 • utrata wagi;
 • trądzik i wysypki skórne;
 • bóle głowy i migreny [1].

Babcine sposoby na pasożyty w organizmie – czy warto?

W aptece dostępne są leki przeciwpasożytnicze dostępne zarówno bez recepty, zawierające pyrantel np. Pyrantelum Medana, jak i na receptę, zawierające mebendazol np. Vermox czy albendazol np. Zentel. Terapia tego typu preparatami może jednak nieść za sobą działania niepożądane, a ich stosowanie profilaktyczne (gdy stwierdza się samodzielnie, że może ma się jakiegoś pasożyta) nie jest wskazana. W takich przypadkach warto zastanowić się nad naturalnymi sposobami walki z pasożytami. Metody te również mogą posłużyć jako uzupełnienie stosowanej terapii lekowej. W przypadku jednak, gdy objawy choroby się nasilają, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza [2].

W jaki sposób zapobiegać pasożytom?

W przypadku chorób wywołanych przez pasożyty, podobnie jak i w przypadku wielu innych schorzeń, łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. W tym celu warto stosować się do poniższych zaleceń:

 • regularnie odkurzać i zmywać podłogę oraz przecierać klamki, uchwyty czy włączniki;
 • myć owoce i warzywa przed spożyciem;
 • nie stawiać toreb z zakupami lub innych przedmiotów, które mogły mieć styczność z brudną podłogą, na blatach kuchennych czy stole;
 • zdejmować buty przed wejściem do domu;
 • unikać spożywania surowego mięsa oraz myć ręce po dotykaniu surowego mięsa;
 • do prac w ogródku zakładać rękawiczki;
 • dbać o higienę, myć ręce po powrocie do domu, kontakcie ze zwierzętami czy przed posiłkiem [1,3].

Jakie są naturalne sposoby na pasożyty?

Od zarania dziejów ludzie wykorzystywali zioła do leczenia przeróżnych chorób, w tym do zwalczania pasożytów. W walce z pasożytami najczęściej są stosowane: piołun, wrotycz, oman, tatarak czy tymianek. Podczas ich stosowania należy jednak bardzo uważać, ponieważ te rośliny (w szczególności piołun) mogą powodować różne działania niepożądane. Zioła te można znaleźć w aptekach w różnych postaciach. Są to m.in gotowe mieszanki ziołowe do zaparzania (np. Herbatka fix Robaq), roztwory do picia (np. Para Farm) czy mieszanki do kąpieli (np. Franciszkańska mieszanka ziół do kąpieli przeciwpasożytniczej). Oprócz potencjalnych działań niepożądanych, należy pamiętać, że zioła są raczej używane pomocniczo, niż jako główne leczenie [1,2]. 

Jakie są domowe, babcine sposoby na pasożyty?

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą być pomocne w zwalczaniu pasożytów. Stosuje się m.in. pestki dyni, nasiadówki, kwaśną dietę czy ocet jabłkowy.

Babcine sposoby na pasożyty.

Pestki dyni

Do jednego z najpopularniejszych babcinych sposobów na walkę z pasożytami należą pestki dyni. Zawierają one kukurbitacynę, która uszkadza układ nerwowy pasożytów, przez co przyspiesza ich usuwanie z organizmu. Co ważne, spożywanie pestek dyni w niewielkich ilościach jest bezpieczne, przez co dodanie tej metody do leczenia przeciwpasożytniczego przez osoby dorosłe może być dobrym pomysłem. Powinny one przyjąć 2 łyżki świeżych pestek dni bez łupin na czczo (mogą być rozdrobnione). Ok. 2 godziny po spożyciu pestek dyni, należy wypić środek przeczyszczający, a kurację powtórzyć po dwóch dniach. W przypadku dzieci, można przemyśleć zastosowanie oleju z pestek dyni na pasożyty [1,3].

Nasiadówki

U dzieci, jednymi z najczęściej występujących pasożytów, są owsiki. Babcie w celu pozbycia się tych niechcianych lokatorów często stosowały tak zwane nasiadówki. Są one szczególnie polecane w przypadku swędzenia okolic odbytu przy owsikach. Aby przygotować nasiadówki, należy do niewielkiej ilości ciepłej wody w wannie dodać napar z rumianku składający się z 5 łyżek suszonego rumianku na litr wody. Następnie posiedzieć w wannie przez co najmniej kilka minut [1,3]. 

Specjalna dieta

W celu zwalczania robaków babcie stosowały również specjalną kwaśną dietę, składającą się z mi.in. kapusty kiszonej, kefirów, jogurtów naturalnych, kiszonych buraków, marchwi czy ogórków. W zamyśle takiej diety jest spostrzeżenie, że pasożyty nie lubią kwaśnej diety. Również w myśl tej zasady polecają one stosowanie małych ilości octu jabłkowego. Dla przykładu, warto wypić przez kilka kolejnych dni szklankę wody zawierającą łyżkę octu po głównych posiłkach [1,3].

Jak pozbyć się pasożytów w organizmie – podsumowanie

Po pierwsze należy pamiętać, że nie każde przypuszczenie o zakażeniu pasożytami, w rzeczywistości oznacza, że się je ma. Nie warto stosować profilaktycznie leków zawierających chociażby pyrantel, pomimo ich dostępności bez recepty w aptece. W takich przypadkach może warto zwrócić się w kierunku bardziej naturalnych sposobów. Mogą one być również dobrymi, dodatkowymi sposobami walki z robakami. Nie powinno się ich jednak stosować zamiast terapii zleconych przez lekarza. W naturalnych sposobach stosuje się m.in. zioła, pestki dyni czy ocet jabłkowy. 

Bibliografia

 1. D. Manfredini i wsp., Prevalence of sleep bruxism in children: a systematic review of the literature, doi: 10.1111/joor.12069.
 2. A. Jaworska, Pasożyty, Ringer Axel Spirnger Polska, Warszawa 2022.
 3. J.A Okeniyi i inni, Effectiveness of dried Carica papaya seeds against human intestinal parasitosis: a pilot study, doi: 10.1089/jmf.2005.065.

Omawiane substancje

 • Mebendazol

  Mebendazol jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty jelitowe. Substancja ta działa poprzez hamowanie metabolizmu pasożytów, co prowadzi do ich śmierci.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ocet jabłkowy

  Ocet jabłkowy to płynna substancja o ostrym zapachu i kwaśnym smaku. Jest często stosowany w kuchni jako dodatek do sałatek i marynat.
  Surowce roślinne
 • Pyrantel

  Pyrantel jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu infekcji robakami jelitowymi u ludzi i zwierząt. Substancja ta dzia��a na układ nerwowy pasożytów, powodując ich paraliż i wydalanie z organizmu.
  substancje syntetyczne
 • Wyciąg z pestek dyni zwyczajnej

  Wyciąg z pestek dyni zwyczajnej może pomóc w łagodzeniu objawów schorzeń prostaty oraz poprawie funkcjonowania układu moczowego. Jest to naturalny suplement diety, który może być stosowany jako uzupełnienie terapii lekowej.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Owsica

  Owsica jest to choroba wywołana przez pasożyty, które zasiedlają jelita człowieka. Objawia się m.in. świądem odbytu oraz bólem brzucha. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich leków przeciwpasożytniczych.
 • Tasiemczyca

  Tasiemczyca jest chorobą wywoływaną przez pasożyty z rodzaju tasiemca, które osiedlają się w jelitach człowieka lub zwierząt. Objawy choroby mogą obejmować bóle brzucha, nudności, biegunkę oraz utratę masy ciała.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .