Popularnie nazywane „pajączki na nogach” to tak naprawdę poszerzenia drobnych naczyń śródskórnych spowodowane nieprawidłowym przepływem krwi z układu powierzchownego do głębokiego.  Początkowo występują one pojedynczo, natomiast z czasem tworzą większe, rozgałęzione zmiany, które w większości wyróżniają się od otaczającej je skóry jasnoczerwonym lub sinym, fioletowawym zabarwieniem. Niekiedy, ale rzadko, mogą z nimi wiązać się również dolegliwości bólowe. Teleangiektazje, a dokładniej wenulektazje (ze względu na ich umiejscowienie w obrębie kończyn dolnych) najczęściej znajdują się po zewnętrznej stronie ud, na podudziach lub w dołach podkolanowych.

Kiedy występują pajączki na nogach?

Pajączki na nogach mogą pojawić się na skutek przebytej ciąży, zmian hormonalnych, nadmiernego obciążenia kończyn dolnych (np.: przez długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej), ale też z powodu nadmiernej ekspozycji na światło UV czy przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Ryzyko wystąpienia teleangiektazji zwiększa się również u kobiet, osób starszych, z nadwagą i otyłością, palących papierosy, nadużywających alkohol i jest też wynikiem ograniczonej aktywności fizycznej i nieprawidłowo zbilansowanej diety (ubogiej w nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, np.: witaminę C i E).

Niewydolność żylna a pajączki na nogach

Pojawienie pajączków na nogach często związane jest z innymi patologiami układu żylnego. U ponad 30% osób zgłaszających się do lekarza z powodu teleangiektazji stwierdza się cechy niewydolności żylnej żył powierzchownych i/lub głębokich o mniejszym lub większym stopniu nasilenia. Dlatego zbagatelizowanie takich objawów i niepodjęcie odpowiedniego leczenia może przyczynić się do rozwoju niewydolności w obrębie większych naczyń żylnych i powstawania żylaków.

REKLAMA
REKLAMA

Jak zlikwidować pajączki na nogach?

Metodę leczenie teleangiektazji na kończynach dolnych ustala lekarz na podstawie ich średnicy, charakteru i miejsca występowania zmian.

Jedną z najskuteczniejszych metod jest leczenie inwazyjne. Najpopularniejszym zabiegiem w leczeniu teleangiektazji jest skleroterapia (tzw. „zamykanie żył”). Opiera się na wstrzykiwaniu substancji niszczącej śródbłonek żylny, co wywołuje miejscowy stan zapalny, a następnie włóknienie, ustanie przepływu krwi i zamknięcie się naczynia. Zabieg nie wymaga znieczulenia i trwa maksymalnie 30-40 minut. Efekty, w zależności od rozległości i stopnia zaawansowania zmian, mogą być widoczne po 1 do 6 miesięcy. Oprócz skleroterapii wykonuje się również laseroterapię lub intensywną terapią światłem pulsującym.

Maści na pajączki na nogach

W minimalizowaniu dolegliwości związanych ze wspomnianymi zmianami w układzie żylnym pomocne mogą okazać się preparaty do stosowania miejscowego w postaci maści lub żeli.

Żel kasztanowy z arniką (Dr. Natury), 350g (450g) – kosmetyk

  • Przeznaczenie: pielęgnacja skóry z drobnymi zmianami naczyniowymi w postaci „pajączków” (teleangiektazji).
  • Stosowanie: nanieść odpowiednią ilość żelu na zmieniony obszar skóry i dokładnie wmasować – do kilku razy dziennie.
  • Składniki aktywne: wyciąg z arniki górskiej (w szczególności zawarte w niej flawonoidy i laktony seskwiterpenowe) mający działanie uszczelniające i wzmacniające naczyń żylnych oraz dodatkowe działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe; wyciąg z kory kasztanowca (bogaty w saponiny m.in. escynę oraz flawonoidy i garbniki) zwiększa napięcie żył, wzmacnia ich ściany oraz usprawnia przepływ krwi żylnej w naczyniach włosowatych.

Żel kasztanowy z rutyną, Virde, 350g – kosmetyk

  • Przeznaczenie: pielęgnacja i masaż skóry kończyn dolnych, którym towarzyszy uczucie ciężkości, obrzmienia lub są dotknięte zmianami naczyniowymi.
  • Stosowanie: nanieść odpowiednią ilość żelu na zmieniony obszar skóry i dokładnie wmasować – do kilku razy dziennie.
  • Składniki aktywne: oprócz wyciągu z kory kasztanowca preparat zawiera również rutynę, która posiada właściwości uszczelniające śródbłonek naczyniowy, niwelując tym samym przepuszczalność naczyń i zmniejszając stany zapalne.

Venescin, żel, 40g – produkt leczniczy

  • Wskazania: w początkowych objawach przewlekłej niewydolności żylnej (w bólu, uczuciu ciężkości i puchnięciu nóg oraz kurczach łydek) oraz w przypadku objawów występujących po urazach (obrzęki, krwiaki).
  • Dawkowanie: niewielką ilość żelu – ok. 2 cm nakładać 2 razy na dobę, po nałożeniu delikatnie wcierać.
  • Składniki aktywne: 100 g żelu zawiera:11,8 g wyciągu gęstego z Aesculus hippocastanum L., semen (nasiona kasztanowca) oraz 2 g trokserutyny. Związek ten należy do pochodnych rutyny i dzięki uszczelniającemu działaniu na naczynia krwionośne zmniejsza tym samym ich przepuszczalność i towarzyszące zmianom naczyniowym obrzęki. Może być stosowany w zaburzeniach krążenia żylnego o większym nasileniu, np.: silnie rozgałęzionych teleangiektazji z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi, żył siatkowatych i żylaków.

Czy istnieje skuteczny lek na pajączki na nogach?

Oprócz preparatów do stosowania miejscowego można dodatkowo włączyć leczenie w postaci preparatów doustnych. Skuteczność takiej terapii w połączeniu z aktywnością fizyczną i ze zmianami nawyków żywieniowych z pewnością przyniesie korzyści.

Wśród środków doustnych największe zastosowanie mogą znaleźć leki i suplementy diety zawierające w składzie wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydynę i witaminę C (Cyclo 3 Fort, CycloVenox 3, Maxi 3 Vena, CycloMed), diosminę (Diosminex, Diohespan), wyciąg z nasion kasztanowca (Venescin Forte), wyciąg z pestek winogron i liści winorośli (Detramax).

Jeśli chodzi o dietę, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią podaż kwasów nienasyconych, a w szczególności omega-3, które zmniejszają stan zapalny i redukują zaczerwienienia. Warto też zwrócić uwagę na zwiększenie ilości produktów bogatych w witaminę C oraz witaminę E. Ta pierwsza, nazywana inaczej kwasem askorbinowym, rozszerza i wzmacnia naczynia krwionośne, wywierając korzystny wpływ na pracę całego układu sercowo-naczyniowego. Natomiast witamina E jest niezbędna w reakcjach enzymatycznych odpowiedzialnych za rozszerzanie i wzmacnianie naczyń krwionośnych oraz hamowanie agregację płytek, a w konsekwencji usprawnienie przepływu krwi.