leki-orange

Jak usunąć prosaka?

Jaka jest skuteczna maść na prosaki?

Prosaki to nic innego niż zmiany na skórze w kolorze od białego do kremowego. Często występują u niemowląt i osób dorosłych w obrębie twarzy. Są niegroźne, jednak ze względów estetycznych ich usuwanie cieszy się sporym zainteresowaniem pacjentów.

Czym są prosaki?

Prosaki są zmianami skórnymi o jasnym kolorze, którym nie towarzyszy zaczerwienienie. Występują bardzo często u niemowląt w obrębie twarzy i podniebienia. Powstają w wyniku nagromadzenia łoju w procesie rogowacenia mieszka włosowego. U dzieci zazwyczaj znikają samoistnie, a u dorosłych mogą pojawić się ponownie. Przyczyny wtórnego pojawienia się prosaków są oparte o podłoże genetyczne oraz obecność chorób skóry.  Prosaki nie bolą ani nie są groźne dla organizmu. Jednak ze względu walory estetyczne  bardzo często są usuwane u dermatologa [1].

Jak usunąć prosaka?

Prosaki stanowią zrogowaciałą masę, więc nie da się ich samodzielnie wycisnąć. U osób dorosłych najlepszym rozwiązaniem jest chirurgiczne usuwanie zmian. Zabieg jest prosty i szybki. W zależności od ilości prosaków oraz ich wielkości lekarz rozpisuje usuwanie na jeden lub kilka zabiegów. Oprócz eliminacji problemu u chirurga prosaki można usunąć za pomocą retinoidów do stosowania zewnętrznego, bezpośrednio na prosaki. Retinoidy hamują proces rogowacenia i przyspieszają złuszczanie naskórka. Dzięki ich działaniu nie powstają nowe prosaki, a stare mają szansę być wyeliminowane w trakcie procesu złuszczania. Jest to jednak proces czasochłonny, w praktyce stosuje się go jedynie w przypadku rozległych i licznych odnawiających się prosaków [1].

Jakie są leki na prosaki bez recepty?

Z prosakami można walczyć także samodzielnie w warunkach domowych. Zrogowaconą masę można zwalczać, stosując produkty dostępne w aptekach i drogeriach.

Kwasy złuszczające

Aby zwalczyć prosaki, można stosować peelingi chemiczne zawierające kwas salicylowy, lub glikolowy. Są to substancje keratolityczne, czyli przyspieszające złuszczanie naskórka. Ponadto wykazują działanie hamujące rogowacenie, a właśnie w tym procesie powstają prosaki. W związku z tym po zastosowaniu kwasów na skórę otrzymujemy stopniowe usuwanie naskórka, co może doprowadzić do całkowitego usunięcia zmian. Przy ciągłym stosowaniu preparatów nie powinny się odnawiać ze względu na hamowanie rogowacenia.

Warto pamiętać, że kwasy mogą podrażniać skórę, zwłaszcza jeśli stosujemy je w zbyt wysokich dawkach oraz zbyt często. Zawsze przed rozpoczęciem korzystania z kwasów powinno się skonsultować z lekarzem, farmaceuta, lub kosmetologiem [3].

Retinoidy

Retinoidy są dostępne z przepisu lekarza. Można jednak na własną rękę kupić retinol w preparatach kosmetycznych, który, pomimo że będzie działał słabiej, to sprawdzi się znakomicie w walce z prosakami. Warto pamiętać o tym, że na retinol trzeba budować tolerancję. W związku z tym stosowanie produktu zaczynamy od najniższych stężeń i stopniowo można je zwiększać, jeśli substancja jest dobrze tolerowana.

Retinoidy powodują silne fotouczulenie. Podczas ich stosowania konieczne jest stosowanie filtrów SPF 50. W celu minimalizowania tego efektu zawsze aplikuj retinol na noc [2].

Jak usunąć prosaka? (fot. Canva)

Jakie są leki na prosaki bez recepty?

Maść cynkowa na prosaki

Prosaki przypominają zamknięte zaskórniki. Maść cynkowa świetnie sprawdza się w leczeniu zaskórników. Wysusza je, wspomagając gojenie. Jednak w przypadku prosaków stosowanie preparatów z cynkiem na skórę nie przyniesie żadnego efektu.

Maść ichtiolowa na prosaki

Maść ichtiolowa działa przeciwbakteryjnie i ściągająco. Ponadto ułatwia usuwanie ropy zgromadzonej pod skórą. Żadne z powyższych działań nie pomoże w eliminacji prosaków, ponieważ nie zawierają one ropy, tylko zrogowacone tkanki.

Maść szałwiowa na prosaki

Szałwia jest rośliną, która ma działanie przeciwzapalne. Maść szałwiowa jest tradycyjnym produktem, który jest stosowany w różnego rodzaju problemach skórnych. Prosakom nie towarzyszy stan zapalny, w związku z tym stosowanie preparatu oprócz poprawy jakości skóry nie wpłynie na obecność zmian.

Omawiane schorzenia
Omawiane substancje
Ichtiol wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dostępny jest w produktach bez recepty jako składnik aktywny w leczeniu chorób skóry, takich jak egzema, łuszczyca i …
Kwas glikolowy stosowany jest do produkcji preparatów ochronnych skóry. Posiada silne właściwości złuszczające oraz stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Dedykowany jest do każdego typu cery. Prepara…
Kwas salicylowy jest środkiem keratolitycznym (złuszczającym), który powoduje złuszczanie zewnętrznej warstwy skóry. Lek stosowany jest miejscowo w leczeniu trądziku, łupieżu, łojotoku lub łuszczycy, …
Liście szałwii mają zastosowanie do produkcji leków. Szałwia jest stosowana w przypadku wystąpienia problemów trawiennych, w tym utraty apetytu, gazów (wzdęcia), bólu brzucha (zapalenie żołądka), bieg…
Tlenek cynku jest składnikiem mineralnym różnych preparatów farmakologicznych stosowanych w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry i innych chorób skóry, w celu ochrony naskórka i zapobiegania oparzen…
Podsumowanie